iOS 11 İle Apple Ürünlerine Gelen 24 Yeni Özellik

Bu yıl yeni cihazları ile gözleri büyüleyip cüzdanları yakan Apple, yeni iOS 11 sürümünü yayınlandı. Peki iOS 11 ile gelen yenilikler neler. Hangi sıradışı özellikler bizleri bekliyor, işte bütün bu özellikleri sizler için sıraladık.

1) iPad ile birden fazla uygulamayı aynı anda düzenleyin.

Çoklu dokunuş özelliği uzun zaman önce gelmiş olsa da, ekran üzerindeki uygulamaların yerini aynı anda değiştiremiyorduk. Ancak ios 11 ile gelen bu yeni özellik sayesine iPad üzerinde düzenleme yaparken, aynı anda birden fazla uygulamanın yerini değiştirebilir, istediğiniz bir klasöre taşıyabilirsiniz.

2) Ekran üzerinde video kaydı gerçekleştirin.

Ekran kaydı özelliği ile birlikte artık bulunduğunuz ekranın kaydını kolaylıkla alabilirsiniz. Video kaydına başladığınızda, aynı arama yaparken ekranı açtığınızda oluşan bildirim ekranı gibi ekranın yukarısında mavi bir bildirim bölümü oluşuyor. Kaydı bitirmek istediğiniz bu noktaya tıklamanız yetiyor.

 

3) Siri ile artık yazışarak konuşun.

Apple cihazlarının sanal asistanı Siri ile artık yazışarak da konuşabileceksiniz. Hem iOS hemde MacOS ürünlerinde yer alan siri ile yazışarak konuşmaya başlamak için Ayarlar bölümüne gidip Siri menüsünden yazışma ile komut seçeneğini aktif etmeniz gerekiyor.

4) Kilit ekranında bildirimleri inceleyin.

Bu özelik sayesinde bildirimleri görebilmek için kilit ekranından çıkıp bildirimler ekranını açmanıza gerek kalmıyor. Tek yapmanız gereken bildirim ekranında iken ekranı sola kaydırmak. Böylece bildirimler uygulamalara ve günlere göre sınıflandırılmış olarak karışınıza çıkacak.

5) Dar klavye modu ile tek elle mesajlaşın.

İphone modellerinde, özellikle serinin son modellerine yaklaştıkça ekran git gide büyüyordu. Haliyle kullanıcılar iPhone 6 ve üzeri modellerde mesaj yazarken zorlanmaya başladılar. Bu husus bir çok kez kullanıcılar tarafından dile getirilmiş ve bir çözüm bulunulması istenmişti. Artık iOS 11 ile kullanıcılar klavyeyi daraltarak tek elle mesaj yazabilecekler.

Dar klavye modunu etkinleştirebilmek için klavyenin sol alt bölümünde yer alan küre simgesine tıklayın ve hangi eliniz ile mesajlaşmak istiyorsanız o klavyeyi seçin.

6) Ayarlar ekranını istediğiniz gibi özelleştirin.

Şuana kadar ayarlar bölümü hep düze bir haldeydi. Zaman zaman gelen güncellemeler ile yeni uygulamalar ve denetimler eklenmiş ve yerleri değiştirilmişti. Ancak ios 11 ile ayarlar menüsü tamamen değişiyor ve pratik bir görünüme karışıyor.

Aşağıdaki ekranda olduğu gibi artık ayarlar menüsünü istediğiniz gibi kontrol edebiliyor, wifi, pil ayarları gibi sık kullandığınız ayar menülerini daha kolay ulaşabileceğiniz bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz.

 

7) Kullanılmayan uygulamalardan kurtulun.

Sık yaptığımız şeylerden biri Appstore üzerinde gezinirken karşımıza çıkan uygulamaları merak edip indiriyoruz ancak daha sonra yüzüne dahi bakmıyoruz. Hatta daha sonra o uygulamayı indirdiğimizi bile unutuyoruz. İşte iOS 11 ile gelen yeni özellik sayesinde indirdikten sonra neredeyse hiç kullanmadığınız uygulamalar, depolama alanınız azaldığında otomatik olarak siliniyor.

8) Daha fonksiyonel iPad klavyesi.

iPad üzerinde yazı yazarken veya mesajlaşırken klavye ekranında her hangi bir harfe tıklayıp aşağı doğru kaydırdığınızda, kaydırdığınız karaktere göre alternatif karakterleri görebilirsiniz.

9) iPhone Storage ile depolama alanınızı kolayca yönetin.

Yeni sürüm ile birlikte iCloud ve saklama alanınında değiştiğini görüyoruz. iCloud ve Depolama alanı birleştirilerek iPhone Storage bölümüne taşındı. Bu bölümde ekranın üst bölümünde yer alan kullanım barı ile hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Ayrıca depolama alnında olduğu gibi uygulamalar yine kapladıkları alana göre listeleniyor.

10) Daha belirgin yazılar.

iOS 11 ile varsayılan yazı tipinde değişikliğe gidilerek daha belirgin hale getirilmiş. Daha kalın bir hale getirilen yen font ile artık yazılar daha belirgin bir görünüme kavuşmuş.

11) Arama ve Siri ayar menüleri birleştirildi.

12) Hesap ve Parola menüsü.

Bu yeni menü ile birlikte telefonunuzda açık bulunan iCloud ve Gmail gibi bütün hesaplarınızı ve parolalarınızı görebilir ve yönetebilirsiniz.

13) Çapraz izlemeyi önleyin.

Safarı tarayıcınızda üçüncü parti izleyicileri devre dışı bıkarak internette daha güvenli bir şekilde gezinebilirsiniz.

14) Acil arama fonksiyonu.

Acil arama fonskiyonu belki de iOS 11 ile gelen en büyük yeniliklerden biri. Herhangi bir kaza anında ekran kilidi tuşuna art arda 5 kere bastığınızda acil servis numarası aranıyor ve bulunduğunuz lokasyon bilgileri veriliyor.

15) QR kod tarayabilen kamera.

Şuana kadar ek uygulamalar indirerek tarattığımız QR kodlarını artık cihazımızın kamerası ile hiç bir ek işlem yapmaksızın kolayca tarayabiliyoruz.

16) Gelişmiş iCloud deneyimi

iOS 11 daha gelişmiş bir iCloud deneyimi sunuyor ve iCloud kullanımında bir çok yenilik içeriyor. Mesela artık iCloud kullanırken, senkronizasyon sırasında durdurup daha sonra yeniden devam edebiliyorsunuz.

17) AirPods ayarlarınızı özelleştirebilirsiniz.

18) Otomatik kullanıcı adı – şifre doldurma özelliği

Tarayıcılarda yıllardır kullandığımız hesap adı şifre kaydetme özelliği artık iOS ürünlerine de geliyor. iPhone veya iPad üzerinde yer alan uygulamalara ait kullanıcı adı, şifre bilgilerini kayderek defalarca yazma derdinden kurtuluyorsunuz.

19) Otomatik kurulum ile kolayca bilgilerinizi aktarın.

Yeni bir iphone aldığınızda eski cihazda yer alan bilgileri otomatik kurulum özelliği daha hızlı bir şekilde yeni iphone’a taşıyabilirsiniz.

20) iCloud Drive sisteminin papucu dama atılıyor.

Yeni sürüm ile birlikte iCloud drive sistemi kaldırılıyor ve yerine daha fonksiyonel olan Files adlı dosyalama sistemi getiriliyor. Ayrıca bu yeni sistem ile birlikte Dropbox gibi yabancı hizmetlerden burada yararlanabiliyorsunuz.

21) Yeni aile paylaşımı.

Eğer 200 GB ve üzeri iCloud saklama alanı aldıysanız bu alanı başkaları ile paylaştırabiliyorsunuz.

22) Facetime görüşmelerinde ekran kaydı.

Facetime ile yaptığınız görüşmelerde artık daha kolay bir şekilde ekran kaydı alabileceksiniz. Aldığınız ekran kayıtlarını Fotoğraflar uygulamasında yer alan Albümler içindeki son eklenenlerde görebilirsiniz.

23) Hesap makinesi arayüzü değiştirilerek daha şekil şukul hale getirildi.

24) Karanlık mod

Karanlık mod ile artık pil tüketiminden tasarruf sağlayabilir ve batarya ömrünüzü uzatabilirsiniz.

iOS 11 ile gelen özellikler genel hatlarıyla bu kadar. Yeni güncelleme hakkında siz neler düşünüyorsunuz. Bu gereksizdi veya şu olmalıydı dediğiniz özellikler var mı ?

İOS 11 nasıl indirilir ? iOS 11’e nasıl yükseltilir ?

iPhone ile ekran kaydı nasıl alınır (ios 11)

iCloud yedekleme nasıl yapılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir