“Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor” Sorunu Nasıl Düzeltilir?

Telefon şarj oluyor fakat dolmuyor gibi garip sorunlar karşısında hemen bataryayı değiştirme yoluna gitmeyin beki batarya kaynaklı bir problem değildir. Sorunun çözümü çok daha basit olabilir. Bazen bir USB kablosu sorunu olabilir bazen de telefon USB soketinden sorun kaynaklı olabilir.Telefon veya tabletinizi şarj olmuyor veya şarj olurken pil göstergesi hiç dolmuyorsa burada gösterilen adımları deneyebilirsiniz.

Telefon Şarj Olmuyor Neden?

Sorun genellikle şöyledir. Ya telefon şarja takıldığında şarj olmuyor, şarj olduğunu gösteriyor ama pil göstergesi dolmuyor veya da hiç telefon şarj olmuyor gibi temel sorunlar çok yaygın olarak kendini gösteriyor.

Böyle bir sorun karşısında şu yöntemleri deneyebilirsiniz.

 

Şarj kablosunda bir sorun olabilir. Muhtemelen etrafınızda fazladan bir şarj kablosu yoktur. Fakat bu yöntemi denemeden telefon şarj olmuyor deyip  bataryası ile ilgili olduğunu düşünmeyin. Belki USB kablosudur.

 

 

Eğer telefonunuzda çıkarılabilir bir adaptör kullanıyorsanız adaptör kaynaklı bir sorun yüzünden telefonunuz şarj olmayabilir. Eğer yakınınızda bir adaptör yoksa bir arkadaşınızdan rica edip deneyiniz.

 

Telefonunuzu şarj ederken yoğun grafikli bir oyun oynuyorsanız telefonunuzu zaten şarj yüzdesi dolmayabilir. Bunu denemek için ilk önce telefonu kapatın ve telefonu şarjda bırakın.Veya kapatmadan bu işi yapmak istiyorsanız telefondaki oyunu kapatın ve telefonu uçak moduna alın.

 

 

Telefon şarj soketinde toz, kir veya şeker vb. gibi bir şey sıkışmış olabilir. Bunu da küçük bir kürdan ile şarj soketini kontrol ederek temizleyebilirsiniz. Bunu yaparken dikkatli olunuz!. Eğer hiç bulaşmak istemiyorsanız göz ile kontrol edin böyle bir şeyin var olduğundan şüpheleniyorsanız üfleyin(üflerken tükürmeyin sokete 🙂 ).

 

 

Eğer son yapılan bir güncellemeden sonra şarj olmuyor sorunu ile karşı karşıya kaldıysanız bunu halletmek için bir önceki cihaz güncellemesini tekrar yüklemeniz.  Bunu kendinizde internet üzerinden küçük bir araştırma ile yapabilirsiniz. Tabi dediğim gibi güncellemeden hemen sonra olduysa bu yöntemi deneyin.

 

Telefon bataryasının kalibresi bozulmuş olabilir. Telefon bataryasını kalibre ederek böyle bir sorun varsa “telefon şarj oluyor ama dolmuyor” çözebilirsiniz

Eğer telefonunuz suya düştükten sonra böyle bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız bunun için esaslı bir rehberimiz var. Suya düşen telefon nasıl kurutulur.

Eğer telefonu şarj ettiğiniz şarj adaptörünün bozulduğundan şüpheleniyorsanız evinizde bir bilgisayar varsa USB ile buradan şarj etmeyi deneyin.

Yine bir güvenlik önlemi olarak suya yakın, sıcak veya nemli ortamlarda telefonu şarj etmeyiniz.

Ampere android telefon uygulamasını Google Play Store üzerinde indirerek telefonunuzun gerçekten şarj olup olmadığını veya normal bir şekilde şarj oluyor mu kontrol edebilirsiniz.

Telefonunuzun şarj problemini çözebildiniz mi?

Bu yazıya 2 yorum yapılmış

  1. Hasan Çetin dedi ki:

    Telefonum şarz oluyor ama doymuyor aksine azalıyor neden Böyle oluyor

    • hasan dedi ki:

      bende de aynı sorun oldu ya ben birdaha samsungdan hiçbişi almam eniyisi apple wala ya telefoumun şarzı %40 dı sonra kapatıp açtım kastı ondan sonra şarzı%19 oldu şarz okuyor ama olmyo bu arada telefonum samsung j7 pirme 2017 kardeşim sen yaptırdıysan nasıl bi sorun dediler ve benimkine benzer bi sorunmuydu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir