Google Trends Nedir ? Ne İşe Yarar ? Nasıl Kullanılır ?

Eğer web üzerinde gerçekleştirilen aramaları öğrenmek istiyorsanız bunun en iyi adreslerinden bir tanesi de şüphesiz Google Trends’dir. Burada hem son 24 saat içinde en çok yapılan aramaları görebilir, hemde son bir hafta içinde en çok aranan kelimeleri detaylı bir biçimde görebilirsiniz. Diğer popüler sorgu cihazlarına göre daha güncel raporlar içermektedir. Ayrıca yine Google Trends üzerinde popüler sorguları görebilir, aylık veya yıllık en çok aranan kelimeleri görebilirsiniz.

Neden Google Trends ?

Peki neden Google Trendsi tercih etmeliyiz ? Eğer bir haber sitesi işletiyorsanız veya güncel olayları yazdığınız bir bloğunuz varsa mecburen güncel olayları takip etmeli ve kullanıcılar hangi aramaları gerçekleştiriyor bilmelisiniz.

Ancak her zaman güncel olayları takip edemezsiniz, gerek diğer işleriniz olsun gerekse de site ile ilgili olarak ilgilenmeniz gereken işler sizi gündemi takip etmekten alıkoyabilir. Dolayısı ile iş içerik girmeye geldiğinde ne yapacağım diye düşünebilirsiniz.

Google Trends ile anlık ve günlük popüler aranmaları öğrenin!

İşte Google Trends burada devreye giriyor ve bizi kurtarıyor. Aşağıda yer alan görselde olduğu üzere son 24 saat içerisinde gerçekleştirilen popüler sorguları ve aramaları görüntüleyebilir, kullanıcıların daha çok hangi aramaları gerçekleştirdiğini, hangi konulara ilişkin aramalar yaptığını bu sırada kullanılan kelimeleri görüntüleyebilirsiniz.

Hem içeriğinizi oluştururken hemde başlık ve metaları ayarlarken Google Trends bize çok fayda sağlar. Ayrıca bu sorguların oransal olarak artan mı azalan mı seyir aldığını görebilir ve içeriklerinizi oluştururken öncelikli içeriklerinizi buna göre belirleyebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Gösterim Yapar ?

Google Trends üzerinde genellikle rakamsal veriler yer almaz, bir çok veri oransaldır. Yani şu kelime bugün şu kadar arandı gibi rakamsal bir sonuç görmezsiniz. Onun yerine derecelendirme sistemi vardır. 100 puan ve bu puana yaklaşan kelimeler en çok aranan kelimeler iken sıfıra yaklaştıkça bu kelimelerin aranma sayısı azalır. Sıfır olarak gösterilen kelimelerin ise aranma sayısı toplam aranma sayısının %1’in den daha azdır.

Ancak günlük popüler aranmalar da kelimeler şu bağlamda rakamsal olarak gösterilir. Bir kelime günlük 10k sorguya ulaştığında popüler aranmalara girmektedir. Her 10 bin sorgu arttığında ise bu rakamsal olarak ifade edilir ve 20.000+ aranma diye gösterilir.

Google Trends Feedlerine Nasıl Abone Olunur ?

İyi güzel hoş dediniz de biz şimdi sürekli neler trend olmuş sürekli burayı mı izleyeceğiz diye düşünebilirsiniz. Malum tembel bir milletiz biraz, daha doğrusu üşengeç bir milletiz. İşin kolayına kaçmaya meyilliyiz biraz 🙂

İşte Google bizi düşünmüş ve bizim için bir abonelik sistemi oluşturmuş. Böylece bir kelime trend olduğunda yani günlük 10 bin aramaya ulaştığında bize mail atarak bilgilendiriyor. Bu mailleri ister anında, ister günlük isterse de haftalık olarak abone olabiliyorsunuz. Ancak bu bahsettiğim trend olan aramalara abonelik, bunu sidebarda çıkan abonelik ile karıştırmayın.

Trend Olan Aramalara Nasıl Abone Olunur ?

  • “Trend olan aramalar” bölümüne gelin (sol sidebar)
  • Açılan ekranın sağ üst köşesinde yer alan “+” ikonuna tıklayın.
  • Hangi tür aramalara abone olmak istediğinizi ve sıklığını seçin.
  • Abone ol diyerek tamamlayın.

Birde ilgilendiğiniz kelime hakkında rapor sunan abonelik sistemi var. Mesela ben iphone 8 ile ilgili aranmalardan haberdar olmak istiyorum. İşte bu gibi durumlarda sol sidebarda yer alan abonelik sistemini kullanacağız.

  • Sol sidebarda yer alan “abonelikler” bölümüne gelin”
  • Açılan ekranda mavi renkli “+abonelik ekle” yazısına tıklayın.
  • Feed almak istediğiniz aranma terimini yazın.
  • Hangi ülkedeki sorguları istiyorsunuz, ülkeyi seçin.
  • Haftada bir mi yoksa ayda bir mi rapor almak istiyorsunuz, sıklığı seçin.
  • Abone ol diyerek tamamlayın.

Ayrıca Google Trends’in anlık aranan kelimeleri gösteren bir arayüzü de vardır. Normalde bura pek tercih edilmez ben hobi olsun diye arada girer bakarım. Ancak bazen “aa şu aranıyomuş aslında” deyip oluşturduğum ve yararını gördüğüm içerikler var. Size de tavsiye edebilirim. Anlık aranmalara buradaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. 7

Umarım Google Trends konusunda sizleri yeterince aydınlatabilmişimdir. Bir kaç özelliği var daha ancak pek kullanmadığı için burada anlatma gereği görmedim. Siz isterseniz kendiniz de keşfedebilirsiniz. Herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir