Mobil Veri Açılmıyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Mobil internet bağlantısı ile ilgili sorunlar yaşıyorsanız, makrospot’ta bunları çözmeye yardımcı olacak bir kaç fikir var… Telefonda mobil veri sorunu yaşıyorsanız bu adımlarla ilgilenin…

Telefonum Mobil Veriye Bağlanmıyor, Nasıl Düzeltebilirim

Bazen hiç hesapta yokken telefon bir süreliğine arızalanabilir. En yaygın olan sorunlardan bir tanesi ise Wi-Fi bağlandıktan sonra mobil veriye bağlanmaması.Bu sorunla karşılaşıyorsanız bu  ipuçlarını bir deneyin…

Mobil Veriyi Kontrol Edin Bu Yüzden Bağlanmıyor Olabilir

Mobil veriyi kontrol edin söylemi internetinizin o anda çok yavaş çalışıyor olmasından dolayı olabilir. Hattınızın interneti o bölgede yavaş veya hiç çekmiyor olabileceğini unutmayın.

Telefonda mobil internet bağlantısını gösteren küçük çubuklara bir bakın. Hiç bir çubuk dolu değilse telefon çekmiyordur veya çok az çekiyordur. Bu yüzden telefonunuz internete bağlanmıyor olabilir.

Biri Kapat-Aç Mı Dedi?

Dünya genelinde çok kullanılan bir şey sorun mu oldu kapat-aç düzelir. Evet şimdi bizde yavaşça telefonun güç tuşuna basıyoruz ve telefonu uykuya alıyoruz. Kapattıktan sonra 60 saniye kadar telefonu kapalı halde tutuyoruz.

Bu sayede telefonda açıkken arızalanan küçük bir uygulama varsa veya telefonda doğru okuma ayarları gerçekleşmemişse bu okuma sıfırlanıp düzeltilecek.

SIM Kart?

Telefonu kapat-aç yaptınız mobil internet bağlantısı yine olmadıysa yapacağımız bir sonraki işlem SIM kartı kontrol etmek. Tekrar telefonu kapatalım ve SIM kartı çıkartalım. SIM kart yuvasında toz veya herhangi bir sorun olmadığından emin olun. Gözünüzle bir kontrol edin.

Eğer herhangi bir sorun yoksa SIM kartı tekrar takın ve telefonu açın.

Mobil Veri Sınırı Var Mı?

Çoğu Android cihazda mobil veri sınırlaması özelliği var . Mobil verinin açılmama sorunu bu yüzden olabilir.Bu uygulama sayesinde paket aşım derdiniz olmuyor. Eğer bunu yaptıysanız sonra unutmuş olabilirsiniz. Bunu kontrol etmek için şu adımlara bakınız.

  1. Ayarlar” -> Mobil Veri Kullanımı veya Veri Kullanımı ( Telefondan telefona farklılık gösterebilir.)
  2. Buradan grafiksel olarak ne kadar veri kullandığınızı göreceksiniz.
  3. Bu kısımda Mobil Veri yazısının karşısında kutucuğu aç/kapa olup olmadığını kontrol edin.

APN’ieri Sıfırlayın

Yukarıdaki basit bir kaç yöntemi denedikten sonra bu ve aşağıdaki yöntemleri deneyerek mobil veri açılmıyor sorununuzdan kurtulabilirsiniz.

Erişim Noktası Adları (APN), mobil şebeke sağlayacınızın telefonunuzu mobil internete bağladığı araçlardır. Telefonunuzu IP dresleri ve ağ geçitleri gibi tüm önemli ayarlarla bağlamasını sağlar. Ancak bazen burada yanlış bir şeyler olabilir bu yüzden telefon internete bağlanmayabilir işte bunun için APN sıfırlamanız gerekir.

  1. Ayarlar –) Mobil Veri bölümüne gidin.
  2. Mobil Ağlar –) Erişim Noktası adlarına dokunun.
  3. APN’lerin bir listesini görmelisiniz. Buradan sağ üstten “Varsayılan Ayarlara Sıfırla” dokunun ve APN sıfırlayın.

APN Portokolünü iPv4 / iPv6 olarak Ayarla

Bu seçenek tüm telefonların APN ayarlarında mevcut değildir. Ancak bazı cihazlarda bu seçenek vardır ve boş bırakıldığı için Mobil veri açılmıyor sorunu ile karşı karşıyakalırsınız.  Ağın bu kısmında İpv4/ipv6 seçili olduğundan emin olun.

APN Ayarlarınızı Manuel Olarak Girin

APN Ayarlarının bir Android yazılım yükseltmesinden sonra patlak vermesi yaygın olmayan ve üzücü bir durumdur yukarıdaki sıfırlama ise yaramazsa manuel olarak bu işlemi yapın.

  1. Önceki ipucundaki yöntemi kullanarak APN listenizegidin.
  2. + veya 3 noktalı simgeye dokunun buradan yeni APN dokunun.
  3. Buradan ağın istenilen bilgilerini girin.

= Yazı 1 Temmuz 2019’da güncellenmiştir.

Telefonda Mobil Veri Sorunundan Kurtuldunuz Mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir