Paladins Çevre Katletmesi Nedir ?

Paladins’te çevre katletmesi nedir ? Bunu açıklamadan önce çevre nedir, çevre herosu nedir bunlar açıklamak gerekiyor aslında.

Çevre kavramı aslında bir savaş terimi, kökü buraya dayanıyor. Muhtemelen savaş oyunları oynarken onlarca kez “kanatlardan saldırıyorlar” denildiğini duymuşsunuzdur. Bir çok askeri stratejide düşmana kanatlardan saldırarak onu şaşırtma ve gücünü kırma amacı vardır.

Burada kanatlar konum itibariyle düşmanın ön saflarının dışında kalan yanlarında/arkalarında kalan ve savunmaya zaafiyeti olan alanlardır.

Paladinste gördüğümüz çevre heroları ise aynı bu mantığı izleyerek düşmanın etrafında dolaşarak onlara yanlardan saldırır. Bu noktalar genellikle savunma zaafiyeti olan noktalar olduğu içinde rakibe ciddi zararlar verir.

Genel olarak kanat herolarının özellikleri şu şekildedir.

  • Hızlı hareket ederler.
  • Yüksek hasar verirler
  • Direnci azdır, çabuk ölür.
  • Kaçmasını kolaylaştıran yetenekleri vardır.
  • Takıma stratejik bilgi verirler.

Bütün kanat herolarına bakın temel olarak bu yeteneklere sahip olduğunu görürsünüz. Hızlı hareket etmeleri gerekir, çünkü flank heroların temel amacı rakibin ‘damage’ herosunu yani yüksek hasar veren herosunu ve destek herolarını ortadan kaldırmaktır. Yüksek hasar verirler ancak dezantajı ise çok çabuk ölürler bu nedenle yaptıkları bu suikast girişiminden sağ çıkmalarını sağlayan özel yetenekleri vardır. Bu yetenekler sayesinde kaçabilirler.

Bu açıdan baktığımızda Viktor dahi kısmi olarak flank herosu sayılabilir. Ancak Androxus ve Meave gibi flank heroları ile karşılaştırırsak bu heroların kanat performansına yaklaşması mümkün değil. Özellikle bu iki heroyu örnek verdim çünkü ikisi de tam anlamıyla birer flank herosu. Çok hızlı hareket ederler, kısa sürede yüksek hasar verirler ve kolayca da kaçarlar.

Peki asıl sorunuz olan çevre katletmesi nedir ? Çevre katletmesi yukarıda dediğimiz flank herosunun düşmanın etrafında dolaşarak hasar herolarını, support herolarını öldürmesidir.  Eğer oyunda flank heronuz ile skor yapmak istiyorsanız asla front/ön saf heroların arkasına saklanıp kill almaya çalışmayın.

Her hero kendi alanında yaptığı işlerden daha fazla skor alır. Misal hasar herosu ön safın arkasında verdiği hasardan skor toplarken siz flank atarak, düşmanınıza çevreden saldırarak verdiğiniz hasardan daha fazla skor alırsınız.

Umarım flank konusunda açıklayıcı bir yazı olmuştur. Eğer aklınızı karıştıran başka sorular varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir