Teknoloji Nedir?

Teknoloji Nedir? Teknoloji, işimizi kolaylaştıran araçları oluşturma ve sorunları çözmeye yarayan bir bilgi bütünüdür. Teknoloji nedir sorusuna tek bir cevap verilemez. Çünkü bir okur ve yazar için kalem ve kağıt bir teknoloji, webmaster yani bizler için bilgisayar, klavye, fare vb. işimizi kolaylaştıran ve hızlandıran her şey bir teknolojidir bunu artırabiliriz.

Teknoloji, araçları, materyalleri ve sistemleri içeren insan bilgisidir. Teknolojinin uygulanması genellikle ürünlerle sonuçlanır. Teknoloji iyi uygulanmışsa, insanlara fayda sağlar, ancak kötü amaçlı nedenlerle kullanılıyorsa bunun tam tersi geçerlidir.

Birçok işletme teknolojiyi rekabetçi kalmak için kullanıyor, teknolojiyi kullanarak yeni ürünler ve hizmetler oluşturuyor ve aynı zamanda bu ürünleri ve hizmetleri müşterilerine zamanında ve ucuz bir bütçeyle sunmak için teknolojiyi kullanıyor. Buna en iyi örnek ise, Apple ve Samsung gibi mobil telefon şirketlerinin , bu mobil imparatorluklarının, rekabet edebilecek yeni akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlar oluşturmak için ileri teknolojiyi kullanmasıdır. Bu sağladıkları rekabeti ise ileri teknolojiyi kullanmakla geçiyor.

İleri Teknoloji

Teknoloji dinamiktir. Sürekli olarak üstüne koyarak ilerler. Teknoloji geliştikçe isteklerimiz ve ihtiyaçlarımız farklılaşıyor ve değişiyor. Teknoloji geliştikçe ve ilerledikçe yeni yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor. İleri teknolojiye ise iyi bir örnek olarak; kitap işinde el ile yazan çok geri bir teknoloji kullanıyor olur ama matbaa veya çok daha kısa zamanda çok fazla ürün kitabı ortaya koyan makine ise ileri teknoloji bir alettir. Bu örnekleri iş kollarına göre çoğaltabiliriz.

İş Kollarına Göre Teknolojiler ve Örnekleri

Çeşitli görevleri farklı farklı şekilde çözeriz. İşimize yarayan işlerimizi kolaylaştıran her şey teknolojidir.

İletişim Teknolojisi Nedir?

İletişim teknolojisi bir bilgiyi veya verileri (ses, dosya gönderme, oyun içerikleri vb.) bir yerden bir yere hızlı ve kolaylıkla oluşturan sistemlerdir. İletişim bizim için artık günlük hayatta vazgeçilmez bir olgu olmuştur. İnsanlar, arkadaşları ve aileleri ile iletişimde kalmak için telefonlar, bilgisayarlar, e-postalar, mesajlaşma gibi birçok iletişim teknolojisi çeşidini kullanmaktadır.

Yardımcı Teknoloji Nedir?

Yardımcı teknoloji, zor veya imkansız gibi görünen belirli görevleri yerine getirmek için kullanılır. Yardımcı teknolojiler genelde beden olarak engelli olan kişilerin engellerini ortadan kaldırmak için geliştirilmiş teknolojilerdir. Örneğin; yürüyemeyen insanlar için bir tekerlikli sandalye, duyma problemi olanlar için ses işitme cihazları vb. her şey yardımcı teknolojilere örnektir. Eskiden bazı şeylerin imkansız olduğunu düşünürdük şuan ise bunlar yardımcı teknolojilerle yapılabiliyor ve ilerleyen süreçte şuan imkansız gördüğümüz şeyler kolaylaşacaktır.

Bilgi Teknolojisi

Bilgi teknolojisi, verileri depolamak, aktarımını sağlamak ve işlemek için kullanılan ileri teknoloji donanım ve yazılım aracıdır. Bilgi teknolojisini kullanmaktaki amaç, doğru bilgiyi doğru kişilere istenildiği an ulaştırmaktır. Mesela Google Drive gibi veri depolama merkezleri sayesinde internet teknolojisi olduğu her an verilerimize her yerden ulaşıyoruz. Bankalar, hastaneler gibi büyük kurumlar bilgi teknolojisini müşterilerine ve hastalarına hizmet vermek için kullanır.

İnşaat Teknolojisi Nedir?

Bu teknoloji, temel ve gelişmiş yapıları inşa etmek için kullanılan ve takımlar arıcılığıyla çalışan bir teknoloji çeşididir. Köprü gibi gelişmiş ağır mühendislik gerektiren işlerde kullanılır. Tasarım bilgisayar ile 2D veya 3D oluşturularak buradan dijital tasarım oluşturarak inşanın bitmiş halini görebilmemiz sağlanır. Bu sayede inşanın bitmiş halini ve nasıl hızlı ve az maliyetle bitirebiliriz gibi soruların cevaplarını içerir.

Tıbbi Teknoloji Nedir?

İnsan ve hayvan yaşamını daha kolay ve rahat yaşanılmasını sağlamak için kullanılan bir teknoloji türüdür. Tıbbi teknoloji ile hastalığı ya giderebilir veya acısını azaltabiliriz. Tıbbi teknoloji ile çok önceden kanser, enfeksiyonları teşhis etmek, hastalıkları tedavi etmek ve insanları toplu olarak etkileyen hastalıkları araştırmak için kullanılır.

Eğitim Teknolojisi Nedir?

Eğitim teknolojisi sayesinde öğrenciler motive olarak daha kolay ve hızlı bir öğrenim süreci oluşturulabilir. Ayrıca öğrencilerin performanslarını geliştirir. Eğitim materyallerine kolay erişim sayesinde zaman kaybını ortadan kaldırır. Öğrencilerin dersleri oyunlaştırma yoluyla yeni konuları ve dilleri öğrenmelerine yardımcı olur.

Eğlence Teknolojisi

Eğlence dedin mi aklımıza zaten örnekler geliyor. Eğlence terimi çok geniş bir kavram olduğundan dolayı herkes farklı bir yol ile eğlenebilir. Bu teknolojiye örnek olarak; video oyunları, müzik istemleri, sesler, animasyonlar, bilgisayar simülasyonları, interaktif ortamlar, sanal gözlük gibi çok fazlasını içerir.

Teknoloji Nedir yazsında kafanıza takılan bir şey olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir