Last Day on Earth: Survival İncelemesi (Android + IOS İndir)

Bu yazımızda son dönemlerin en çok oyunlarından biri olan Last Day on Earth: Survival oyununu inceleyeceğiz. Oyun şuan hem android hem de ios platformlarında oynanabilmektedir. İndirme linklerini aşağıda paylaştık. Bu linkler üzerinden indirebilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse..

Last Day on Earth: Survival nedir ? Adında anlaşılacağı üzere hayatta kalma üzerine kurulu bir zombi oyunudur. PC oyunları ile kıyaslarsak H1Z1, DayZ ile benzer özellikler gösterir, tabi aynı tadı vermese de sizi telefon başına kitleyen kendine özel bir havası var.

Ben oynanış olarak Resident Evil’in ilk 3 oyununa daha çok benzetiyorum, çünkü sürekli süpriz zombiler ile karşılaşabiliyorsunuz. Mesela bir kapıyı açtığınızda aynı Resident Evil serisinde olduğu gibi zombiler sizin için küçük süprizler yapabiliyor. Tabi bu durum oynanış olarak biraz zorlaştırsa da yarattığı gerilim ile oyundan daha fazla keyif almanızı sağlıyor.

Oynanış Mekanikleri

Last Day on Earth: Survival içerisinde oyunu adeta mobil platformun ötesine taşıyan bir çok sıradışı oyun mekaniği yarıyor. Bunları rastgele anlatmak yerine madde madde incelemeyi daha uygun görüyorum. Gelin bu mekanikleri tek tek inceleyelim.

  • Blueprints

Laravel migration’dan sonra oyunda envanter yerine Blueprints gibi bir kelimeyi neden kullanmışlar diye açıkçası şaşırdım. Muhtemelen sadece envanter değil ayrıca craft işlemi gibi bazı işlemleride burada yaptığımız için böyle bir isim uygun görmüş geliştiriciler.

Peki nedir bu BluePrints ? Temel olarak işlevi mevcut envanteri görüntülemenizi sağlar. Bunun dışında her level aldığınızda puan kazanıyorsunuz ve Blueprints üzerinde kullanabiliyorsunuz. İtemleri nasıl craft edebileceğinizi ve bu itemi kullanabilmek için kaç levele sahip olmanız gerektiğini görebiliyorsuz.

  • Craft Puanları

Crafting menüsünde yer alan itemleri açabilmenizi sağlar. Açtığınız bu itemleri daha sonradan gerekli malzemeler ile oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Bir bakıma World of Warcraft serisindeki Craft sistemi ile benzerlik gösteriyor.

  • Ölüm

Klasik bir şekilde can değeriniz sıfırın altına indiğinde ölürsünüz. Öldüğünüzde üzerinizde bulunan itemler yere düşer. Yeniden doğduğunuzda ise açlık, susuzluk ve can değeriniz fullenir.

  • Açlık, Susuzluk ve Tuvalet

Hayatta kalmak için sadece dövüşmek yetmez aynı zamanda sağlıklı beslenmeye de önem vermeniz gerekiyor. Bu yüzden öncelikle ekmekten uzak duruyoruz 😀 Ardından düzenli olarak besleniyoruz. 100 puanımız var, her puan 10 saniye ayakta kalmamızı sağlıyor. 20 puanın altına düştüğünüzde ise açlık hissinden dolayı saniye başına 2 hasar yiyorsunuz. Sıfıra geldiğinde ise… valar morghulus.

Susuzlukta benzer bir şekilde işliyor. 100 puanımız var, 20 nin altına düştüğünüzde saniye başına iki hasar yiyorsunuz. Susuzluğunuzu hem besinler hemde içecekler artırıyor.

Eee o kadar yedik yedik bunları bir yere şeyapmadan olmaz değil mi ? İşte bu nedenle bu ihtiyacınızı karşılaşmanız gerekiyor. Keza ekranın alt bölümünde yer alan tuvalet ekranı da sizin bu ihtiyacınızın ne boyutta olduğunu size bildiriyor. Gittikçe turuncu ve kırmızı yanmaya başlıyor. Renkler kızardıkça hareket hızınız azalıyor.

Tuvalet ihtiyacınızı giderdiğiniz zaman ayrıca temizlik puanınızda düşüyor. Fazla önemli olmadığı için temizlik kısmına girmiyorum oynayarak keşfedersiniz.

  • Gizlilik/Sinsilik

Önemli mekaniklerden biriside gizlilik. Bu mekaniği kullandığınızda karakteriniz eğiliyor ve düşmanın etrafında görünmeden hareket edebiliyor. Ancak şunu belirtelim, eğer temizlik sembolünüz kırmızı yanıyorsa gizlilik modu işe yaramıyor. Eğilseniz dahi sizi fark ediyorlar. Faydaları ise, eğer gizlilik modunda düşmana yaklaşır ve arkasından saldırırsanız 3x daha fazla hasar verirsiniz, hiç görünmeden ve çatışmaya girmeden büyük zombi gruplarının çevresinden dolaşabilirsiniz, ceylanları ateşli silah kullanmadan yakın mesafede öldürebilirsiniz sizi fark etmeyecektir hatta göz teması kursanız yani geyiğin önünde olsanız bile gizlilik modunda sizi göremeyecektir.

Last Day on Earth: Survival genel hatları ile bu şekilde. Eğer daha önce zombi oyunlarına ilginiz varsa kesinlikle oynamanız gereken bir oyun. Hiç sıkılmadan saatlerce oynayabilirsiniz.

Oynanış Videosu

Oyun hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz aşağıda yer alan oynanış videosunu izleyebilirsiniz. Burada hem zombiler ile nasıl savaşacağınız, hem hayatta kalmak için yapmanız gerekenler, hemde craft işlemleri tek bir videoda yer alıyor.

Android ve İos İçin İndir

Oyunu aşağıda yer alan linkler üzerinden playstore ve appstore üzerinden indirebilirsiniz.

Android İçin: İndir

IOS İçin: İndir

Hadi indirin ve oynayın. Sonrasında yorum atarak görüşlerinizi bizimle ve diğer oyuncular ile paylaşın. Sizce de mobil platform sınırlarını zorlayan sağlam bir oyun değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir