Reddit ShadowBan Nedir ?

Reddit üzerinde attığınız mesajlar görünmüyor mu ? Siz bir bağlantı veya yazı paylaştıktan sonra hemen siliniyor, açtığınız konular anında uçuruluyor mu ? Veya aklınıza güzel bir fikir geldi ve hemen bir subreddit açmak istediniz, ancak açtığınız bütün subredditler reddit politikaları gereği siliyor mu ?O zaman klübe hoş geldiniz. Artık sizde bir ShadowBan mağdurusunuz.

Reddit dünyanın lider sosyal medya platformlarından bir tanesi. Türkiye’de yaygın olmamasının sağladığı faydalar ile birlikte facebook, twitter gibi mecralarda yaşanan absürd muhabbetlere tanık olmadığımız için yıllardır ilgiyle kullandığım bir platform. Türkiye’de yaygın değil ancak dünyanın en popüler 8. sitesidir reddit.

Hal böyle olunca bir çok kişi spam mesajlar atarak kendi sitelerine, uygulamalarına ve sair işlerine kullanıcı çekmek amacıyla spam mesajlar atıyor. Reddit kendisine gönderilen bu yoğun spam mesajlar ile uğraşacak kadar geniş bir moderatör kadrosuna sahip olmadığı için harika bir sistem geliştirmiş. Profilinizi değerlendiren ve sizi izleyen reddit botları!

Eğer şüpheli hareketlerde bulunursanız bu botlar sizi sıkı bir incelemeye alıyorlar. Şüpheli hareketler yapmaya devam ederseniz yani spam sayılabilecek mesjalar göndermeye başlarsanız sizi Shadow Ban adı verilen bir sistem ile engelliyorlar.

Hangi durumlarda ShadowBan engeli atılır ?

Reddit kullanıcılarının aktif olmasını ve birden fazla subda etkinlik göstermesini bekliyor. Yani siz bir hesap açtınız ve reddit üzerinde bazı subları takip ediyorsunuz. Ancak hiç yorum atmadınız diyelim. Bir gün vatandaşın birini soru sorarken yakaladınız, cevap vereyim derken ona bir link gönderdiniz.

İşte şuanda radara girmiş bulunuyorsunuz. Eğer bu şüpheli hareketi tekrar ederseniz direk Shadow Ban engeli yiyebilirsiniz. Bu ban adminler veya moderatörler tarafından değil tamamen reddit botları tarafından atılır ve yine bu botlar tarafından kaldırılır.

Ama iyide ben zaten aktif olarak kullanıyorum, yakın bir şekilde takip ettiğim sub var orada sürekli mesaj atıyorum diyebilirsiniz. Eğer redditi dar bir çevrede kullanıyorsanız botlar bu hareketinizi de şüpheli buluyorlar. Burada paylaştığınız linkleri incelemeye alıyorlar, Bu subun dışında herhangi bir subta direk link paylaşırsanız yine shadow ban yiyorsunuz.

Sadece siz değil modlar da bazen ShadowBan yiyebiliyor. Kullanıcıları izleyen bir bot düşüncesi mantıklı olsa da normal bir insan gibi hareket edebilmesi mümkün değil. Siz belki oldukça normal bir şekilde paylaşım yapmış olsanız da size oltayı takabiliyor.

ShadowBan yediğimi nasıl anlarım ?

Bunu anlamanın en kolay yolunu şu şekilde. Öncelikle daha öncesinde hiç bir alakanızın olmadığı bir suba girin. Bir yazı gönderin. Daha sonrada gönderdiğiniz bu yazının url adresini gizli sekme ile açın.

Eğer açtığınızda mesajınızın yerinde [silindi] yazıyor ise geçmiş olsun. Bir süre bu engelden kurtulmak için uğraşmanız gerekiyor.

Ancak mesajı açtınız yazılarınız görünüyorsa hiç bir sıkıntı yok. Redditi kullanmaya dikkatli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Bir diğer yol ise burada vermiş olduğum linkte kullanıcı adını yazın. Eğer yazdıktan sonra durumunuz “Valid User” olarak gösteriliyorsa sorun yok ancak başka bir şey yazıyorsa ban yediğinizi gösterir.

ShadowBan engelini alanlar ne yapamaz ?

Adı üzerinde gölge banı. Bu engeli alanlar aynı birer gölge gibidir, hatta bir hayalet. Vardırlar ancak yaptıkları görülmez. Mesela bir mesaj attığınızı sanırsınız, hatta mesaja girdiğinizde orada öylece durur. Ancak o mesajı sizden başkası görmez. Konu açarsınız, o konuyu sizden başkası görmez. Hatta konunu varlığı bile yeni çıkan konularda gözükmez.

Kimseye upvote yada downvote atamazsınız. Yani atarsınız tabi, siz attığınızı sanırsınız ancak sizin oylarınız sayılmaz. Diğer kullanıcılara yansıtılmaz.

Subreddit açamazsınız. Açmış olduğunuz subredditler anında kapatılır. Gerekçe olarak ise politika ihlali, sitemizin kurallarına uygun değil gibi nedenler gösterilir.

Not: Kısmi olarak shadow ban yemeniz mümkün. Mesela botlar bir subda normal davranışlar sergilediğinizi diğer sublarda ise spam davranışlar sergilediğinizi görürse, gerekirse tek bir subda veya gerekirse sık kullandığınız sub dışında kalan diğer bütün sublarda ShadowBan engeli atabilir. Hatta sık kullandığınız subda dahi spam yaptığınıza kanaat getirirlerse Reddi çapında shadow ban yiyebilirsiniz. 

ShadowBan nasıl kurtulurum ? Bu konuda ayrıca bir makale daha yazacağım ve buraya ekleyeceğim. Eğer bu yazıklarımı okuyorsanız bilinki daha yazmamışım.

ShadowBan ile ilgili olarak bildiklerimi anlattım. Bu sistemin nasıl işlediği henüz reddit kanadı tarafından açıklanış bir şey değil. Tamamen kullanıcı deneyimleri üzerine kurulu olarak tespit edilen özellikleri bu şekilde. Zamanında bende ShadowBan yemiştim ve oldukça absürd bir şekilde gerçekleşmişti. O kadar post karmam vardı hesabım 2 yıllık bir hesaptı ve buna rağmen ShadowBan yedim! Umarım en kısa zamanda bu illetten kurtulursunuz, herkee iyi günler.

Bu yazıya bir yorum yapılmış

  1. kerem dedi ki:

    sanırım ben de yedim bu banı nasıl kurtuluruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir