iOS 11’den iOS 10’a nasıl geri dönülür?

Apple’nin iPhone ve İpad için piyaya sürdüğü iOS 11, özelleştirilmiş kontrol paneli, ekran kaydı ve yeni bildirim sistemi gibi bir çok yenilik içerse de yaşanan bazı sorunlar nedeniyle kullanıcılar tarafından ağır bir şekilde eleştirildi. Mesela iOS 10’da kullanıcılar kontrol merkezi üzerinden Wifi, bluetooth kapatabilirken iOS 11 de aynı işlemi gerçekleştiremiyorlar.. İşte bu tür sorunlardan sizde şikayet ediyorsanız, aşağıdaki yöntemi uygulayarak iOS 10’a geri dönebilirsiniz.


Ancak burada anlattığımız işlemi gerçekleştirebilmeniz için iOS 10 versiyonlarına ait bir yedeğe sahip olmanız gerekiyor. Çünkü bu işlemleri yaptığınızda cihazınızda yer alan büyün verileriniz tamamen silinecek. iOS 11 de yedek alsanız dahi aldığınız bu yedeği iOS 10 sürümünde kullanamayacaksınız.

Eğer yedeğiniz varsa aşağıdaki işlemlere geçebiliriz. (Eğer verileriniz silinmesini göze alıyorsanız yedeksiz de bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.)

iOS 11’den iOS 10.3.3’e Geri Dönüş!

1) Bilgisayarınıza iTunesin en son sürümünü indirin. (iTunesi indirmek için tıklayın.)

2) Cihazınıza uygun olan iOS 10.3.3 sürümüne ait dosyasını buradaki link’te yer alan siteden indirin.

3) Cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın ve aşağıdaki yöntemi uygulayarak cihazınızı “Kurtarma Moduna” alın.

  • iPhone 7 / iPhone 7 Plus için Kurtarma Moduna Alma;

iTunes logosu ekranda görünene kadar cihazının güç tuşuna ve ses seviyesini azaltma tuşuna aynı anda basılı tutun.

  • Diğer iOS cihazlar için Kurtarma Moduna Alma;

iTunes logosu ekranda görünene kadar güç tuşuna ve ana menü tuşuna aynı anda basılı tutun.

4) Yukarıdaki işlemi gerçekleştirdiğinizde cihazınızın artık Kurtarma Moduna geçtiğini gösteren bir iTunes uyarısı işe karşılaşacaksınız. Uyarı geldikten sonra shift tuşuna basılı tutun ve iTunes’da karşınıza çıkan Geri Yükle butonuna tıklayın. Açılan pencereden indirdiğiniz iOS 10.3.3 IPSW dosyasını seçin ve Geri Yükle’ye tıklayın. (Not: Burada eğer güncelle butonuna basarsanız verilerinizi koruyarak geçiş yapabilmeniz mümkün ancak iOS 10.3.3’te bazı sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.)

5.  Geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra cihazınızı yeni bir cihaz olarak ayarlayın ve iCloud veya iTunes üzerinde yer alan yedeklerinizi yükleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir