Google Reklamcılığının Yararları Nelerdir ? (Sponsor)


Reklamcılık sektörü teknoloji ile doğrudan bağlantılı olan bir sektör. Bu sektörde yapılan uygulamalar uzun yıllardan beri teknolojide yaşanan değişikliklere göre farklılaşıyor. İlk etapta reklamcılık işlemleri basılı medya organları ile yapılmaktaydı. Caddelerde yer alan afişler, ellere dağıtılan broşürler, gazeteler ve dergilerde yer alan reklamlar dönemin en çok tercih edilen reklamlarıydı. Ancak önce radyonun icadıyla insanlar reklamlara seslerini de eklemeye başladılar. Bu doğrultuda artık reklamlara daha rahat duygu katılabilmeye başlandı. Ardından gelen televizyon ise reklamcılık sektörünü bambaşka bir boyuta taşıdı. Günümüzde de televizyon reklamcılığı hala sektörün en önde gelen hizmeti. Ancak yaşanan gelişmelere bakılırsa yakın zamanda bu değişebilir.

Günümüzde bilgisayarın icadıyla birlikte internet çağına girildi. Artık insanlar her gün zamanlarının belirli bir kısmını bilgisayarlarda geçiriyorlar. Bu zamanlarının çoğu da internet üzerinden yaptıkları gezintilerde geçiyor. Son dönemde oluşturulan sosyal paylaşım siteleri ve herkesin aralıksız kullandığı arama motorları her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Gün içerisinde bu kadar yüksek sayıda kişinin bu siteleri ziyaret etmesi de yeni bir reklamcılık alanı oluşmasına sebep oldu. Artık insanlar internet üzerinden firmalarının ya da hizmetlerinin reklamlarını çok uygun fiyatlarla verebiliyorlar. Arama motoru reklamları ise bu reklamlar arasında en çok tercih edilenleri. Arama motoru denildiğinde akla gelen ilk isim de Google. Google reklam vermenin yararları konusunda kişiler ilk etapta ortaya çıkan istatistiklere çok fazla güvenemese de reklam sonrasında aldıkları sonuçlar onları oldukça mutlu ediyor.

Google reklamlarının yararları konusunda ilk etmen reklamların oldukça ucuz olması. Bir televizyona verdiğiniz ücretle kıyaslandığında bu reklamlara ödenen paralar yok denilecek kadar az. Ayrıca televizyon kanalına verdiğinizde yalnızca düzenli televizyon izleyen kişilere hitap ederken arama motorlarında milyonlarca insana anında ulaşım sağlıyorsunuz. Günümüzde televizyonlarda reklamlar başladığında kanalların da değiştirildiği düşünülürse televizyon reklamlarına göre çok daha efektif sonuçlar almak mümkün. Google reklamlarının yararları arasında sayılabilirliği de büyük önem taşıyor. Kişiler arama motoruna verdikleri reklamları kaç kişinin gördüğü, kaç kişinin tıkladığı ya da kaç kişinin tıklama sonrasında ürün ya da hizmeti satın aldığı konusunda ayrıntılı istatistiklere ulaşılabiliyor.

Google Adwords reklamları konusunda Türkiye’nin ilk Google SMB premier partneri olan EG Bilişim firmasını öneriyoruz.

Bu yazıya yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir