iPhone 6 Bilinmeyen Özellikleri

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus telefonlar için bir dizi bilinmeyen gizli özellikler var. Bu telefonlar Apple tarafından etkileyici bir donanım setleriyle doludur ve Apple’ın ekosistem uygulamaları ile entegre edilmiştir.

Aynı Anda Birden Fazla Fotoğraf Çek

Birden fazla fotoğraf çekmek için deklanşör tuşuna sürekli olarak basmanız gerekmiyor. Ses tuşlarından birine basılı tutarak Apple’ın Burst modunu etkinleştir. Bundan sonra telefon her yarım saniyede bir fotoğraf çekmeye başlayacaktır. Burst modunu iptal etmek için deklaşöre veya ses tuşlarından birine basman yeterlidir.

Resimleri ve Videoları Kopyalayıp Çoğaltın

Sevdiğiniz veya bir tane daha olsun dediğiniz resmi veya videoyu düzenlemeden önce bir kopyasını kaydedin. Bunun yapmak için Fotoğraflar uygulamasına gidin ve çoğaltmak istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin. Sol alt köşedeki paylaş simgesine dokunun ve seçenekler arasından Çoğalt’ı seçin.

Night Shift’i Etkinleştirin

İlk olarak iOS 9.3 ile gelen bu özellik, telefonunuzun ekran renklerini değiştirmeyen yardımcı oluyor. Gece beyaz renklerin ağırlığından sizi kurtararak daha rahat telefon ekranına bakmanıza yardımcı oluyor. Bulunduğunuz bölgenin gün batımını sizin konumuzundan bulur ve ona göre ekran renklerini otomatik olarak değiştirir.

Night Shift’i etkinleştirmek için; Ayarlar –) Ekran ve Parlaklık –)Night Shift seçin ve size uygun renk aralığını belirleyin.

Notlar Uygulamasına Şifre Koyun

Yine iOS 9.3 ile glen özelliklerden biridir. Özel notlarınıza şifre koymanız için birebir iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ta bulunan bu özellik sayesinde şifre koymak için yardımcı programa gerek yok. Şifre belirlemek için; Notlar uygulamasından Ayarlar kısmına girin buradan Parola veya Şifre seçeneğine dokunun. Şifrenizi belirleyin. Sonra Notunuzu yazdıktan sonra şifrelemek için Paylaş ve Notu Şifrele dokunun.

Sadece bir el kullanarak ekranın üst kısmına ulaşın

Apple telefon kullanıcılarına sürekli olarak yeni ve yardımcı özellikler eklemeyi seviyor. Bu da bir elinizde çay bir elinizde telefon varken telefonun üst kısmına parmağınız gitmiyorsa bunu deneyin. Ekranı baş parmak konumuna kadar getirmek için; Ayarlar –) Genel –) Erişebilirlik –) Ulaşılabilirlik açık olduğuna bakın. Sonra bunu kullanmak için ekrana iki kez dokunmanız yeterli olacaktır. Seçiminizi yaptıktan sonra normal ekran konumuna gelecektir.

Daha İyi Fotoğraflar Çekin

iPhone 6 kullanırken daha iyi fotoğraflar çekmek için 1080 HD ve 60FPS modunu etkinleştirin. Bu özellik sayesinde saniyedeki kare sayısını 60’a çıkarın. Bu özelliği etkinleştirmek için; Kamera Ayarlar kısmından Video Kayıt dokunun ve 1080 HD ve 60 FPS modunu işaretleyin. Çok bilinmeyen bu özellik sayesinde videolarınız daha net ve güzel olacak.

Videoyu Ağır Çekimde Kaydedin

Yine İphone 6 ve iPhone 6 Plus bilinmeyen özelliklerinden bir tanesi de ağır çekim videosu çekebiliyor olması. Özelliği etkinleştirmek için; Kamera uygulamasını açtıktan sonra altındaki kaydırma tekerleğinden SLO-MO yu seçin ve videoyu yavaş yavaş kaydedin. 🙂

Ses Tuşlarını Kullanarak Fotoğraf Çekin

Ses açma ve kapatma düğmelerini kullanarak fotoğraf çekebilirsiniz. Bunu yapabilmek için; Kamera uygulaması açıkken ses açma vey kapatma tuşlarından birine basmanız yeterlidir. Pek bilinmeyen bir özellik gibi durmuyor ama neyse birileri bilmiyor olabilir yazalım 🙂

Kelimenin Anlamı

Bir kelimenin doğru tanımlamasını veya anlamını bilmiyor olabilirsiniz. Bunu iPhone 6 sayesinde Safari ve Mail gibi uygulamaları kullanırken bilmediğiniz kelimenin üstüne basılı tutmanız yeterlidir.

Salla ve Geri Al

Bu bilinmeyen özellik ise yazılarda imla kurallarına veya hatalara dikkat edenler için güzel. Örneğin; iPhone 6 veya iPhone 6 Plus telefonu kullanırken hatalı bir şey yazdığınızda telefonu sallayın ve geri almak için bir son yazdığınızı geri almak için bir seçenek çıkacaktır.

GözAtma Geçmişi Nasıl Silinir?

Safari uygulamasını kullanıyorsanız uygulamayı açtıktan sonra pencerenin altındaki kitap simgesine dokunun. Sonra sağ üstteki Geçmiş’i seçin. Siteleri tek tek silmek için sola doğru hızlıca kaydırın. Veya topluca silmek için ekranın altındaki Temizle’ye dokunun.

DuckDuckGo Etkinleştirin

İnternette daha güvenli olarak gezinmek için DuckDuckGo’yu etkinleştirin. Tarayıcıyı etkinleştirerek web’de daha güvenli ve üçüncü tarafların bilgilerinizi ele geçirmesini önleyebilirsiniz. Bu bilinmeyen özelliği kullanmak için; Ayarlar–) Safari–) Arama Motoru ve DuckDuckGo’yu seçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir