Ölü Piksel Nasıl Düzeltilir?

Led, telefon veya bilgisayar monitörünüzde ölü piksel veya sıkışmış piksel tamir etmeye ne dersiniz. Ölü bir pikselin olduğu ekranın tamamen kullanılamaz hale geldiğini göstermez. Genellikle bulutlanma olarak ta bilinene ölü piksel sorunudur.

Ölü pikseller kullandığımız cihazın belirli bir kısmının iyi bir görüntü vermesinin önüne geçiyor ve ekranda çokça dikkatimizi dağıtabiliyor. Böyle bir sorun için hemen para ödemeyin. Ölü piksel tamiri için yararlı bir kaç yöntem var belki de işinize yarayacaktır.

Ölü Piksel mi Yoksa Sıkışmış Piksel mi?

İşe başlamadan önce ekranınızda ki sorunun ölü piksel mi yoksa sıkışmış piksel mi onun farkını öğrenmekte. Görünümü yani bilgisayar ekranında ki renk cümbüşünü oluşturan piksel aslında yeşil, mavi ve kırmızı olmak üzere üç alt pikselden oluşur.

Ölü piksel tüm piksellerin veya alt piksellerin kapalı olması durumda ortaya çıkar. Ama takılan pikseller ölü piksellerden daha daha kolay çözülür.

 

Programla Ölü Piksel Tamiri

PixelHealer (Windows)

PixelHealer , piksel problemlerini düzeltmek için tasarlanmış Aurelitec’in tamamen ücretsiz bir uygulamasıdır. Ölü piksel bulunan ekranınız bir Windows bilgisayarda ise bu program sizin ilk başvurmanız gereken yöntemdir. Windows 7’den Windows 10’a kadar birçok Windows sürümü ile uyumludur.

PixealHealer indirildikten sonra size renkli bir kutu penceresi ve ayarlamaları yapmanız için bir ayar menüsü sunacaktır. Renk kutusunu ölü piksellerin olduğu yere getirin ve kullanmaya başlayın.Doğrudan kutuya bakmayın.

Pencere daha sonra çoklu renkleri çok hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlayacaktır. 25-30 dakika bekledikten sonra pikseli tekrar kontrol edin. İşe yarayıp yaramadığını tam anlamıyla öğrenmek için bir kaç kez tekrar edin.

Bu işlem ölü bir pikseli düzeltmenin veya tamir etmenin en yaygın ve etkili yöntemidir.

Eğer ölü piksel sorunun nerede olduğunu tam bilemiyorsanız. Bunun için  InjuredPixels uygulamasını kullanabilisiniz. Ekranınızı test ederek sorunun nerede olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır.

JScreenFix (Web- Online Piksel Tamiri)

Eğer bilgisayara hiçbir şey indirmeden ve 30 dakika bekleyemem diyorsanız JScreenFix online uygulaması tam da size göredir. Bu web tabanlı ölü piksel tamircisi 10 dakikadan daha kısa sürede tamir etmeyi iddia ediyor. Bir bakın iddiasından haklı mı yoruma atın.

IOS ve MacOS dahil olmak üzere bir çok işletim sisteminde çalışan bu uygulama PikselHealer programı gibi çalışmaktadır. Ölü pikselin olduğu kısma getirin ve kullanamaya başlayın.

Bu yöntemin hem HTLM5 hem de JavaScript’i kullandığını ve LCD veya OLED ekranlarla çalışabileceğini unutmayın .  Yüzde 60’ın üzerinde bir başarı oranı var.

  • İnternet sitesine gittikten sonra sayfanın aşağısında Launch JScreenFix butonuna tıklayın ve kullanmaya başlayın.
  • Sonra sağ üst köşedeki tam ekran butonuna tıklayıp tam ekranda çalışma yapabilirsiniz.

Dead Pixel Detect and Fix (Android)

Android telefonlarınızda böyle bir sorun ile karşılaştıysanız bu uygulamayı ücretsiz olarak deneyin ölü piksel sorunundan kurtulun. Bu ücretsiz android ölü piksel tamircisi Android 2.3 üstü telefonlarda çalışıyor. Yine bu programı da yaklaşık 30 dakika kadar bekletin.

Basınç yönteminde kullanılıyor fakat telefon daha fazla zarar görebilme ihtimaline karşı buraya yazmadık. Kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir