Online Virüs Tarama Siteleri Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

En iyi Ücretsiz Online Virüs Tarayıcılara neden ihtiyaç duyarsınız .Çünkü bilgisayarınızdaki bilgilerinizi güvenliğine önem veren biriyseniz bilgisayar antivirüs programları yanında online virüs tarama siteleri yardımı ile de bilgisayarınızda bir dosya veya internet sitesi açmadan önce bilgi olabilirsiniz.

Bazı virüs veya zararlı yazılım olan malwareler dosyaları açtığınız anda veya zararlı bir siteye giriş yaptığınızda bilgisayarınıza yerleşebilir. Bunun için bilgisayarınızda virüs tarama programları olabilir fakat virüs tarama programları belirli aralıklarla güncellenir veya siz virüs programlarını güncellemezseniz gerçek anlamada bir koruma sağlayamazsınız.

Dosya Tarama Online

Bilgisayarınızda bu tür bir zarara maruz kaldığınızda bilgisayarınızın açılış hızı yavaşlar hatta gereksiz yere bir klasör veya bir başka ikinci işlemde bilgisayar yavaşlar. Veya arka planda gereksiz bir çok klasör indirerek bilgisayar temizleme adımlarına programlarına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Tüm bunları yaşamadan kolaylıkla bu tür çevrimiçi virüs tarama sitelerinden indireceğiniz dosya veya klasörler hakkında bilgi alabilir veya küçük bir eklenti ve programcıklar siteye girmeden sitenin güvenli olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çevrimiçi Dosya ve Link Tarama Siteleri

1. VirüsTotal

Çoğu bilgisayar kullanıcısının bir kez olsun duyduğu veya kullandığı 2004 yılında oluşturulan daha sonra Google tarafından satın alınan bir online virüs tarama sitesidir. Bu site 60+ farklı virüs tarama programı altyapısını kullanarak kullanıcılarının dosya ve site URL taratmalarına izin veriyor. Son olarak ise eklenen bir özelliği ise domain taratması.

Ne Gibi Özellikleri Var;

 • En önemlisi çok kolay bir kullanıcı arayüzüne sahip.
 • Türkçe dil desteği mevcuttur.
 • Dosya ve URL taratmanıza izin veriyor.
 • Bir çok virüs programı kullandığı için en yeni virüsleri dahil bulabilir.

Nasıl Kullanılır?

 1. VirüsTotal web sitesini ziyaret edin.
 2. Açılan ekranda dosya taratmak istiyorsanız “Dosya“, tek bir link taratmak istiyorsanız “URL ” veya bir web sitesi, dosya karma değeri veya IP adresi taratmak istiyorsanız “Ara” kısımlarını kullanın.
 3. Örnek olarak makrospot.com‘u “Ara” kısmında taratalım.
 4. Sitemiz 63 antivirüs programında tertemiz çıktı.

  Çevrimiçi Virüs Tarama Sitesi

  VirüsTotal

 5. Sizde bir dosya veya linki kolaylıkla taratabilirsiniz.

2. MetaDefender

Çevrimiçi potansiyel zararlı olabilecek dosyaları taratmanıza izin verir. Ayrıca dosya karma değeri ve IP adreslerini de taratabilirsiniz. En fazla 140 MB’a kadar dosya taramanıza olanak sağlar.

Neler yapıyor;

 • 140 MB’a kadar dosya taratabilirsiniz. Tabi “yükleme” hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir.
 • Dosya karma değeri taratması sayesinde malware, güvenlik açığı denetimini sağlar.
 • IP adresi taratması ile zararlı bir IP adresi olup olmadığını denetler.

Nasıl Kullanılır;

 1. Metadefender web sitesini ziyaret edin.
 2. Buradan dosya taratmak için “Analyze a file(Dosyayı Analiz Et)” karma değeri için “Look up a hash(Hash Değerine Bak)”, IP adresi taratmak için ise Scan IP Adress( IP adresini Tara) seçeneklerinden birini seçin.
  Online Virüs Tarama Sitesi

  MetaDefender

  3. Sonra taramaya başlayın.

Online virüs tarama sitelerine eklememizi istediğiniz başka bir site veya özellik varsa yorum kısmına yazmanız yeterlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir