Playerunknowns Battlegrounds (PUBG) Nasıl Oynanır ?

PUBG, şuana kadar geliştirilen en iyi hayatta kalma oyunlarından biridir. Hatta şuan için en iyisi olduğunu söylesek yalan söylemiş olmayız. Bu sadece benim şahsi bir görüşüm değil, oyun için yapılan incelemelere bakarsanız hemen hemen herkesin aynı şeyleri söylediğini görürsünüz. Peki bu kadar başarılı bir oyun olan Playerunknowns Battlegrounds Nasıl Oynanır ? Nasıl daha iyi oynayabiliriz ? Nasıl birinci olabiliriz ? Bu yazımızda size bunlardan bahsettik.

Mantıklı hareket edin! Bu tür oyunlarda agresif oynanış düşük seviyeli oyunlarda genellikle galibiyet getirse de eğer yüksek seviye oyunlara girerseniz sizin zararınıza olacaktır. Ne zaman agresif ne zaman sakin oynayacağınızı iyi bilmeli, çevrenizde gerçekleşen olayları iyi değerlendirmelisiniz.

Tabi sakin oynamayı pasif oynamakla karıştırmamanız gerekir. Çünkü adı üzerinde bu bir hayatta kalma oyunu ve hareketsiz kalan oyuncular ilk elenen oyuncular arasında yer alır. Burada benim kast ettiğim oyunda akıllıca hareket etmek. Mesela bir kill için kendinizi durduk yere ifşa etmeyin. Çevrenizi iyi gözlemleyin ! Ne zaman saldıracağınızı ve ne zaman geri çekileceğinizi bilin.

Mümkün olduğunca ses kasmaya bakın ! Biri ateş ediyorsa nereden ediyor ? Birileri araba sürüyorsa nereden sürüyor ? Bunları sadece duyarak anlamaya çalışın. Elbette bu bir kaç oyun oynamayla olacak bir şey değil. Düzenli olarak oynamalı ve sürekli pratik yapmanız lazım. Sürekli olarak duyduğunuz sesler ile oyunda yaşananları kıyaslayın. Mesela sesin şiddeti ve yönüne göre bu ateş nereden geldi ? Gidin kontrol edin. Böyle böyle sesin şiddetinden size ne kadar uzak veya yakın olduğunu anlayacaksınız.

Rakiplerinizi tanıyın ! Mesela oyunda kimler profesyonel oyuncu, kimler acemi bunlara dikkat edin. Önceliğiniz pro oyunculardan uzak durup acemi oyuncuların üstüne yürümek olmalı. Bu yüzden rakiplerinize asla rasgele saldırmayın.

Kendinizi de tanıyın! Neyde iyi olduğunuzu, neyde kötü olduğunuzu tespit edin. Maçlarda bu özelliklerinizi ön planda tutarak hareket edin. Mesela sniper kullanmakta iyi değilseniz. Gidip maçın en çekişmeli zamanlarında sniper alıp kullanmayın. Genel olarak hangi silahlarda daha iyisiniz, tespit edin ve bu silahları kullanın. Ayrıca eğer ses kasma konusunda deneyimli değilseniz rekabetçi maçlarda her duyduğunuz sesi takip etmeyin. Dikkatli hareket edin.

Solo girerken nasıl oynamalı ?

Solo oynuyorsanız arkanızı sağlama alın! Eğer takım halinde değilde tek tabanca takılıyorsanız oyun sizi biraz zorlayabilir. Çünkü yalnız oyuncular bir çok noktada zafiyete sahiptir. Düşmanlarınızın nerede olduğunu bilemezsiniz, yaklaşan bir düşman olup olmadığı hakkında bilgi alamazsınız. Her an her şeye hazırlıklı olmanız gerekir.  Her zaman mavi noktadan ne kadar uzaklaştığınızı kontrol edin, ve yeni beyaz halka nerede kontrol edin. E önemlisi arkanızda biri var mı ? Sizi takip ediyor mu ? Uyanık olun ve arkanızı da sürekli kontrol edin.

Asla rastgele ateş açmayın. Karşınızda yer alan kişiyi tek başına dahi yakalamış olsanız bu kişinin üstüne hemen atlamayın, çünkü etrafında başkaları olabilir, aynı sizin gibi ona tuzak kurmak isteyen bir başka oyuncu da olabilir. Bulunduğunuz konumu, dairelere olan uzaklığınızı, rakiplerinizin konumunu hesaba katarak hareket edin. Bir kill için kendinizi öldürtmeyin.

Takım ile girerken nasıl oynamalı ?

Takım halinde oynuyorsanız sürekli iletişim içinde olun! Eğer arkadaşlarınız ile birlikte pubg oynuyorsanız aranızda sağlam bir sesli sohbet olmalı. Çünkü bu oyunda iletişim çok önemli. Ne derler bilirsiniz, eğer bir ordunun iletişim yeteneğini bir saat keserseniz sadece bu bile onların savaşı kaybetmesine yetecektir.

İşte bu yüzden iletişim konusunda oldukça hassas olmalı. Gözlemlerimizi aynı bir askerin rapor vermesi gibi düzenli olarak arkadaşlarınıza rapor verin. Mesela siz batı kanadını tutuyorsunuz ve aşağıdan araba sesleri geliyorsa hemen bunu bildirin. Belki sizin bu ufacık infonuz güney kanadını tutan arkadaşınızın hayatını kurtarmaya yetecektir.

Bir diğer önemli husus ise bireysel menfaat değil takım menfaati uğruna hareket edin. Hatta bu yöntem sizin ölümünüze yol açacaksa dahi eğer takımınızı zafere ulaştıracaksa çekinmeyin. Mesela rakiplere yaklaşıyorsunuz ve bu karşı takımdaki oyuncuların iyi oynadığını biliyorsunuz. Normalde birebir karşılaşmalarda şansınız yok diyelim. İşte kamikaze bir giriş yaparak dikkat dağıtabilir ve arkadaşlarınızın sağlam bir kombat yapabilmesi için şans oluşturabilirsiniz.

Bu hareketiniz sonucu belki siz ölebilirsiniz. Ancak takım arkadaşlarınız oyunu alabilir ve maçı zafere taşıyabilir.

Yukarıda anlattığım hususlara dikkat ederseniz Playerunknowns Battlegrounds oynarken daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Bu oyun dışında moba oyunlarda oynayabilirsiniz, stratejik düşünme mantığınızın artmasını sağlar.

Bu yazıya 2 yorum yapılmış

  1. Yalın dedi ki:

    Hasan abi ben senin anlattığın bilgileri çok beğendim ve iznin olursa ben bu bilgileri steamde rehber yapmak istiyorum
    Sevgilerimle Yalın

    • Hasan Tıngır dedi ki:

      Merhaba yalın, yazımı beğenmene sevindim. Elimden geldiğince deneyimlerimi aktarmaya çalışmıştım. Bu yazıyı steam veya başka bir yerde paylaşabilirsin ancak altına bu yazının linkini de verirsen memnuz oluruz 🙂 İyi oyunlar dilerim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir