İnternetten Para Kazanmanın 7 Farklı Yolu

Şüphesiz günümüzde bir çok insan internetten para kazanmak nasıl oluyor diye düşünüyordur. Sende bu satırları okuyorsan sende düşünmüş ve ilk adım olan internetten para kazanmanın hangi yollar ile olduğunu araştırmaya gelmişsin.

İnternetten para kazanmak ile ilgili tatmin edici cevaplar alacağını umuyorum. Eğer buradan önce farklı araştırmalar yaptı isen yorum kısmına düşüncelerini yazabilirsin.

Malum öğrencilerimizde bir yandan okurken bir yandan da part-time iş olanaklarını ararken çoğu kendini internetten para kazanmayı araştırırken buluyor.

İlk önce internet neden bu kadar önemli? Çünkü; günümüzde neredeyse her evde bilgisayar ve internet var.

TUİK verilerine göre Türkiye’de internet kullanm oranı %70’i aşmış durumda. Yani her dört kişiden 3’ü internet alemini bilmekte ve kullanmakta.

1- İnternet Sitesi Açarak Para Kazanmak

Yine oldukça popüler ve çokta zor olamayan fakat emek gerektiren bir iş. İş olarak değilde eğlence olarak görürseniz web sitesi açıp makale yayınlayarak ilerleyen süreçte para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde insanların yüzde 70’inden fazlası aktif internet kullanıcısı olduğuna göre bu web sitesi açma fikri hiçte yabana atılacak cinsten değil.

Eğer sitenizi kaliteli içerik üretir ve okuyan kişinin arkadaşlarına da tavsiye edecek hale getirirseniz zaten siz bu iş için doğmuşsunuzdur.

Nereden açılır bu siteler. İnternete host ve domain nasıl alınır nereden alınır gibi araştırma yaparsanız bir çok firmanın bu işle uğraştığını görürsünüz

İnternet sitenizi belirli bir alana yoğunlaştırıp açarsanız daha çok kitleye ulaşacağınıza eminim. Örnek olarak yemek tarifi sitesi, bilgi içerikli site, oyun inceleme sitesi, haber sitesi vb. alanlarda siteler olabilir.

2- İçerik Satarak Para Kazanmak

Bne internet sitesi ile uğraşamam ama yazı yazmayı yani makale yazmayı seviyorum diyorsanız. Makalelerinizi yazdıktan sonra 100 kelime başına ortalama 1,5 TL den satabilirsiniz. Tabi ki bu makaleler bir yerlerden kopyalanmamış olmalı ve özgün olmalı. Zaten kopya içerikleri ayırt eden onarca site var. Özgün olun paranızı yazarak kazanın. Peki içeriklerinizi nasıl satacaksınız.

İçeriklerinizi satacağınız yerler;

 • wmaraci.com
 • R10.net
 • iceriknet
 • makale.net

gibi bir çok yerde makalelerinizi satabilirsiniz. Ne kadar iyiiyseniz o kadar çok teklif alır ve paranızı internetten kazanırsınız.

3- Fotoğraf Satarak Para Kazanmak

Evet yanlış duymadınız. İnsanlar çektikleri profesyonel fotoğrafları satıyor ve bunun da ciddi bir piyasası var. İnstagram’a fotoğraf atmak yerine buralarda fotoğraflarınızın sergilenmesi para kazanma olasılığını artıracaktır. 1-2 fotoğraf atmak yerine çektiğiniz en az 50 ila 100 fotoğraf ile başlayabilirsiniz. Peki ben bu fotoğraflarımı nereden satacağım derseniz hemen söyleyelim;

 • Shutterstock(kendileri stok fotoğraf aleminin patronu durumunda)
 • 123rf
 • istockphoto
 • adobestock
 • photocase

gibi onlarca site bulabilirsiniz.

4- Freelancer olarak

Nasıl diyelim internet üzerinde kodlama veya tasarım UI/UX vb şeyleri öğrenerek para kazanabilirsiniz. Bunlar neler; grafik tasarımı, PSD’den HTML-CSS’e çevirme, banner yapımı vb. işleri yaparak belirli bir miktar aylık para kazanırsınız. Peki ben bunu nereden yaparım dediğiniz duyar gibiyim.

 • R10
 • wmaraci
 • donanımhaber
 • sadeceon
 • bionluk

gibi sitelerden iş alıp ücret karşılığında işleri yapabilirsiniz.

5- Çevirmenlik Yaparak

Evet hazır bir metni çevirerek para kazanmak mümkün. En çok aranılan diller; İngilizce, Almanca, Rusça, Fransızca gibi dillere hakimseniz 100 kelime başına 3-4 lira gibi bir rakamla çeviri yapabilirsiniz. Veya sıfırdan kendiniz bir konu hakkında yabancı dilde bir makale yazarak kendinize ek bir iş bulmuş olur ve yabancı dilinizi de geliştirmiş olursunuz.

6- Sosyal Medya İle

Sosyal medyayı hepimiz kullanıyoruz. Bu mecrada bu kadar insan varken para buradan da kazanılır diyoruz ve nasıl olacak bu iş peki.

Eğer çokça takipçisi olan bir profile sahipseniz şirketlerden reklam alarak aylık ciddi miktarlar kazanabilirsiniz. Sosyal medya demişken burada püf nokta şu; sürekli paylaşım olması ve belirli bir kitleye hitap etmeniz. Bu mecralar nereler;

 • Facebook
 • Twitter
 • İnstagram

7- Youtuber Olmak

İsmi havalı olsa da aslında özgün içerikler üretmek ve videolar montaj işleri pekte kolay değil. Fakat severseniz bu iş daha güzel ve eğlenceli olabilir. Yotube’un avantajı hem depolama ve isim için para ödememeniz ve istediğiniz kadar video atabilmeniz.

Eğer attığınız videolardan biri viral olursa hem çok hızlı bir şekilde takipçi kazanır ve hem reklamlardan hem de sponsorlu reklamlardan sizi tatmin edecek miktarlar kazanabilirsiniz.

Sende para kazanmanın farklı bir yolunu biliyorsan ve konu hakkında sorun varsa çekinmeden sorabilirsin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir