WhatsApp’ta Tehlikeli Olabilecek Bir Açık Keşfedildi!

Uzman yazılım mühendisi olan  Rob Heaton Whatsapp üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda tehlikeli sayılabilecek boyutta bir uygulama açığı keşfetti! Topladığı verilere göre doğru algoritmaya sahip olan kişiler ne kadar uyuduğunuz veya kimler ile konuştuğunuz gibi özel bilgilerinize ulaşabilir.

Bir çoğumuz ‘son görülme’ tarihimizi arkadaşlarımıza veya görmesini istemediğimiz bazı kişilere kapatabiliyoruz. Özellikle bir dönem insanların sevgililerinin gazabından kurtulmak için bu yöntemi kullanıyorlardı.

Ancak ister akıllı telefonunuzda yer alan uygulamadan isterse de Whatsapp’ın bilgisayar sürümünden girin ‘çevrimiçi’ olduğunuz zaman bu bütün kullanıcılar tarafından otomatik olarak görülebiliyor ve bilgiyi insanlardan saklamak için yapabileceğiniz bir seçenek de yer almıyor.

Mesela skype gibi uygulamalarda her daim görünümünüzü değiştirebiliyor, ister çevrim içi ister hayalet modunda uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Ancak böyle bir durum Whatsapp için henüz söz konusu değil.

İşte uygulamanın bu özelliğinden yola çıkan yazılım mühendisi Rob Heaton çeşitli insanların çevrim içi olma durumlarını takip ederek kapsamlı bir analiz yapmış ve sonucu web dünyası ile paylaşmış.

Bu sonuca göre eğer bir kişiyi ve arkadaşlarının çevrimiçi olma durumlarını takip ederseniz, onun ne kadar uyuduğunu hatta kimler ile konuştuğunu dahi tespit edebilmeniz mümkün.

Böyle bir şeyin kime ne zararı olabilir diye düşünebilirsiniz ancak şu açıdan bakarsanız, eğer geceleri geç yatıyorsanız ve ugulamayı kullanıyorsunuz verilerinizi takip eden bir reklam şirketi, bu verileri haksız yere kullanarak size uyku hapı reklamları gösterebilir ve kişisel verilerinizi çalarak haksız kazanç elde etmeye çalışabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir