Ücretsiz 3 Android Kod Yazma Uygulaması!

Sadece bilgisayar başında değil, android cihazınız ile işte, okulda, yolda kod yazmaya devam etmek istiyorsanız, işte size birbirinden kullanışlı ve tamamı ücretsiz olan kod yazma uygulamalarını bir araya getirdik. Aşağıda yer alan bu uygulamaları android cihazlarınıza indirip, toplu taşıma ile eve, işe giderken dahi kod yazmaya devam edebilirsiniz.

1- CPPDroid

CPPDroid basit bir kullanışa sahip olmasının yanında sağlam geliştirici araçlarına da sahip olan C/C++ editörüdür. Bu uygulama sayesinde C ve C++ dillerinde çok rahat bir şekilde kod yazabilir, kodlarınızı düzenleyebilir, derleyebilir ve ya execute edebilirsiniz.

Sadece kod yazmanın yanında eğer C ve C++ dillerini yeni yeni öğrenmeye başladıysanız, bu uygulama ile aynı zamanda bu dilleri öğrenebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz. İçerdiği demo ve örnekleriyle bu dilleri öğrenmenize de olanak sağlıyor.

CppDroid’in güzel yanlarından biri ise Dropbox desteklemesi. Bu özelliği sayesinde kodlarınızı bu bulut sürücüye yükleyebilir veya mevcut çalışmalarınızı telefonunuza aktarabilir ve düzenleyebilirsiniz.

2- Quoda

Quoda şuana kadar geliştirilen en iyi kod yazma editörlerinden biridir. Bu kod yazma editörünü kullanarak bir çok dilde kod yazabilir, bu kodları düzenleyip, derleyebilirsiniz. HTML, XML, CSS, JavaScript, PHP, C, C++, C#, Java, ActionScript, Lisp, Markdown, Haskell ve daha bir çok dilde kod yazabilirsiniz.

Bu uygulamanın en çok öne çıkan yani güncel IDE’lerde yer alan bazı özelliklere de sahip olması. Mobil platform için geliştirilmiş olmasına rağmen bir çok ideye taş çıkartıyor. Sahip olduğu bu özellikler.

  • Öneri sunma
  • Otomatik paragrafbaşı
  • Syntax highlighting
  • Line bookmarking

Diğer bir güzel yani ise bir çok kod şablonuna ve snippetine sahip olması. Böylece kod yazarken sizi amelelik yapmaktan kurtarıyor ve zamandan tasarruf etmenizi sağlıyor. Zaten telefon ekranında kod yazmak, özel işaretler arasında gidip gelmek bize oldukça zaman kaybettiriyor. Buradan kaybettiğimiz zamanın bir kısmını bu özellik sayesinde telafi edebiliyoruz.

3-DroidEdit

DroidEdit basit ve oldukça kullanışlı bir arayüze sahip kaynak kod editörüdür. Eğer Notepad++ kullanmayı sevenler varsa kesinlikle kullanmanız gereken uygulamanın DroidEdit olduğunu söyleyebilirim.  Aynı Quoda da olduğu gibi bir çok programlama dilini desteklemektedir.

Bu basit görüşüne kanmayın 200’den fazla programlama dilini desteklemektedir. Ayrıca bu dillerin her biri için syntax highlighting özelliğine de sahiptir.

DroidEdit temayı değiştirmenize de olanak veriyor. Görünümü istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Arka plandan tutun yazdığınız dilde oluşturulan highlight renklendirmelerine kadar her şeyi kendinize göre özelleştirebiliyorsunuz.

DroidEdit daha hızlı kod yazmanızı sağlamak adına klavyenize’de biraz müdahele ediyor ve kod yazmanızı kolaylaştıracak bir takım eklemeler, düzenlemeler yapıyor.

Anlayacağınız üzere bir çok kullanışlı özelliğe sahip bir editör diyebiliriz.

Elbette burada sıraladığım editörler dışında ücretli veya ücretsiz daha bir çok editör var. Ancak kullanışlı ve işlevsel bulduğum editörleri sizlere sundum. Peki ya sizin sevdiğiniz tavsiye ettiğiniz başka bir editör var mı? Yorum atarak bize ve diğer geliştiricilere duyurabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir