Wikipedia’ya Nasıl Girilir ? Nasıl Açılır ?

Siyasi çekişmelerden dolayı Wikipedia’nın kapanması nedeniyle bir çok açıdan mağdur olmaktayız. Özellikle Vikipedinin ücretsiz olması ve dünyanın en büyük online kütüphanesi olması göz önüne alındığında aslında ne kadar işimize yaradığını kapandığında anladık. Ancak çeşitli yollar ile Wikipedia’ya girmek hala mümkün. Aşağıda Wikipedia’ya nasıl girilir ? Wikipedia nasıl açılır farklı yöntemler ile anlattık. Wikipedia dns ve sair işlemler ile uğraşmadan rahatlıkla girebilirsiniz.


Site adresinin başına sıfır ekleyin!

Bu yöntem ile kolaylıkla vikipediye girebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey url adresindeki “wikipedia” kelimesinin başına “0” eklemek. Türkiyeden gelen trafiğin engellenmesinden dolayı site yetkilileri böyle bir yönlendirme yapmışlar. Bu yönlendirme ile siteyi her zamanki görünümü ile açabilirsiniz.

Örnek olarak, Wikipedia’ya gireceğim. Site adresi tr.wikipedia.org, buraya doğrudan girdiğinizde açılmayacaktır. Şimdi başına sıfır ekliyoruz ve tr.0wikipedia.org olarak değiştiriyoruz. Böyle yaptığımızda rahatlıkla girebilir ve vikipedi içinde gezinebiliriz.

Uyarı! Bu olayı lehine çevirmek isteyen bazı uyanıklar 0wikipedia.com, net gibi alan adlarını satın almışlar. Sizi yanıltıcı sitelere yönlendiriyorlar. O yüzden Wikipedia’ya girerken alan adının “org” olduğundan emin olun. 


Tarayıcı eklentisi kullanın!

Bu yöntem ise benim tercih ettiğim ve sizlere önerdiğim en pratik ve kullanışlı olan yöntem. Aşağıda vermiş olduğum linkler üzerinden doğruca eklentinin bulunduğu mağazaya gidiyoruz ve wikiwand eklentisini indiriyoruz. Kendisi zaten otomatik olarak kurulumu tamamlayacaktır. (Not: Safari için biraz sıkıntılı olabilir. Wikiwand safari tarayıcısından desteğini çekti ve eklentisini kaldırdı. Ancak biraz araştırdım ve kaldırılmadan önceki son sürümü buldum. Umarım tarayıcınızda sorunsuz bir şekilde çalışır.)

Chrome için

Safari İçin

Mozilla İçin

Kurulum tamamlandıktan sonra Tarayıcınız üzerinden ister doğrudan Vikipedi’ye girebilir isterse de Google veya diğer arama motorlarında gerçekleştirdiğiniz aramalar üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Ancak burada şöyle bir durum var. Bu eklenti ile doğrudan Vikipedi’ye girmiyorsunuz. Eklenti, girmek istediğiniz Vikipedi sayfasında yer alan verileri çekerek wikiwand.com üzerinde görüntülüyor.

Burada ufak farklılıklar var. Mesela Wikipedia’nın içindekiler bölümü sol tarafta yer alan bölümde daha düzenli bir şekilde görünüyor. Ayrıca daha farklı bir tema ile karşımıza çıkıyor. Ben wikiwand’ın temasını ve sistemini Wikipedia’ya oranla daha çok beğendim bu nedenle bu eklenti üzerinden giriş yapıyorum. Size de şiddetle tavsiye ederim.


Akıllı telefonlarda nasıl gireceğiz ?

Yukarıda bahsettiğim ilk yöntem ile url adresinin başına sıfır ekleyerek girebilirsiniz. Ancak eğer özel durumunuzdan dolayı Vikipediyi sık sık kullanmak zorunda kalıyorsanız bu size biraz sıkıntı verebilir. Eğer bilgisayarınız da yoksa yukarıda bahsettiğim yöntemi kullanamayacaksınız. Mı acaba ? Tabi ki hayır, wikiwandı kullanmaya devam ediyoruz.

İster playstore isterse de appstore üzerinden wikiwand uygulamasını indirebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulama üzerinden hem wikipedia aramaları gerçekleştirebilirsiniz, hemde diğer tarayıcılarda yaptığınız aramalarda doğrudan sizi uygulamaya yönlendirerek kolayca Wikipedia’da yer alan içeriklere ulaşabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Uc Browser kullanmak. Tercih ettiğim mobil tarayıcılardan biri olan Uc Browser, diğer tarayıcılardan farklı olarak kendi proxy adresine sahiptir, doğrudan reklamları engeller, video ve ses dosyaları indirmenize izin verir. (Tabi bu sitede reklamları engellemezsiniz diye umut ediyoruz, malumunuz tek geçim kaynağımız sitede yer alan reklamlardan ibaret.)

Dolayısıyla sahip olduğu proxy adreslerinden dolayı UC Browseri kullanarak Wikipedia’ya rahatlıkla girebilirsiniz.

Yukarıda Wikipedia’ya nasıl girebileceğinizi detaylı bir şekilde anlattık. Umarım okuyan herkes için faydalı bir yazı olmuştur. Herkese iyi günler.

Bu yazıya bir yorum yapılmış

  1. Şevket dedi ki:

    Wikipedia açıldı diye biliyorum ben www. wikipedia.kim adresinde devam ediyor zaten?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir