Fortnite: Battle Royale Nasıl Oynanır ? Önemli İpuçları!

Oyun sektörü gittikçe gelişiyor ve her gün daha sıradışı bir oyun ile karşılaşıyoruz. Fortnite: Battle Royale için bunu söyleyemesek de PUBG gerçekten oyun dünyasına farklı bir hava kattı. Fortnite nasıl oynanır rehberimizle oyunda sanki bir profesyonel gibi tozu dumana katacaksınız.

Fortnite Nasıl Oynanır? İşte Böyle

  1. Popüler Alanlara İniş Yapmayın!
  2. Her Gördüğünüz Adama Ateş Etmeyin!
  3. Elinizden Geldiği Kadar Çevreyi Yağmalayın!
  4. Toplu Savaşlardan Uzak Durun!
  5. Takımınız İle Birlikte Hareket Edin!
  6. Ses Kasın!
  7. Fırtınaya Yakalanmayın!

Bunlar nedir ne değildir sayfadan aşağı inerek öğrenebilirsiniz. Fornite nasıl oynanır öğrenin.

Standart çok oyunculu oynanış mantığından çok farklı dinamiklere sahip ilk oyun oldu diyebiliriz. Aslında benzer bir durumu Battlefield 1 ile yaşamıştık. 50 kişilik kocaman bir haritada savaşıyorduk ancak

PUBG kadar ince taktikler yoktu tabiki. Daha çok shoot’em up tarzındaydı. PUBG bu konuda türünün ilk örneği diyebiliriz. Birde PUBG mekanikleri temel alınarak oluşturulan Fortnite: Battle Royale. İşte bu yazımızda bu sıradışı oynanışa sahip olan oyun nasıl oynanır ? Nelere dikkat etmeli ve nasıl davranmalıyız ? Bunlara ilişkin önemli ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz.


Fortnite: Battle Royale FPS Arttırma Rehberi


1) Popüler Alanlara İniş Yapmayın!

Oyun başlangıcında, paraşütümüz ile göklerden yere doğru süzülürken ilk dikkat etmemiz gereken şeylerden biri bu. Kalabalık alanlardan uzak durmamız gerekiyor. Eğer oyunu kazanmak istiyorsanız, uzun süre hayatta kalmaya ihtiyacınız var. Bunun içinde agresif dövüşün olduğu her alandan uzak durmanız gerekiyor.

Özellikle takım olarak değil solo oynuyorsanız, kalabalık alanlarda hayatta kalma şansınız çok düşük.  Evet belki heyecan verici olabiliyor bazen ancak yenildiğinizde yaşadığınız o kısacık heyecan sizi pek tatmin etmiyor emin olun.

İlk silahı bulmanız belki başlarda sizi güçlü bir konuma sokabilir ancak bu durumda daha ilk dakika da çevrenizdeki düşmanlarının odak merkezi haline geleceksiniz. Ki bu asıl kaçınmanız gereken şey. Sakin bir alana inin, bırakın cengaverler birbirlerini yesinler iki silah için.

Zaten siz elinde sonunda o silahı bulacaksınız, asıl savaşta o zaman başlayacak. Genellikle arabadan en son inen siz olmaya gayret edin. Kıyı yerleşim yerlerinde silah ve ekipman tedarik ederek iç kesimlere doğru ilerleyin.

Aynı Rust gibi Battle Royale’de bir hayatta kalma oyunu ve yaptığınız tüm planları hayatta kalma üzerine kurmanız gerekiyor.

Hangi alanlar daha sakin, hangi alanda ne tür ganimetler var merak ediyorsanız sitemiz üzerinde yer alan Fortnite Battle Royale Haritasındaki Bütün Alanlar ve Özellikleri! yazımıza göz atabilirsiniz.

2) Her Gördüğünüz Adama Ateş Etmeyin!

Dile kolay 100 oyuncu var oyunda. Ortalık resmen savaş alanı gibi. Sizin tek başınıza 100 adamı almanız gibi bir olasılık söz konusu eğil. Hile bile kullansan sen önündeki adamları headshotlar ile coştursan, seni gafil yakalayacak bir kişinin avı olursun.

Bu nedenle her zaman sakin oynayın, agresif oynayıştan uzak durun. Rakiplerinizi izleyin, plan yapın ve doğru olan zamanda rakiplerinize saldırın. Çevreyi dolaşın, yağmalayın, ekipmanlarınızı düzün. Önceliğinizi her zaman hayatta kalmaya verin.

Zaten fark edeceksiniz indikten sonra 5 dakika içerisinde oyuncuların yarısı telef olacak..

3) Elinizden Geldiği Kadar Çevreyi Yağmalayın!

Yine önceliğinizi güvenliğinize verdikten sonra olabildiğince çevreyi dolaşın ve yağma atmaya bakın. Ne kadar fazla ekipmana sahip olursanız, o kadar fazla kazanma şansına sahip olursunuz. İyi bir silah bulmaya, zırhınızı doldurmaya ve yeterince kaynak toplamaya gayret edin, çevrenizdeki bütün yapıları kontrol edin.

Ancak bunu yaparken de dikkatli olmanız gerekiyor çünkü bir akıllı siz değilsiniz. Rakipleriniz de sizin gibi o evleri kontrol edecektir. Hatta bazı uyanıklar o evlere pusu kuracak ve yağma atmaya gelenleri enselemeye çalışacaktır. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu arada hangi silahlar daha iyi bilmiyorsanız sitemiz üzerinde yer alan Fortnite Battle Royale: Silahlar ve Özellikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca yukarıda dediğimiz gibi kaynaklarda bizim için önem taşıyor. Metaller ile kurulan bir yapı odun ile kurulandan çok daha güçlüdür. Fortnite Battle Royale Kaynaklar ve Yapı Kurma yazımıza göz atarak kaynaklar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

4) Toplu Savaşlardan Uzak Durun!

Bu söylediğim belki can sıkıcı gelebilir. O zaman oynamanın ne anlamı var gibisinden düşünebilirsiniz. Ancak toplu savaşlar gerçekten çok tehlikelidir. Odaklanamazsınız, sizi tuzağa düşürenleri göremezsiniz. Önünüzde olan savaş çevrenizdekileri görmenizi engeller.

Sadece bu da değil, toplu savaşların sonucuna bakın, girenlerin %90’ının öldüğünü görürsünüz. Bırakın birbirlerini öldürsünler, zayıflasınlar. Sizde zayıflayan ve birbirinden uzaklaşan düşmanları gidip teker teker avlayın.

Ancak takım olarak hareket ediyorsanız, ve takımınız, rakip oyuncular ile bir mücadeleye giriyorsa elbette onlara destek olun. Bu dediğim daha çok sebepsiz ve üstünkörü başlatılan savaşlar için geçerli.

5) Takımınız İle Birlikte Hareket Edin!

Eğer arkadaşlarınız ile birlikte oyuna giriyorsanız dikkatinizi biraz buraya verin… Evet solo takılmak gerçekten çok faydalıdır, etliye sütlüye çok karışmazsınız, bulduğunuz silahları siz alır ve çok daha hızlı bir şekilde ekipmanlarınızı tamamlarsınız.

Ancak takım halinde giriyorsanız çok büyük bir avantajınız var. Solo oynayan bir adam her zaman ama her zaman takım ile oynayanlara karşı dezavantajlı konumdadır. Birebir mücadelelerde ekipman farkından dolayı sizi öldürebilirler ancak takım ile hareket ederseniz, siz üstünlüğe sahip olursunuz. Belki biraz yavaş gelişirsiniz ancak oyunun sonunda ayakta duran da siz olursunuz.

Lone wolf dies, but pack survives!

6) Ses Kasın!

Bu maddenin başlığı biraz kısa oldu ama buna aldanmayın. Çünkü en önemli maddelerden biri bu. Sizce oyuncular neden 300 liralık kulaklıklar alıyor, hiç düşündünüz mü ?

Sağlam bir kulaklık wallhack den bile daha fazla yarar sağlar. Önünüzü duvarın arkasını görebilirsiniz hile kullanırken ama arkanızı göremezsiniz. Çevrenizdeki sesleri dinler ve iyi bir şekilde analiz etmeyi öğrenirseniz, rakiplerinizden bir kaç adım önde olursunuz.

7) Fırtınaya Yakalanmayın!

Yukarıda dediğim gibi kıyı kesimlerindeki yapıların olduğu bölgelere iniş yapın. Bir çok oyuncu oyun başı merkez kasabalara iner ve daha ilk dakikalarda 50 kişi ölür. Asıl savaş bu kalanların arasında olur.

Ancak burada szin açınızdan şöyle bir sıkıntı var. Oyunu ve haritayı iyi takip etmeniz gerekiyor. Fırtınaya ne kadar var ? Ne tarafa doğru daralıyor ? Ne kadar yakınsınız bunlara çok dikkat edin. Aksi halde aniden fırtınaya yakalanırsanız ölme şansınız az da olsa var. Yoksa bile acele hareket ederken diğer oyuncuların avı olabilirsiniz.

Şuan için Fortnite: Battle Royale hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Eğer sizinde diğer oyunculara vermek istediğiniz tavsiyeler varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz, faydalı olduğunu düşündüğümüz yorumları buraya ekleyebiliriz. İyi oyunlar.

Fortnite Battle Royale Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir