Windows Neden Yavaşlıyor ? İşte Bütün Sebepleri!

Eğer windows işletim sistemini kullanıyorsanız sizinde fark ettiğiniz üzere bilgisayarınız her geçen gün biraz daha yavaşlıyor. Sizce bilgisayarınızın yavaşlamasının nedenleri neler, hiç merak ettiniz mi ? İşte bu yazımızda kafanızda yer alan bu soruları cevaplıyoruz. Böylece sadece bilgisayarınızın neden yavaşladığını anlamakla kalmayacak, nasıl daha dikkatli olmanız gerektiğini de öğreneceksiniz.

Ahh o sıra sıra kurulan programlar..

Genellikle performans artırma yazılarında dile getirilir. Kullanmayacağınız programları bilgisayarınıza yüklemeyin, kullanmadıklarınızı ise kaldırın şeklinde. Peki neden böyle söylenir merak ettiniz mi ?

Çünkü bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz her program işletim sisteminizin kilit noktalarında yer tutmaya başlar. Önce kayıt defterine ve hard diskinize çöreklenir, sonra da içten içe ram miktarınızı tüketmeye başlar. Hele ki otomatik olarak başlangıç programlarına kaydediliyor ve bilgisayarınızı her açtığında açılıyor ise kapladığı yeri azaltma gibi bir durumunuz da kalmıyor. Bilgisayarı açıktan sonra programı kapatsanız dahi bir miktar RAM işgal etmeye devam ediyor.

Hem başlangıç uygulamalarına eklenen bu programlar sadece bilgisayarınızın hızını düşürmekle kalmaz, açılış hızınızı da düşürür. Normalde 30 saniye de açılıyorsa bir süre sonra bu süre 40, 50 saniye olarak uzamaya başlar.

Güncellemeler bilgisayarı yavaşlatıyor mu ?

Eğer bilgisayarınızda sık sık güncellenen uygulamalar varsa, mesela windows, google chrome, firefox veya adobe ürünleri gibi, bu programlar güncellendikçe bilgisayarınız yavaşlamaya devam eder. Çünkü güncelleme sırasında güncellenecek dosyalar, mecvut dosyalar üzerine yazılır ve her güncelleme ile program bilgisayar üzerinde gerekenden fazla yer tutmaya başlar.

Bir diğer kötü tarafı ise bazı güncellemelerde işin performans yönü dikkate alınmadığı için, donanımlar ile etkin bir şekilde çalışmayan program bilgisayarınızın performansının düşmesine ve hızının yavaşlamasına neden olacaktır.

“Diskinizde bu program içi yeterli alan miktarda bulunmuyor”…

Millet olarak bizde bir koleksiyoncu karakter var. Kendi evinize bakın mutfak dolaplarında, oturma odasındaki vitrinlerde gereksiz onlarca şey göreceksiniz. İşte bu durum bilgisayar kullanırken de kendisini gösteriyor.

Kimi zaman üşengeçlikten kimi zamansa “aman silmemeyim, ileride lazım olur” diyerekten bilgisayarımızda tuttuğumuz o zımbırtılar bir noktadan sonra o kadar fazla yer kaplıyor ki, hafıza barının kırmızıya doğru döndüğünü görüyoruz.

İşte bunu yapmamız gerekiyor. Çünkü Windows’un yüksek hızda çalışması için kendine yetecek miktarda boş alana sahip olması gerekiyor. Elbette bunu ne kadar boş olursa o kadar hızlı olur şeklinde de algılamamak lazım. Ancak her ihtimalde %80 üzeri bir depolama yapmamanız bilgisayarınız için daha olumlu sonuçlar doğurur.

Aslında bu madde için yazılabilecek çok şey var, çünkü bilgisayarında ne kadar boş alan varsa o kadar hızlıdır deyip, bilgisayarında yer alan bütün dosyaları sürekli olarak silenlerde var aramızda. Bunu çok fazla açmıyorum ancak bir gün, neden boş alan gerekiyor, ne kadar gerekiyor, genel bilinen yanlışlar neler, bunlara ilişkin detaylı bir yazı yazıp buraya link veririm.

İşte yukarı da saydığımız tüm bu sebepler bilgisayarınızın daha da yavaşlamasına yol açıyor. Bu nedenle Windows sistemlerde her zaman ileride oluşabilecek performans problemlerine karşı dikkatli olmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir