Tracker Ekleme Nasıl Yapılır ? (uTorrent-Vuze-Deluge..)

Torrent sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biri de tracker’lardır. İçerdiği Bittorent protokolleri sayesinde torrent kullanıcıları arasında köprüler oluşturan trackerlar, daha fazla eşe ulaşmanızı sağlayarak daha hızlı bir şekilde indirme yapmanızı sağlar.

[irp posts=”613″ name=”Yüksek Hızda İndirme Yapmak İçin Torrent Seçimi Nasıl Olmalı ?”]

Peki bu trackerları torrent programlarına nasıl ekleyeceğiz. Aşağıda tracker ekleme işleminin nasıl yapılacağını her bir program için tek tek göstererek anlatacağız. Başlıca torrent programları olan uTorrent, Bittorent, Vuze, Deluge ve Tixati için tracker ekleme methodları ayrı ayrı gösterilmiştir.

(Önemli Uyarı: Tracker ekleme işlemine geçmeden önce şunu belirtmek istiyorum. Kesinlikle bir torrente zibilyon tane tracker eklemeyin. Torrentiniz bu kadar izleyiciyi aynı anda takip edemez! Ayrıca her tracker için bant genişliği ayrılacağından hiç bir eşe sahip olmayan tracker’lar lüzumsuz yere bant genişliğinizi tutarak hızınızın düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden öncelikle güncel bir tracker listesi bulun. Ardından trackerleri ekledikten sonra çok düşük ve ya hiç eş sayısına sahip olmayan trackerleri tespit ederek bu trackerleri kaldırın. Sitemizde devamlı olarak güncellenen tracker listesi mevcuttur, dilerseniz aşağıdaki bu listeyi kullanabilirsiniz.)

[irp posts=”526″ name=”Güncel Torrent Tracker Listesi 2017 Ağustos”]

uTorrent

Bu programda iki farklı şekilde tracker’larınızı torrent dosyasınıza ekleyebilirsiniz. Her iki method da aynı etkiyi verir yani istediğiniz yöntemi seçebilirsiniz.

Torrent üzerine ekleme

Trackerları eklemek istediğiniz torrente çift tıklayın. Açılan pencerede yer alan bölüme kopyaladığınız trackerları yapıştırın. Ancak trackerları yapıştırırken dosyanın kendine ait mevcut tracker’larını silmeyin. Bu trackerlar aynı torrente sahip tüm kullanıcılara erişim yapmanızı sağladığı için sizin en yararlı olanlardır. Ayrıca trackerları eklerken her tracker arasında boşluk bulunduğundan emin olun aksi halde uTorrent eklediğiniz trackerları görmeyebilir.

Informatin kısmı üzerinde ekleme

Aşağıda yer alan information paneline gelin. Ancak bunun için trackerı eklemek istediğiniz torrente bir kere sol tıklayın. Aksi halde görünmeyecektir. Tıkladığınız torrente ilişkin information panelinde trackers/izleyiciler sekmesine gelin.

Sağ tıklayarak açılan pencerede yer alan bölüme kopyaladığınız trackerları yapıştırın. Ancak trackerları yapıştırırken dosyanın kendine ait mevcut tracker’larını silmeyin. Bu trackerlar aynı torrente sahip tüm kullanıcılara erişim yapmanızı sağladığı için sizin en yararlı olanlardır. Ayrıca trackerları eklerken her tracker arasında boşluk bulunduğundan emin olun aksi halde uTorrent eklediğiniz trackerları görmeyebilir.

BitTorrent

uTorrent ile hiç bir farkı yoktur. Yukarıda uTorrent için anlattığımız  adımları takip ederek ekleyebilirsiniz.

Vuze

Vuze’da olay biraz karışık ancak elimden geldiğince basit bir şekilde anlatacağım. Ama ondan önce torrent programınızda gelişmiş kullanıcı seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor. Bunun için;

 1. Sol üst kısımda yer alan Tools sekmesine gelin.
 2. Options yazan seçeneği açın.
 3. Mode bölümündeki User Proficiency adlı panele geliyoruz ve ‘Advanced’ seçeneğine bir tik atıyoruz.
 4. Sol alt kısımda yer alan ‘Save’ butonuna tıklayarak kayıt ediyoruz.

Şimdi tracker’ı nasıl ekleyeceğimize gelelim.

Torrent üzerine ekleme

Sol tarafta ‘My Torrents’ adlı kısımda ‘Downloading..’ yazan bölüme geliyoruz. Burada indirmekte olduğumuz torrentler çıkacak. Hatta gelişmiş kullanıcı modunu açtığınız için aktif olan, durdurulan veya inaktif olan torrentleri de bu sekmenin altında görebilirsiniz.

İndirilenler bölümüne gelince tracker eklemek istediğimiz torrente sağ tıklıyoruz. Burada Tracker/Torrent adlı bir seçenek var üzerine geliyoruz. Ardından yanında ‘Add Tracker Url(s)’ seçeneği gelerek, bunu seçiyoruz.

Açılan pencerede ister tekli ister toplu olarak tracker girebilirsiniz ancak toplu tracker girerken bu size zorluk çıkaracaktır çünkü burada şöyle bir sıkıntı söz konusu. Çoklu girdiğiniz her trackerı virgül ile ayırmak zorundasınız. Haliyle 20 30 tracker eklerken bu size zorluk çıkaracaktır. O zaman ne yapacağız ? Toplu eklemek isteyenler ikinci seçeneğe göz atın.

Tracker Template oluşturarak ekleme

İndirilenler bölümündeki tracker eklemek istediğimiz torrente sağ tıklıyoruz. Burada Tracker/Torrent adlı seçeneğimize sağ tıklıyoruz. Ardından yanında ‘Edit Tracker Url(s)’ seçeneği gelerek, bunu seçiyoruz.

Açılan panelde templates yazan bölümde ‘new’ butonuna tıklıyoruz ve yeni bir tracker template oluşturuyoruz. Açılan pencerede template adımızı girdikten sonra sol alt bölümdeki ‘Edit As Text’ butonuna tıklıyoruz ve her tracker arasında bir boşluk olacak şeklinde tracklerımızı ekliyoruz daha sonra OK -> Save diyerek kayıt ediyoruz. Sitemiz üzerinde yer alan tracker listesi template ile uygun olduğu için doğrudan kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Kayıt ettikten sonra Templates panelinde yer alan ‘Merge’ butonuna tıklıyoruz ve girdiğimiz trackerlar ile torrent dosyasında mevcut olan trackleri birleştiriyoruz.

Tracker-Plugin İle Ekleme

Son olarak en kolay yol olan plugin ile ekleme. Buradaki bağlantı üzerinden vermiş olduğumuz tracker plugin dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz. (Tarayıcınız rar içerisinde tekil uygulama olduğu için dosyayı virüs olarak algılayabilir o yüzden virüs total sonuçlarına buradan bakabilirsiniz.)

[irp posts=”559″ name=”Seed & Seeders Nedir ? Leech & Leechers Nedir ?”]

Dosyayı rardan çıkardıktan sonra çalıştırın ve yüklenmesini bekleyin. Bu işlem sırasında vuze torrent programınızın açık olması gerekiyor. Yüklendikten sonra;

İndirilenler bölümüne gelin ve tracker eklemek istediğimiz torrente sağ tıklayın. Burada üst tarafta Control, Content.. sekmeleri var en sonda yer alan ‘Other’ sekmesine gelin ve ‘Add Tracker Urls’ seçeneğine tıklayın. Her satırda bir tracker olacak şekilde ekleyin. Arada bir boşluk bırakabilirsiniz zararı olmaz. Yani sitemiz üzerinde yer alan tracker listesini doğrudan kopyalayıp buraya yapıştırabilirsiniz.

Deluge

Sıkıntılı olanlardan biride Deluge. Eğer bu programı kullanıyorsanız şuan güncel olan sürümde doğrudan bir tracker ekleme menüsü var. Ancak eski sürüm kullanıyorsanız, kendiniz bir submenu oluşturabilirsiniz. Burada yer alan link üzerinde hangi adımları izleyeceğiniz anlatılıyor. Ancak ben daha pratik bir yöntemden bahsedicem.

Eski Sürüm Tracker Ekleme

 1. Öncelikle buradaki linkte yer alan dosyayı bilgisayarımıza indiriyoruz.
 2. Sağ tıklayarak birlikte aç diyoruz ve Not defterini seçiyoruz
 3. Torrentlerimize dahil olmasını istediğimiz trackerlerı dosya içinde anlattığım gibi giriyoruz.
 4. Tamamlandıktan sonra Ctrl + S diyerek kaydediyoruz.
 5. Kayıt tamamlandıktan sonra sol alt bölümde yer alan windows ikonuna tıklıyoruz.
 6. Arama bölümüne ‘%APPDATA%\deluge’ yazıyoruz.
 7. Açılan klasörün içine az önce trackerları eklediğimiz dosyayı atıyoruz.
 8. İşlem tamam. Artık torrentlerinizde bu trackerlar eklenecektir.

Yeni Sürüm Tracker Ekleme 1.30 ve üzeri

 1. Tracker eklemek istediğiniz torrenti seçin.
 2. Alt bölümde yer alan ‘information’ paneline gelin.
 3. En sağda yer alan ‘Seçenekler/Options’ sekmesini açın.
 4. En sağda yer alan ‘Genel/General’ bölümünde ‘Add Trackers/İzleyici Ekle’ butonuna tıklayın.
 5. Kopyaladığınız trackerları buraya yapıştırın.
 6. İşlem tamam.

Tixati

Tixati ile tracker eklemek çok kolay.. Tek yapmanız gereken indirdiğiniz tracker üzerine gelip sağ tıklayarak “edit tracker” demek. Ardından eklemek istediğiniz trackerları buraya yapıştırıyoruz. Hatta Tixatinin faydalarından biride eğer aynı trackerdan iki tane varsa “tamam” dediğiniz anda kendisi otomatik olarak kaldırıyor.

Tracker ekleme işlemi işte bu kadar kolay(!) En azından nasıl yapacağınızı bildiğinizde daha az zaman alıyor. Umarım saatlerimi vererek hazırladığım yukarıdaki tracker ekleme rehberi sizin için faydalı olmuştur. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir