Windows yanına Ubuntu Nasıl Kurulur? (Dual Boot)

Eğer bilgisayarınıza linux sistem yüklemek istiyor ancak Windows kullanmaktan da vazgeçemiyorsanız, Linux sistemler bu konuda oldukça kolaylık sağlıyor. Dual Boot ile rahatlıkla ubuntu veya diğer linux sistemleri Windows işletim sistemimizin yanına kurabiliyor ve ikisini aynı anda, hiç bir sorun yaşamadan kullanabiliyoruz, üstelik Windows dosyalarına linux üzerinden dahi rahatlıkla erişebiliyoruz.

 1. Ubuntu bilgisayarımıza indirelim!
 2. Format diski oluşturalım!
 3. Ubuntu’yu Diske Yazdıralım,
 4. Ubuntu İçin Boş Yer Açalım,
 5. BIOS ve UEFI ayarlarmızı boot için hazırlayalım.
 6. Beklenen an! Ubuntu Kuruyoruz!

Windows 7 yanına Ubuntu Nasıl Yüklenir ? (Dual-Boot)

Peki bu dual boot işlemini nasıl yapacağız, nelere ihtiyacımız var, nelere dikkat etmeliyiz ? Aşağıda ayrıntılı bir biçimde adım adım bu işlemi nasıl gerçekleştireceğinizi anlatacağız. Önce ubuntumuzu bir flash diske yazdıracağız, ardından, Windowsumuzda yer ubuntu için boş yer açıp, ubuntuyu kuracağız.

Birinci Adım: Ubuntu bilgisayarımıza indirelim!

Benim tercihim, daha doğrusu anlatacağım yöntem için USB belleğe, yani flash diske sahip olmanız gerekiyor. Esasen 2 GB yeterli olacaktır ancak her ihtimale karşı (ileride ne olacağını bilmiyorum) 4 GB büyüklüğünde bir flash bellek kullanarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

Öncelikle, ubuntunun resmi sitesi üzerinden ubuntuyu bilgisayarımıza indiriyoruz. Burada iki seçeneğiz olacaktır, bir “yıl.04 lts” olan diğeri ise “yıl.10” olan. Nedir bunlar diye soracak olursanız, LTS olarak belirtilen sürüm, Long Time Support yani uzun süre destek alacak güncellenecek olan sürümdür.

Piyasaya çıktığı andan itibaren 5 yıl boyunca desteklenir, diğeri ise çıkış tarihinden itibaren sadece 9 ay desteklenir, yeniliklerin denediği ubuntu sürümüdür, genellikle stabil değildir. Yani kullanırken bazı hatalar ve buglar ile karşılaşmanız muhtemeldir. Çünkü yazılımlar ile arasında uyumsuzluklar olabiliyor.

Ubuntuyu alırken istediğiniz ücreti belirleyebiliyorsunuz, ona göre size bir takım güzellikler sunuyor. Ancak doğrudan ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Sadece resimde olduğu gibi “Not now, take me to the download ” yazısına tıklamak.

Burada farklı tercihlerinizde var, isterseniz ubuntuyu sadece tarayıcı üzerinden değil, torrent ile de indirebilirsiniz. Download sayfasında seçtiğiniz ubuntu sürümünün indirme butonunun altında yer alan “alternatif indirmeler” bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

İkinci Adım: Format diski oluşturalım!

Format diski oluşturmak için iki programa ihtiyacımız olacak. Siz bunu farklı şekillerde de yapabilirsiniz. Mesela sadece WinToBootic kullanabilirsiniz, veya benim gibi Rufus ile Etcher kullanabilirsiniz. Bu biraz da sizin tercihinize kalmış. Ben işi sağlama almayı sevdiğim için Rufus + Etcher kullanacağım.

Nedir bu programlar ? Kısaca format diski oluşturmak için, USB belleğimizi format diski haline dönüştürmek için gerekli olan programlar diyebiliriz. Bu programlara, google üzerinde aratarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Önce Rufusu kullanarak, USB belleğimizi format diski haline dönüştürelim. Bunun için rufusu açıyoruz ve aşağıdaki olduğu gibi ayarları yapıyoruz.

Üçüncü Adım: Ubuntu’yu Diske Yazdıralım

Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra usb belleğimiz artık format atmak için kullanabileceğimiz bir usb haline dönüşüyor. Bu noktadan sonra daha önceden indirmiş olduğumuz Ubuntu’yu Etcher yardımıyla bilgisayarımıza kuruyoruz.

Eğer Etcher’i daha önceden kurmadıysanız hemen kurun ve aşağıdaki işlemi gerçekleştirin. Yapmanız gereken şey çok basit, sadece indirmiş olduğumuz ISO dosyasının yerini gösterin ve “Flash” tuşuna basın ve ISO dosyası usb belleğe yazdırılana kadar bekleyin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra ise aşağıdaki adıma geçiyoruz ve Ubuntu’yu kurmak için kendimize biraz boş yer açıyoruz.

Dördüncü Adım: Ubuntu İçin Boş Yer Açın!

Şimdi sıra geldi ubuntuyu kuracağımız alanı seçmeye. Bilgisayarınızda hangi diskte daha çok boş alan varsa, bu alanları bölerek kendimize yeni disk daha oluşturuyoruz ve buraya Ubuntuyu kuruyoruz. Mesela aşağıda bana ait olan bölmeleri görebiliyorsunuz.

Bu alanlardan biricisinde ubuntu yer alırken, ikinci ve üçüncüde C ve D diskleri, sonuncusunda ise sistem tarafından ayrılan küçük bir alan yer alıyor. Tabi şuan sizde sadece 3 parça gözüküyor olması lazım. (Eğer C veya D dışında bir diskiniz yoksa)

Aşağıda dikdörtgen şeklinde gösterilen disk alanlarından hangisinde daha fazla yer varsa ona tıklıyoruz ve kendimize bir miktar yer açıyoruz. Eğer çok fazla alanınız yoksa, ubuntuyu denemek için kuracaksanız veya ubuntu üzerinde kullanmayı planladığınız çok fazla program yoksa, 15 – 20 GB’lık bir alan dahi ubuntu için yeterli olacaktır. Zaten ubuntuya geçtiğinizde, Windows kanadında yer alan disklerinize erişim sağlayabiliyor ve buradaki dosyaları kullanabiliyorsunuz.

Hadi ubuntu için disk oluşturmaya balayalım.

 • Var olan disklerden birine tıklayın ve “Shrink Volume” seçeneğine tıklayın. Eğer işletim sisteminiz Türkçe ise burada “birimi küçült” yazıyor olması lazım.
 • Açılan pencerede ne kadarlık bir alan oluşturmak istediğinizi girin ve diski bölün.
 • Bu işlemden sonra disk bölünecek ve “ayrılmamış alan” adlı yeni bir bölüm oluşacaktır.
 • Bu alanın üstüne tıklayın ve yeni birim oluştur deyin.
 • Açılan pencerede ileri butonuna çökün ve yeni birimi oluşturun.

Beşinci Adım: BIOS ve UEFI ayarlarnızı boot için hazırlayın.

Eğer windows 7 kullanıyorsanız BIOS ayarlarınızı, windows 8 ve üzeri işletim sistemlerini kullanıyorsanız UFEI ayarlarınızı boot için hazırlayın. Yani bilgisayarınızı açtığınızda usb belleğinizi boot diski olarak görmeli ve boot moduna geçmelidir.

Windows 7 ve Windows 8 de bu işlemi nasıl yapacağınızı öğrenmek için web üzerinde araştırabilirsiniz. Bu konu hakkında çok fazla kaynak olduğu için yazmaya gerek duymuyorum.

Altıncı Adım: Beklenen An! Ubuntu Kuruyoruz!

Boot ekranı açıldığında karşınıza birden fazla seçenek çıkacaktır. Burada “Ubuntuyu Kur” seçeneğini seçiyoruz ve ilerliyoruz.

Kurulum dilini Türkçe olarak seçiyoruz. Böylece ne yaptığımızın farkında olarak ilerleyebiliriz 🙂 Kurulum Türü seçeneğine gelene kadar “ileri” diyoruz. Burada karşımıza bir takım seçenekler çıkacak. Birinci sırada olması kuvvetle muhtemel olan “Ubuntuyu Windows X işletim sisteminin yanına kur” seçeneğini seçiyoruz ve ileri diyoruz.

Daha sonra ubuntuyu kuracağımız diski seçiyoruz. Eğer kendisi boş diski tespit ederse bu adımı size bırakmadan kendisi de tamamlayabiliyor. Eğer size bırakıyorsa bölümün türünün ext4 olarak ayarlamayı ve bağlama noktası olarak “/” işaretini seçmeyi unutmayın.

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra saat diliminizin sorulduğu bir dünya haritası açılacak. Burada istanbulu işaretleyin. Direk yazarak da yapabilirsiniz.

Klavye düzeni Her iki panelde de “Türkçe Q Klavye” olmalıdır. Buna dikkat edin ikisi de aynı olmalı.

Daha sonra adınızı, bilgisayarınızın adını ve parolanızı oluşturun. Bu parolayı daha sonra izinlerinizde de sıklıkla kullanacaksınız o yüzden pratik bir şifre seçmeye dikkat edin.

Bu işlemden sonra kurulum başlayacaktır. Eğer ilerleyen sürüm ve güncellemeler ile başka bir şeyler daha isterlerse onları da yazarsınız.

Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecek. Bilgisayarı ilk yeniden başlatmanız da sadece Ubuntu görünebilir, “aha windows gitti” diye panik yapmayın. Ubuntuyu seçin ve açın. İkinci yeniden başlatmanız da başlatma seçeneklerinde en aşağıda windows sürümünüzü göreceksiniz.

Bu yazıya yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir