Google’da En Çok Aranan Kelimeler Nasıl Bulunur ?

Dünya genelinde en çok kullanılan arama motorlarından biri şüphesiz Google. Sadece arama motoru olarak değil aynı zamanda Reklam platformunda yine en büyük payı elinde tutuyor. Peki google üzerinde ister günlük, ister haftalık isterse de aylık olarak en çok aranan kelimeleri nasıl bulacağız ? En çok yapılan aramalar nelerdir ? En çok aranan kelimelerin listesine nasıl ulaşabiliriz? Bu makalemizde size bunları detaylı bir şekilde anlatacağız.

Webmasterlar için en önemli şeylerden biriside kullanıcıları tanımaktır. Kullanıcılar hangi aramaları yapıyor, hangi kelimeleri kullanıyor bunlar göz önünde bulundurulmalı, meta bölümleri ve başlıklar buna göre düzenlenmelidir. Mesela sizin bu başlığa gelmeniz bir tesadüf değil yaklaşık 30 dakika süren bir çalışmanın büyük bir etkisi var.

İşte bu nedenlerden ötürü kullanıcıların aramaları webmasterlar için çok önemlidir. Aşağıda belirli sürelere göre kullanabileceğiniz alternatif yöntemler listelenmiştir.

Son Bir Gün – Bir Hafta içinde en çok aranan kelimeler

Bunun için kullanabileceğiniz ücretsiz bir uygulama olan Google Trends var. Google Trends sayesinde son 24 saat içinde veya son bir hafta içinde en çok gerçekleştirilen aramaları ve kullanıcıların bu aramalar sırasında tercih ettiği kelimeleri görebilirsiniz. Kelimelerin kullanım oranlarına göre 100’den sıfıra doğru bir puanlama sistemi mevcuttur. 100 puan alan kelime google üzerinde o gün en çok aranana kelime iken sıfır değerindeki kelimelerin aranma hacmi %1’in altında yer alır. Burada rakamsal değerler yoktur. Her şey yüzdelik bu puanlama sistemi ile ifade edilir. Mesela o konunun ne kadar popüler olduğu yine bu yüzdelik değer ile her aranmanın yukarısında yer alan diyagramda gösterilir.

Ayrıca burada kullanıcıların yapmış olduğu diğer aramaları, aradığınız konu ilişkili konuları görebilir. En çok aranmayı hangi ülkelerin yaptığını tespit edebilirsiniz.

Son 1 Ay içinde en çok aranan kelimeler

Burada en çok tercih edilen marka Ahrefs. Ancak kendisi şuan tamamiyle ücretli olduğu için satın almanız gerekiyor. Eskiden günlük üç sorgulama hakkımız vardı ve proxy servislerinin yardımıyla burayı güzel bir şekilde kullanabiliyorduk. Ancak yeni versiyonunda Ahrefs satın alım gerçekleştirmeden kullanıma izin vermiyor. Ancak çok kaliteli bir hizmet sunuyor. Aylık ve yıllık aranan popüler kelimeler, rakamsal olarak hazırlanan raporlar düzenli olarak güncellenen sonuçlar nedeniyle webmasterların tercih etttiği bir adres.

Ancak ben o kadar para vermem diyorsanız sizde aşağıda google trends, google adwords kullanabilirsiniz. Adwords üzerinde hem aylık ve yıllık sorgulara bakabilir. Bu dönemleri birbiri ile karşılaştırabilirsiniz. Mesela ki farklı ayı veya yılı birbiri ile kıyaslayabilir ve bu kelimelere ait sorguların artan mı yoksa azalan bir şekilde devam ettiğini öğrenebilirsiniz.

Ayrıca adwords üzerinde bu kelimelerin aranmalarını rakamsal olarak görebilirsiniz. Ancak bu raporlar biraz açık uçludur. Çünkü rakamsal aralıklar ile ifade edilmektedir. Örneğin ‘iphone 7 fiyat’ şeklinde yapılan aramaları araştırıyorsunuz, size şu kadar aranmış diye bir sonuç çıkarmaz 100.000 – 1 milyon arası aranma diye sonuç çıkarır.

Eski versiyonununda aylara göre karşılaştırmalı ve rakamsal sonuçlar çıkardığı için adwords çok tercih edilirdi ancak yeni hali bizi pek memnun etmedi. Ahrefsin bu günlerde parlama nedeni de aslında adwordsun rapor sistemin gerçekleşen bu değişiklik.

Son 1 Yıl içinde en çok aranan kelimeler.

Bu aramalar için pratik olması açısından webmaster forumlarının seo araçlarını da kullanabilirsiniz. R10, Wmaracı, İyinet gibi webmaster forumlarında popüler sorguları gösteren araçlar yer almaktadır.

Yine alternatif olarak Google trends ve Adwords’ü kullanabilirsiniz. Ancak yıllık raporlarda benim tercihim keywordtool.io .Burada popüler aramaları liste halinde önünüze getirecektir. İsterseniz adwords üzerinde sorgulanmaları kontrol etmek amaçlı ‘copy all’ seçeneği ile bütün sorguları kopyalayabilir ve aranmalarını rakamsal olarak az çok görebilirsiniz. (Aralık gösteriminden dolayı)

Ayrıca Keywordtool’un pro seçeneği de caziptir. Pro hesap satın aldığınızda aradığınız kelimelerin aylık aranmalarını rakamsal olarak görebilir, aylar arasındaki karşılaştırmaları grafiksel olarak görüntüleyebilirsiniz. Bir nevi adwordsün eski hali gibi diyebiliriz. Ayrıca pro versiyonda cpc değerleride yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir