iTunes ile müzik atma nasıl yapılır ? (iPhone, iPad, iPod)

Apple kullanıcılarının en çok başını ağrıtan şeylerden biri telefona haricen müzik yüklemek olsa gerek. Android telefonlarda istediğiniz şarkıyı, filmi, dosyayı istediğiniz yerden indirebilirken, Apple bu konuda kullanıcılarının ellerini kollarını bağlıyor ve sadece kendi istediği kanallardan bu içeriklere ulaşmasını istiyor.

Elbette paranız varsa bütün müzikleri çok kolay ulaşabiliyorsunuz, Hatta iTunes üzerinden film, müzik ve daha nicesini kolay bir şekilde indirebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken sizden talep edilen cüzi (!) bedeli ödemek. İşte böyle olunca da iTunes’un senkronizasyon özelliği gibi diğer yollara başvuruyoruz.

İşte bugün size iTunes’in senkronizasyon özelliğini kullanarak, bilgisayarınızda yer alan müzikleri nasıl iTunes üzerinden telefonunuza aktaracağınızı anlatacağız.

Birinci Adım: iTunes’in müzikleri yönetmesine izin verin.

Bu işlemi yapmadan önce iTunes üzerinden “Müzikleri ve videoları elle yönet” seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

 • Aşağıda göstermiş olduğumuz, ekranın sol üst köşesinde yer alan iPhone ikonuna tıklamanız gerekiyor. (Eğer bilgisayara iPad bağladıysanız, iPad ikonu görünecektir. )
 • Açılan “ayarlar” menüsünde “özet” sekmesine geliyoruz.
 • Aşağıda doğru iniyoruz ve “seçenekler” menüsüne geliyoruz.
 • Seçenekler menüsünde yer alan “Müzik ve videoları elle yönet” seçeneğine tik atıyoruz ve uygula diyoruz.

İkinci Adım: İndirdiğiniz müzikleri iTunes’e ekleyin.

Telefonumuza yüklemek istediğimiz bütün müzikleri ister tek tek isterse de toplu halde iTunes’e eklemeniz gerekiyor. Bu işlemi aşağıdaki adımları takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

 • C:\Users\(Adınız)\Music\iTunes\iTunes Media\iTunes’a Otomatik Olarak Ekle klasörünü açın.
 • Telefonunuza yüklemek istediğiniz müzikleri yukarıdaki klasöre atın.

Bu işlemi gerçekleştirdiğinizde müzikleriniz “iTunes’a Otomatik Olarak Ekle ” klasöründen “C:\Users\Hasan\Music\iTunes\iTunes Media\Music” klasörüne otomatik olarak taşınacaktır. iTunes yüklediğinz müzikleri sanatçı, albüm ve şarkı kriterlerini baz olarak sınıflandırır.

Üçüncü Adım: Müziklerinizi iPhone, iPad veya iPod’a yükleyin.

Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdiğimizde müzikleri iTunes’a yüklemiş oluyoruz. Şimdi ise yüklediğimiz bu müzikleri aygıtımıza aktaracağız. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip ediyoruz.

 • Önce iTunesi açıyoruz.
 • Telefonumuzu veya iPad’imizi USB kablosu ile bilgisayara bağlıyoruz.
 • Telefonda gelen “Bu aygıta güvenilsin mi” sorusuna “güven” diye karşılık veriyoruz.
 • iTunes programında sol barda Aygıtlar bölümü altında cihazımız görünecektir. Müzikler sekmesine tıklıyoruz.
 • Listeyi Düzenle diyerek müzikleri ekliyoruz.
 • Bunu dediğimiz zaman bizi Arşiv bölümünde yer alan “Son eklenenler” sekmesine yönlendirecek ve sağ barda cihazımız ve içinde yer alan müzikler görünecektir. (Eğer daha İtunes ile müzik atmadıysanız görünmeyebilir, takılmayın.)
 • Cihazınıza kopyalamak istediğiniz müzikleri seçin ve sağ barda yer alan cihazınıza atın.

Bu adımları gerçekleştirdiğinizde müzikler aygıtınıza kopyalanmaya başlayacaktır. Kontrol etmek için tekrar Aygıt bölümünden cihazınızın “Müzikler” sekmesine girebilirsiniz. Kopyalanan ve kopyalama işlemi devam eden müzikler burada görünecektir.

iTunes ile cihazınıza müzik yüklemek bu kadar basit. Senkronizasyon yolu ile de yüklemeniz mümkün ancak ben bu yöntemi daha pratik bulduğum için, senkronizasyon ile uğraşmanızı tavsiye etmiyorum. Hadi cihazınızı müzikle doldurun bakim 🙂

iTunes ile Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iCloud ile Yedekleme Nasıl Yapılır ?

iOS 11 ile Ekran Kaydı Nasıl Alınır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir