Seed & Seeders Nedir ? Leech & Leechers Nedir ?

Bu yazımızda torrent dilinde sıkça karşımıza çıkan seed & seeder ile leech & leecher nedir bu kavramları açıklayacağız.

Seed Nedir ? Seed kelime manası ile tohum demektir.

Torrent dilinde ise indirme işlemi devam eden yada tamamlamış kişiye diyoruz. Eğer bu indirme işlemini yapan kişi elinde bulundurduğu veriyi bizimle paylaşıyor ise seeder olarak adlandırıyoruz.

Biliyorsunuz ki torrent sistemi bulut depolama sisteminden çok farklıdır. Torrent üzerinden indirme yaparken asıl amaç kişilerin sunucudan tüm verileri çekmesi değil, herkesin indirdiği veriyi birbiri ile paylaşması üzerine kuruludur. Hatta bu sisteme P2P (Peer to peer) sistemi denir.

Bu yüzden bir dosyayı indirirken veya indirdikten sonra mümkün olduğunda seedlemeye çalışın. Böylece sizden başkaları da sizin eşlerinizden faydalanarak daha hızlı indirebileceklerdir. Genel olarak seedlemek zorunlu değildir. Bu tamamen yardımlaşma esasına dayalı olarak yapılan  bir şey. Ancak 1337x gibi bazı torrent siteleri, torrentleri kullanan kişilere 24 saat seedleme kuralı getiriyor aksi halde ip adresinize ban atabiliyor.

Peki Peer ne demek ? Peer eş demek. Her torrent dosyaları 4 mgb’lık veya 8 mgb’lık eşlere ayrılmıştır. Burada amaçlanan her kullanıcının birbirine eş aktarmasını sağlamaktır. Ne kadar fazla eşe erişiminiz olursa indirme işleminizi o kadar hızlı halletmiş olursunuz.

Leech ise kelime manası olarak sülük demek. Yani torrent piyasasının en sevilmeyen insanları leecher dediğimiz kişilerdir. Bu adamlar bütün veriyi indirirler ancak kimseye zındık koklatmazlar. Seedlemedikleri için leecher oranı fazla olan torrentlerde eş oranı düşüktür çünkü bu sülükler tüketir. Dolayısı ile leecher’ı fazla olan torrentler de indirme hızı düşüktür.

Bu yüzden torrent seçiminde dikkat edilmesi gereken husus da seeder ve leecher oranlarıdır. İdeal olan seeder oranı yüksek leecher oranı düşük olan torrentlerdir. Bu torrentler ile daha hızlı indirme yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir