GTA VI Ne Zaman Çıkacak ?

GTA serisinin son oyunu GTA V ile gönüllere taht kuran Rockstar Games, yeni oyun için yıllardır bir açıklama yapmaktan kaçınıyordu. Öyle ki şuana kadar yapılmış tek bir resmi açıklama dahi halen mevcut değil. Firma oyunun geliştirilme aşamasında olup olmadığı hakkında dahi bilgi vermediği gibi Red Dead Redemption serisi nedeniyle çıkış tarihinin normalden daha uzun süreceği mesajlarını vermişti.

GTA VI geliştirilme süreci başladı mı ?

Yukarıda dediğimiz üzere bu konu hakkında resmi bir açıklama söz konusu değil. Ancak Red Dead Redemption serisinde seslendirme yapan Tim Neff GTA VI’da seslendirme yaptığı bilgisini içeren bir CV’yi webde paylaşması üzerine gözler bir anda Rockstar Games’e çevrildi.

Firma bir açıklama yapmazken, Tim Neff’de paylaştığı CV üzerinde değişiklik yaparak bu ibareyi kaldırdı. Ancak görüldüğü üzere bu basit bir hata olmaktan ziyade oyuncuların nabzını kontrol etmek amacıyla yapılan bir detaydı. Aynı olayı geçtiğimiz yıl Call of Duty serisinin yeni oyunu olan Infinite Warfare ile yaşamıştık. Oyun halen geliştirilme sürecinde olmasına rağmen kısa bir süre Playstation Store’da görünmüştü (tabiki indirilemiyordu). Böylece gözler hemen Activision üzerine çevrilmiş ve oyuncuların yeni oyun hakkındaki tepkisi ölçülmüştü.

Hem sosyal medya üzerinde hemde büyük oyun portallarında yaşanan olay bu yönde yorumlanıyor. Rockstar’ın yeni oyun hakkında oyuncuların nabzını yokladığı düşünülüyor.

Sonuç olarak seslendirme çalışmaları dahi yapılmaya başlandığına göre oyunun geliştirilme süreci çoktan başlamış durumda.

GTA VI hangi tarihlerde çıkış yapacak ?

Bu konuda şuana kadar hiç bir resmi açıklama yapılmadığını belirterek söze başlayalım. Ancak Red Dead Redemption serisinden önce oyunun 2019 yılında çıkacağı yönünde söylentiler vardı. Bu söylentinin kaynağı ise GTA V içerisinde yer alan easter egg ile ortaya çıktı. Oyun içerisinde açıkça 2013-2019 tarihlerinin yazıldığı bir kapı yer alıyordu. 2013 yılı GTA V’in çıkış tarihini ifade ederken oyuncular 2019’un GTA VI‘nın çıkış tarihi olabileceğini öne sürdüler ve bu konu yıllarca forumlarda tartışıldı.

Ancak Rockstar Games’in Red Dead Redemption serisine başlaması ve bu serinin ikinci oyunun ise 2018 yılında çıkış yapacağının duyurulması oyuncuları hayal kırıklığına uğrattı. Nedeni ise RDR 2 nin açık dünya temalı bir oyun olması dolayısı ile firmanın iki tane açık dünya temalı oyunu art arda geliştirebilmesinin neredeyse imkansız olması.

Muhtemelen easter egg ile gündeme gelen 2019 yılı RDR serisinden önce planlanan bir tarihti ve yaşanan bu çakışma oyunun geliştirilme sürecini bir süre dahatf uzattı. Şuan büyük oyun platformlarında yapılan haberlere göre GTA VI ve bu oyundan beklenenler göze alındığında geliştirilme sürecinin minimum 2 yıl daha uzayacağını öne sürüyorlar. Eğer tahminler doğruysa oyunun 2020 – 2021 yıllarında çıkış yapması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir