PUBG Benzeri Oyunlar (Ücretli – Ücretsiz!)

Sıra dışı oynanışa sahip olması nedeniyle çıktığı ilk günlerden beri ortalığı kasıp kavuran pubg her geçen gün oyuncu kitlesini genişletmeye devam ediyor. Üstelik bu başarısını hem ücretli olması hemde oyuncuların yakındığı hile problemine rağmen katlayarak sürdürüyor. Hatta bu yazıyı yazdığım şu günlerde steamın en çok oynanan ilk 5 oyunu arasına dahi girmeyi başardı.

Ancak çeşitli nedenlerden dolayı PUBG oynayamıyor musunuz ? Bilgisayarınız kaldırmıyor veya hileciler yüzünden benzer diğer oyunlara mı yelken açmak mı istiyorsunuz. İşte bu yazımızda sizler için Pubg ile benzer oynanışa sahip olan bütün oyunları bir araya getirdik.

(Her oyun için bir iki dakikalık kısa videolar ekledik, oyunlar hakkında daha fazla bilgi almak için bu videolara da göz atabilirsiniz.)

1) Fortnite Battle Royale


Fortnite Battle Royale, esasen başı başına bir oyun değil, yaz aylarında çıkış yapan Fortnite için çıkarılmış bir oyun modu. Ancak oyunun ücretiz olması, Pubg’ye oranla daha düşük sistem gereksinimlerine sahip olması ve neredeyse Pubg ile aynı oynanışa sahip olması nedeniyle oyuncuların ilgi odağı olmuş durumda. Peki pubg ile arasında ne gibi farklılıklar var ?

  • Pubg de araç kullanabilirken malesef Fortnitede araç kullanamıyorsunuz. Oyun içerisinde araçlar var ancak bunları maden elde etmek için kullanıyorsunuz.
  • Fortnite Battle Royale, pubg den farklı olarak craft sistemi içeriyor. Oyunda tahta – tuğla ve metal olmak üzere üç farklı maden var. Ağaçlardan odun, evlerden ve yapılardan tuğla, ve araçlardan metal elde edebiliyorsunuz. Elde ettiğiniz bu madenler ile savunma amaçlı yapılar kurabiliyorsunuz. Dayanıklılık seviyesi tahtadan metale doğru artıyor.
  • Fortnite yine pubg den farklı olarak tuzaklara sahip. Zemine, çatıya ve duvara düzenekler kurarak oyuncuları bu tuzaklara çekiyor ve bir kurşun dahi sıkmadan onları öldürebiliyorsunuz. Mesela bir evin içerisinde kapı dibine döşediğiniz çivili zemin sayesinde, eve adım atan herkesi anında öldürebiliyorsunuz.

2) DayZ: Battle Royale


Aslında Pubg ne kadar sıradışı bir oynanışa sahip desek de, Pubg nin temeli DayZ’ ye dayanıor. Açık dünya temalı bir hayatta kalma oyunu olan DayZ: Battle Royale, Pubg tarzı çok oyunculu hayatta kalma oyunlarının atası diyebiliriz. Pubg kadar gelişmiş oynanış mekaniklerine sahip olmasa da, fiyat ve istediği düşük sistem nedeniyle ilginizi çekebilir.

3) H1Z1: King of The Hill


H1z1 geçen yıl çıkış yaptığında aslında oyuncuların beklediği Just Survive oyunuydu. Ancak Day Break bize bir süpriz daha yaparak King of The Hill’i de piyasaya sürdü. Aynı Pubg de olduğu gibi oyunun başında paraşütle süzülerek karaya iniş yapıyoruz, hemen kendimize bir silah arıyoruz ve diğer oyuncular ile bir ölüm kalım savaşı veriyoruz.

Burada pubg den farklı olarak bizi çevreleyen fırtına değil, ölümcül bir yeşil sis yer alıyor. Ancak onun dışında bir çok Pubg ile benzer. Hatta bir çok Pubg oyuncusu H1Z1‘in daha gerçekçi ve taktiksel olarak daha gelişmiş olduğunu öne sürüyor.

4) Rust: Battle Royale


Hayatta kalma oyunlarından bahsedilir de orada Rust olmaz mı ! Tabiki Rust da pubg benzeri bir oyun moduna sahip. Hatta rust daha çetin bir hayatta kalma oyunu diyebiliriz. Daha oyunun başında anadan üryan bir şekilde oyuna başlıyorsunuz ve silah ve diğer itemleri elde etmek için büyük bir çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Pubg’den en önemli farkı ise oyun içerisinde diğer oyuncular ile geçici ittifaklar kurabilmeniz. Pubg’de her oyuncu tek iken Rust’ın Battle Royale modunda diğer oyuncular ile takım oluşturabiliyorsunuz.

5) Ark: Survival of the Fittest


İlginçtir ki tüm bu oyunlar arasında benim en eğlenceli bulduğum oyun Ark’ın çok oyunculu oyun modu olan Survival of the Fittest modudur. Oyunda toplam 72 tane oyuncu içeriyor. Her oyuncu birbiri ile ve vahşi doğaya karşı tek başına hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Oyunun en sıradışı özelliği ise, dinazorlar ve ejderhalar gibi milyonlarca yıl öncesine ait vahşi canlıları içermesi. Oyunun başından yine her oyuncu paraşütle yer yüzüne iniyor. Elimizde sadece bir balta var, daha sonra craft yeteneğimizi de kullanarak kendimizi geliştiriyoruz. Hayvanları evcilleştiriyor ve bunları savaşta kullanabiliyoruz. (Evet ejderhaları bile evcilleştirebiliyor ve bunları diğer oyunculara karşı kullanabiliyorsunuz.)

Ancak altını çizerek tekrar belirtelim, Ark’da düşman sadece rakip oyuncular değil, en tehlikeli düşman vahşi doğa! Asit yağmurları, iklim değişiklikleri, haritayı zaman geçtikçe daraltan sis oyunun zorluk derecesini neredeyse nirvana ya kadar çıkarıyor.

Bu yazıya 2 yorum yapılmış

  1. Emir dedi ki:

    Bence fortnite daha zevkli pubg ye göre hem o kadar hile kullanan da yok fortnite de

  2. gamer34 dedi ki:

    Oynun kaç milyon oynayanı var neden uzun süre bekleme olsun ki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir