GTA VI Nerede Geçecek ?

Geliştirilme sürecine başlandığı Tim Neff’in paylaştığı meşhur CV ile dolaylı olarak doğrulanan GTA VI‘ın önümüzde 4 yıl içerisinde çıkış yapması bekleniliyor. Peki serinin yeni oyunu nerede geçecek ? Çılgın bir gangster olarak hangi şehrin altını üstüne getireceğiz ?

Bu konuda oyuncular ve büyük oyun portalları tarafından yapılan bir çok tahmin söz konusu. Bazı kimseler oyunun 70’li yılları konu alacağını ve mafya olaylarının yoğun olarak yaşandığı New York’ta geçeceğini söylerken bazısı oyunun yenilikçi bir tavır izleyeceğini ve daha teknolojik unsurlar içermesi gerektiği için Japonya’da yer alacağını söylüyor. Elbette her tahminin altında yatan bir takım nedenler var. Üstelik GTA serisinin hem geliştiricisi hemde yayıncısı olan Rockstar Games’in oyuncuların isteklerine çok aykırı gitmemesi göz önüne alındığında bu şehirlerden birini gelecek oyunda görebiliriz.

Peki Rockstar’ın tercihi ne olacak ? Oyuncular daha çok hangi şehrin olmasını istiyor. Şimdi sırayla bu şehirleri inceleyelim.

New York

GTA serisinin direktörü  Leslie Benzies yaptığı bir açıklama da oyunun 70’li yılları konu alabileceğine dair göndermelerde bulunmuş ve bir çok farklı görüşü değerlendirdiklerini söylemişti. Malum yıllarda mafya çetelerinin ağırlığının çok fazlaydı, iş adamlarından politikacılara kadar ellerinin bir çok yere uzanmasından dolayı adeta şehirlerin hakimiyeti bu mafya çetelerinin elindeydi. Bu dönemde yaşananlar hepimizin bildiği “The Godfather” serisine de ilham olmuştur. Hal böyle olunca yıllardır bu konu gündeme gelmiş ve Leslie Benzies bu fikri dikkate aldıklarını belirtmişti.

Dolayısı ile mafya faaliyetlerinin en yoğun olarak yaşandığı New York  olduğu için serinin yeni oyunu olan GTA VI’da  karşımıza çıkma ihtimali oldukça yüksek.

Tokyo

2000’li yıllarda Rockstar yaptığı bir açıklama ile GTA: Tokyo adlı yeni bir oyun üzerinde çalıştığını duyurmuş ancak daha sonradan alınan bir karar ile proje yarıda bırakılmış ve bugüne kadar köşesinde bırakılmıştı. Serinin her yeni oyunda teknolojiye ayak uydurması ve yeni oynanış mekaniklerinin sürekli eklenmesinden yola çıkarak zamanında yarım bırakılan projenin tekrar devam ettirilebileceğini öne sürüyor.

Sosyal yapıdan baktığımız zaman da Japonya’da halen faaliyet gösteren Yakuza olarak bilinen mafya düzeni mevcut. Dolayısıyla hem GTA konseptine uygun olması, hem Rockstar’ın böyle bir yarım kalan projesinin olması hemde Tokyo’nun oyuncular tarafından çokça desteklenmesi nedeniyle bir çok oyun portalı Tokyo’nun önümüzdeki oyunda karşımıza çıkabileceğini öne sürüyor.

Miami (Vice City)

Hadi be! dediğinizi duyar gibiyim. Açıkçası zamanında bu yönde yazılan haberleri ve yorumları okuduğumda bende Yiğit Özşener gibi “Hadi be” demiştim. Peki nerden çıktı şimdi Vice City diye soracak olursanız şöyle başlayalım.

Malum GTA: Vice City çocukluğumuzun en baba oyunlarındandır. Hatta bir çoğumuz GTA serisine Vice City ile başlamıştır. Miami sokaklarını, polislerin bir türlü çıkamadığı o otoparkı, malibu klübünde yapılan katliamları, bir türlü bitiremediğimiz o helikopter görevini hepimiz hala sıcağı sıcağına hatırlıyoruz. Yani oyuncuların en iyi bildiği şehirlerden biri olduğunu ve bir çok oyuncunun remastered bir Vice City projesini desteklediklerini görüyoruz.

Sadece bu değil, Açık dünya temalı olabilecek bir Amerika şehrinin sayıca az olması ve bu şehirlerin de hali hazırda hem GTA serisinin önceki oyunlarında hemde Watch Dogs, Mafia 3 gibi oyunlarda kullanılıyor olması nedeniyle Rockstar’ın farklı şehir arayışları yerine tekrar özüne dönerek remastered bir Vice City haritası içeren GTA VI ile karşımıza çıkması mümkün.

[irp posts=”312″ name=”GTA VI Ne Zaman Çıkacak ?”]

Yukarı da yer olduğu gibi sağlam temellere dayanmasa da GTA VI’da olması beklenen başka şehirler de mevcut. Bunların öne gösterilme nedeni ise henüz bu şehirleri konu alan bir GTA oyunun olmaması ve bu şehirlerin bir çok video oyununda kullanılması  makul bir sebep olarak gösteriliyor. Bir kısmı Amerika içinde yer alırken diğerleri dünyanın farklı ülkelerinden. İşte diğer olası şehirler ;

  • Londra
  • Auistin
  • Seattle
  • Belleuve
  • Guildford
  • Montreal
  • Vancouver

GTA VI’nın geçmesi beklenen şehirler bu kadar. Siz ne düşünüyorsunuz ? Sizce Rockstar bir çılgınlık yapıp GTA VI’yı İstanbul’a taşır mı ? Yoksa yine başka bir Amerika şehrinde mi ortalığın tozunu kaldıracağız ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir