Telefondan Televizyona Ekran Yansıtma Nasıl Yapılır ?

Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda ve iPhone ürünlerinde telefon ekranı televizyona nasıl yansıtılır ? Telefondan televizyona bağlanmak için kullanabileceğimiz uygulamalar neler ? Telefon ayarları nasıl olmalı ? Bu yazımızda bulabilirsiniz!

Teknoloji geliştikçe artık telefonlarımız hayatımızın her alanına girmeye başladı. Öyle ki 10 sene öncesinde sadece bilgisayarda yapabildiğimiz işlemleri bugün akıllı telefonlar ile kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. İşte teknolojinin yeni bir harikası da akıllı telefonlarımızın TV ekranlarına yansıtarak, burada görüntüleyebiliyoruz. Bu sayede telefonda açtığımız bir filmi izleyebiliyor, sosyal medya ve web üzerinde gezinebiliyoruz.

Aşağıda hem android cihazlar için hemde iPhone için bu işlemi nasıl gerçekleştirebileceğinizi farklı yollar ile size anlattık. Ancak bu işlemlere geçmeden önce hatırlatalım. Bu işlemleri yapabilmeniz için TV’nizinde ekran yansıtma teknolojisine sahip olması yani Wi-Fi CERTIFIED Miracast teknolojisine sahip olması gerekiyor.

Aksi halde telefonunuzda gerekli işlemleri halletseniz bile televizyonunuz bu fonksiyona sahip olmadığı için telefondan gönderilen sinyalleri alamayacak ve ekranı yansıtamayacaktır.

Android Cihazlarda Telefondan Televizyona Ekran Yansıtma

Yeni çıkan bir bazı telefonlar kendi yazılımı sayesinde bu özelliği desteklese de bir çok android cihaz da harici bir yazılım olmadan telefondan televizyona ekranı yansıtamıyoruz. Bunun için ek uygulamalara ihtiyaç duyuyoruz.

Aşağıda popüler olan iki TV yansıtma uygulamasının play store linklerini paylaştık. Her ikisi de ücretsiz olan bu uygulamaları android cihazınıza kurarak rahatlıkla telefonunuzun ekranını televizyona yansıtabilirsiniz.

Uygulama 1

Uygulama 2

Eğer android cihazınız kendi yazılımında bu teknolojiye sahip ise hiç bir eklentiye gerek olmaksızın bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin Sony Xperia Z2 marka ve model telefonlarda bu yazılım vardır ve aşağıdaki adımları gerçekleştirerek, hiç bir uygulama kurmaksızın cihazınızı telefona bağlayabilirsiniz.

  • Ayarlar > Cihaz bağlantısı > Ekran yansıtma seçeneğine gelin ve dokunun
  • Başlat seçeneğine dokunun.
  • Tamam seçeneğine  dokunun ve TV’nizi seçin.

Akıllı telefonunuzun bu özelliğe sahip olup olmadığını anlamak için ayarlar bölümüne göz atabilirsinz.

Eğer samsung marka akıllı telefonlar kullanıyorsanız, Samsung’un kendi cihazları için çıkarmış olduğu Samsung Smart View uygulamasını da kullanabilirsiniz. Aşağıda bu uygulamanın play store linkini paylaştık.

Samsung Smart View

Şimdi iPhone ürünlerinde nasıl bu işlemi yapacağımıza gelelim.

iPhone Ürünlerinde Telefondan Televizyona Ekran Yansıtma

İlk olarak kendisi de bir Apple ürünü olan Apple TV’den başlayalım. Eğer Airplay desteği olan Apple TV’ye sahipseniz, ekran yansıtma işlemini çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken “Denetim Merkezi”nde yer alan Ekran yansıtma/Apple TV logosuna tıklamak.

Eğer akıllı TV yani Smart TV’ye sahipseniz DLNA uygulamasını kullanarak iPhone ekranınızı televizyona yansıtabilirsiniz.

Ek olarak aşağıda vermiş olduğumuz uygulamayı kullanarak da ekran yansıtma teknolojisine sahip olan bir televizyona iPhone’nizin ekranını yansıtabilirsiniz.

Uygulama(AppStore)

Android cihazlarda ve iPhone ürünlerinde yukarıdaki adımları uygulayarak telefonunuzun ekranını televizyonunuza yansıtabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak eğer yansıtmak istediğiniz youtube üzerinde yer alan bir video ise youtube uygulamasını kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Güncel Youtube uygulaması çevrenizde yer alan Wi-Fi CERTIFIED Miracast teknolojisine sahip olan Televizyonları tespit ediyor ve hiç bir ek uygulama indirmeksizin bu televizyonlara ekranınızı yansıtmanızı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir