Çağımızda Teknolojinin Zararları Nelerdir ?

Teknolojinin zararlarından önce teknoloji nedir bir öğrenelim. Teknoloji son yıllarda hayatımızın büyük bir bölümünü ele geçirmiş durumda. Her an yanımızda olan telefonlarımız ayrılmaz ikilimiz olmuş. Dijital teknoloji olmayan bir cihaz neredeyse kalmadı gibi.

Teknolojinin boyutunun küçülmesi, hafif ve hızlı olması bu yönden onu cazip kılmakta. Bu kadar küçük ve hafif cihazlarda büyük miktarda veri depolanabilir. Teknolojinin yararları yanında birde zararları diyebileceğimiz bir kaç şey var. Teknolojinin zararları kısaca nedir?

Veri Güvenliği

Akıllı telefon ve  benzeri teknolojiler çok büyük miktarda verinin depolanıp saklanıldığı tasarım harikası cihazlardır. Bu bilgiler yalnızca kişisel değil büyük şirketlerinde verilerinin olduğu yerler olabilir. Bu kadar gizli bilgiler sadece küçük bir hatadan dolayı yanlış kişilerin eline geçebilir.

Karmaşıklık

Artık her gün kullandığımız akıllı telefonlar, bilgisayarlar, laptoplar, tabletler dahası benzer cihazları sürekli olarak kullanıyoruz. Karmaşıklıktan kastımız bunların kullanımı değil herhangi bir sorun olduğunda donanımsal veya yazılımsal olarak bizlere masrafa neden olabilir.

Gizlilik İle İlgili Sorunlar

Son zamanlarda Facebook’un veri güvenliği konusu zten ortaya çıkmış durumda. Verilerinizin reklam amaçlı şirketlere satılabilir olması. Veya her an yanımızda bulundurduğumuz telefonlarımızın sürekli olarak konumumuzu kaydetmesi de gizlilik açısından zararlıdır. Veya sizin bloglarda, sosyal medyada çektiğiniz resimlerden ve yaptığınız yorumlardan kişilik analizi yapılabilir.Bunun gibi bir çok neden sebebiyle kişisel bilgilerinizi kontrol etmek zordur.

Sosyalleşmek İçin Yalnız Kalıyoruz

İnsanlar gerçek hayattaki temaslarla sosyalleşmek yerine internet üzerinden bağlantı kurup sosyalleştiğini zannediyor. Bu insanlardan izole olmanız hissini sizde doğurabilir. Gerçek hayattaki temassızlık dışarı çıkıp gezip dolaşmak gibi eylemleriniz yoksa depresyona ve diğer akıl hastalıklarına kapılabilirsiniz.

Kirlilik

Teknolojinin çok fazla kullanılmasından dolayı, atık ürünlerin çevreye atılmasına neden oluyor. Bu şekilde endüstriyel atıkların çevreye atılması ile su, toprak, hava vb kalitesi düşmekte ve verimliliği azalmaktadır.

İstenmeyen Ürünlerinde Üretilmesi

Teknolojinin kısa zamanda çok fazla ve değişik ürünlerin üretilmesi nedeniyle gereksiz ve işe yaramaz ürünlerde piyasaya sürülmektedir. Aynı zamanda gerekli ürünlerinde çok fazla üretilmesi nedeniyle israfa yol açmaktadır.

Üretken Olmayan Faaliyetler

İnsanlar interneti genel olarak bilgi amaçlı kullanmaya çalışırlar. Fakat üretken olmayan faaliyetler (oyun, internette faydasız gezinme) yüzünden zaman kaybı olmaktadır. Aslında internet teknolojisi insanların bilgi almasını kolaylaştırılır.

Hızlı Kaynak Tüketimi

Modern ekipmanlar çok güçlü olduğu için bulduğu bir kaynağı çok hızlı tüketebilir. Ancak doğal kaynakların hızlıca çıkarılması sonucu toplam doğal kaynak rezervleri de hızlı tükenmektedir.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir