Windows Phone Platformunun Sona Erdiği Resmileşti!

Dünyanın en büyük işletim sistemi mimarı olan Microsoft’un ne hayaller ile geliştirdiği akıllı telefon işletim sistemi Windows Phone artık daha fazla yeni güncelleme almayacak!

Microsoft bölüm başkanlarından biri olan Joe Belfiore bugün attığı bir twit ile Windows Phone için hiç bir yeni güncellemenin gelmeyeceğini yani bu projenin artık resmi olarak sona erdiğini itiraf etti. İşte Windos Phone’nin resmi bir şekilde bitirildiğinin itirafı niteliğinde olan o twitler;

İlk önce her şey Nik Nastev adlı bir twitter kullanıcısının attığı twit ile başladı. Halen Windows Phone kullanan insanların olduğuna dikkat çekerek, yeni güncellemelerin gelip gelmeyeceğini sordu ve aşağıdaki yanıtları aldı.

Elbette oluşturduğumuz bu platformu desteklemeye devam edeceğiz, hatalar düzeltilecek, güvenlik açıkları kapatılacak vs.. Ancak yeni özellikler eklemeyi, geliştirmeyi düşünmüyoruz.”

Hatta bu karşılıklı konuşmasında, hataların bir çoğunu çözemeyeceğini söyleyen Joe Belfiore, geliştiricilerin bir çoğunun uygulamalardan desteklerini çektiklerini ve bu konuda yapabilecekleri bir şey olmadığını söyledi.

“Uygulama geliştiricilerini teşvik etmek için büyük çabalar gösterdik, Onlara para ödedik, onlar için uygulamalar yazdık, ancak kullanıcı sayısının az olması nedeniyle bir çok şirket yatırım yapmaktan kaçındı”

Yukarıdaki twitlere bakarak söyleyebiliriz ki Microsoft artık resmi olarak Windows Phone projesini sona erdirdi. Hem kullanıcı sayısının çok az olması hemde büyük uygulama firmalarının yatırım yapmaktan çekinmesi Windows Phone’in sonunu getirdi.

Açıkçası android ve ios ile kıyaslandığında Windows Phone daha ilgi çekici bir ekran arayüzüne ve farklı özelliklere sahipti. Ancak bu özellikle kullanıcılar için yeterli olmadı ve hak ettiği ilgiyi görmeden devrini kapattı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ? Sizce Windows Phone’nin bu kadar az tercih edilmesinin arkasında ne olabilir ?

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir