SSD Nedir? SSD Ne İşe Yarar? Kullanılmalı Mı?

Solid State Drive’in kelimelerinin baş harfleri alınarak oluşturulmuş bir adâ sahiptir SSD. SSD nedir kısaca açıklayacak olursak bilgisayarımızda verilerin ( oyun, dosya, yazılımlar vb.) saklanması için üretilmiş ve bu yolda ilerleyen bir depolama cihazıdır. Aslında en büyük avantajı hızlı erişim süresinin yanı sıra mekanikliğin yani parça parça olmaması sayesinde büyük bir avantaj sağlıyor.

Günümüzde Apple gibi büyük markalarda ürettikleri bilgisayarlarda SSD kullanmaktadırlar. Ssd’nin ne işe yaradığını kısaca söyledikten sonra ve ssd’nin maksadının veri depolama olduğunu söyledikten sonra ssd hakkında ayrıca özellikleri ve neden kullanılması gerektiğini maddeler halinde yazdık.

SSD Neden Kullanılmalı Ne İşe Yarıyor?

  • İlk olarak SSD’ler gerçekten çok hızlıdır. Ortalama okuma hızı saniyede 560mb’dır. SSD’ye sahip bir bilgisayar tüm dosyaları oyunları ve daha birçok veriyi hızlıca açar.
  • SSD’lerde bilgi rastgele bir yerlere aktarıldığından ve fiziksel bir okuma aygıtı içinde barındırmadığından dolayı bilgilerin parçalanma olayı olmaz. Böylece parçalı olmayan veriler daha hızlı açılır.
  • SSD’de herhangi bir parça bulunmadığından dolayı çarpma, düşme gibi etkenler verilerinizin kaybolmasına neden olmaz. Bu yüzden SSD’ler dayanıklıdır.
  • Son yıllarda hızından dolayı yeni üretilen bilgisayarlarda SSD kullanılmakta yakın gelecekte HDD’ler tarih olurken SSD’ler yoluna devam edecektir.
  • SDD’ler çok az bir güç ile çalışır. Bu da sadece bilgisayarlar değil sunucularda da büyük bir enerji tasarrufu sağlar. SSD kullanan bir bilgisayarın bataryası daha fazla kullanılır.
  • Uzun ömürlülerdir.

Eğer fiyat konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz her zaman SSD kullanmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir