İmgur Neden Yasaklandı ?

Dünyanın en popüler resim yükleme ve paylaşma sitelerinden biri olan İmgur yaklaşık iki yıl önce erişime kapatılmıştı ? Peki imgur neden erişime kapatıldı ? Neden artık imgura ve hiç bir alt alan adına artık erişemiyoruz ?

Yaklaşık iki yıl önce 3 Nisan 2015 tarihinde İmgura girdiğimizde aşağıdaki gibi bir uyarı ile karşılaşmıştık.

“Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nın 03.04.2015 tarihli 2015/1644 D. İş ve / sayılı kararı ile erişime engellenmiştir”

Elbette ne olduğuna anlam verememiştik, ilk başlarda sadece i.imgur.com kapatılsa da daha sonraları, imgur ve diğer alt alan adları hepsi birlikte kapatılmıştı.

Kapatılma nedeni ise yine iki yıl önce DHKP-C li terörisler tarafından şehit edilen Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın katillerine ait görüntülerin, imgura yüklenmesi sonrası ekşisözlük ve diğer sosyal medya mecralarında paylaşılmasıdır.

Bunun üzerine alınan mahkeme kararı neticesiyle imgur ve ona bağlı diğer siteler erişime engellenmiştir. Aradan geçen iki yıla rağmen bu engel halen kaldırılmış değildir. Yaşananlar gerçekten çok üzücüydü ancak, yapılabilecek daha farklı yöntemler varken veya sadece mevzu bahis içeriklere erişim engeli konulabilecek iken tümden sitenin kapatılması ne kadar doğru, tartışılır.

Ama en azından bu hamle sonucu, yerli resim yükleme ve paylaşma sitelerinin kullanımının artması bir bakıma bu kararın olumlu bir sonucuydu diyebiliriz.

Bu yazıya bir yorum yapılmış

  1. kakashi dedi ki:

    LinkPicture.com tek geçerim. hem kullanışlı hem uygulaması sayesinde galeriden direkt siteye yükleme yapabiliyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir