iOS Güncellemeleri iPhone Cihazlarını Yavaşlatıyor Mu ?

iOS güncellemelerinin eski model iPhone ürünlerini yavaşlattığı ve Apple’ın bu numara ile kullanıcıları yeni iPhone ürünleri almaya zorladığı konuşuluyordu. Bir çok kullanıcı güncellemelerden sonra telefonunun yavaşladığını ve eski hızına kavuşamadığını söylüyordu. İşte bu söylentilerin üzerine performans ve benchmark testleri ile bilinen Futuremark bir çok iPhone cihazınızı ve iOS sürümünü kapsayan testler yaptı ve sonuçlarını paylaştı.

iPhone 5s Performans Testi

iPhone 5s cihazında yer alan ekran kartının performans testlerinde iOS güncellemelerine rağmen stabil bir performans gösterdiği görüldü. Hatta iOS 11 ile daha fazla performans gösteriyor.

İşlemci için yapılan performans testlerinde ise iPhone 5s’in dalgalı bir performans gösterdiği görülüyor. Ancak bu performans farkları kullanıcı tarafından fark edilmeyecek kadar az.

İphone 6 – 6s -7 -7s Performans Testleri

Diğer iPhone ürünlerinde yapılan testlerde ise kimi iOS sürümleri performans artırıcı etkiler yaparken, bazı iOS sürümleri performansta ufak düşüşlere sebep oluyor. GPU performanslarında biraz daha fazla farklar oluşuken işlemci performansları neredeyse aynı.. Sonuç olarak uçarı bir performans farkı görülmüyor.

İşte futuremark tarafından yapılan testler gösteriyor ki iOS güncellemelerinin telefonları yavaşlattığı yönündeki söylentiler neredeyse asılsız. Çünkü kullanıcılar tarafından fark edilmesi zor performans artışları gerçekleşiyor.

Öyleyse Kullanıcılar Neden Bu Yavaşlamalardan Şikayetçi ?

iPhone’da gerçekleşen bu yavaşlamanın birden çok nedeni olabilir. Tüm nedeni sadece iOS güncelllemelerine yıkmamak gerekiyor. Yukarıda gördüğünüz gibi ufak ufak performans kayıplar, telefonunuzda sistmemi yavaşlatan diğer unsurlar ile birleştiğinde damlaya damlaya göl olur misali büyük performans kayıpları gerçekleşmiş olabilir.

Mesela kullandığınız uygulamalar her geçen gün güncelleniyor ve çok daha fazla yeni özelliğe sahip oluyor. Arka planda çalışırken %1.5 cpu tüketen bir uygulama, bir kaç güncellemeden sonra %2 – 3 cpu tüketebiliyor. İşte bu ve benzeri durumlar biriktikçe telefonumuzda bu tür yavaşlıklar ile karşılaşabiliyoruz.

Ne yani hiç mi iOS güncellemelerinin etkisi yok şimdi ? Belki daha eski iPhone 4 ve 4s gibi ürünlerde ciddi performans kayıpları gerçekleşiyor olabilir ancak bu ürünlerin yeni nesil akıllı telefonlara göre çok düşük seviye de işlemci ve ekran kartına sahip olduğunu düşünürsek bu değişimi normal karşılamamız gerekiyor diye düşünüyorum.

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir