Yüksek Hızda İndirme Yapmak İçin Torrent Seçimi Nasıl Olmalı ?

Hepimizin ortak derdi sayılabilecek bir sorun aslında bu. Kimi zaman onlar seçeneğimiz oluyor kimi zaman ise elimizde olan ile idare etmek zorunda kalıyoruz. Peki hangi durumda olursak olalım ideal bir torrent seçimi nasıl olmalı, yani potansiyel olarak hangi torrent ile daha yüksek hızda indirme yapabiliriz.

Kaliteli Torrent Sitelerini Tercih Edin.

Buradan kast ettiğim popüler olan ve torrent kurallarına uygun olarak davranan kullanıcıların çoğunlukta olduğu siteleri takip etmeniz. Popüler olması eş sayısı bizim için önemlidir. Yine aynı şekilde bu torrent sitelerinin kullanıcıları torrent kurallarına uymalı ve indirdikleri dosyayı seed etmelidir. Yani diğer kullanıcılar ile paylaşmalıdır.

Benim burada tavsiye ettiğim 1337x adlı torrent sitesi. Burada geniş bir kullanıcı kitlesi vardır. Ayrıca sitenin kullanım politikası gereği her kullanıcı indirdiği içeriği 24 saat boyunca seed etmek zorundadır aksi halde ip ban yemektedir. Bu site üzerinden indireceğiniz torrentlerde yüksek eş sayısına ulaşmanız mümkün.

 

Güncel Torrentleri Tercih Edin

Evet arkadaşlar önceliğimiz genellikle bu olmalı. Eğer aradığınız sonuca göre birden fazla torrent dosyasına ulaşmış iseniz öncelikle tarihlerine bakın. Hangisi daha yeni daha güncel ise yüksek olasılıkla daha popülerdir. Dolayısı ile torrenti mantığı P2P sistemine dayandığı için güncel torrentler ile daha hızlı indirme yapabilirsiniz.

Ancak istisnai olarak eski olan torrent daha yüksek indirme hızına sahip olabilir, buna çok sık rastlanılmaz. Genellikle bu piyasada torrent paylaşan küçük sitelerin kullanıcılarından kaynaklıdır. Sürekli değildir.

Seeder ve Leecher oranlarına dikkat edin.

Seeder ve Leecher nedir bunu bilmeyenleriniz varsa buradaki yazı üzerinden öğrenebilirler. Burada ayrıca bu kavramları açıklamayacağım.

Eğer güncel bir torrent indireceksek, mesela aynı hafta içinde yayınlanan iki dosya var. Her ikisi de güncel. Böyle durumlarda seeder ve leecher oranlarına bakarak tercih yapmamız gerekiyor. Örneğin torrentlerden birinde 3k seeder ve 3k leecher varken diğerinde 3k seeder ve 5k leecher vardır. Dolayısı ile ilk torrente eşleri sömüren daha az leecher olduğu için daha hızlı indirme yapabiliriz.

 

Ek Olarak: Güncel Tracker Kullanın

Biraz kapsam dışı olacak ancak bu husus da bizim için önemli. Elinizde ne kadar güncel tracker olursa o kadar hızlı indirme yaparsınız. Çünkü elinizdeki trackerlar kadar fazla seeder’a ulaşabilir ve çok daha fazla eş sayısına sahip olabilirsiniz. Tracker konusunda sitemizde bizzat güncel tracker listemiz yer almaktadır. Her daim bu liste güncellenecektir. Aşağıda yer alan trackerleri torrentinize ekleyerek hızını biraz daha artırabilirsiniz.

[irp posts=”526″ name=”Güncel Torrent Tracker Listesi 2017 Ağustos”]

Uyarı: Ancak!! Burada bir limit var. Sırf tracker lazım olur diye bir torrente zibilyon tane tracker eklemeyin. Çünkü her tracker için ayrılan bir bant genişliği var. Eğer eklediğiniz trackerler outdated veya eşe sahip değilse size zarar verir. Bant genişliğiniz daralacağı için mevcut indirme hızınızı da azaltır, hatta pogram zibilyon tane trackerı aynı anda izlemekte zorlanacağı için var olan eşlere olan erişiminize dahi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle yukarıda yer alan listedeki trackerları ekledikten sonra eş sayısına sahip olmayan trackarları silin!

Eğer tercihlerinizi yukarıda anlattığımız esaslara göre yaparsanız daha hızlı bir şekilde torrent dosyalarınızı indirebilirsiniz. Keza dünya genelinde diğer torrent kullanıcıları da bu esaslara göre hareket etmektedir.

Bu yazıya 2 yorum yapılmış

  1. 00002008 dedi ki:

    torrent hatası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir