Fortnite Battle Royale Kaynaklar ve Yapı Kurma

Battle Royale oynarken dikkat etmemiz gereken şeylerden birisi de fırtına yaklaştığında sağlam bir yapı kurmak. Bunun içinse gerekli yapı malzemelerini erkenden toplamalı ve oyun sonunda bu malzemeleri kullanarak sağlam bir yapı kurmalı veya sığındığımız bir yapıyı güçlendirmeliyiz.

Oyunda çeşitli kaynak malzemeleri mevcut. Toplamda 3 ayrı tipe ayrılıyorlar. Odun, tuğla ve metal. Aralarında en zayıfı odun iken en dayanıklısı ise metaldir. Metalden yaptığımız yapılar odun kullanarak yaptığımız yapılara göre dört kat daha sağlamdır.

Birinci Kaynak: Odun

Oyunda en fazla bulunan kaynak odundur. Bir çok şekilde elde edebilirsiniz. En yaygın olanı ağaçları kullanmaktır. Ancak ahşaptan evlerde veya nadiren ganimet sandıklarından odun ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Odun dayanıksız o yüzden almayım gibisinden düşünmeyin. Bahsettiğimiz yapılar sadece kendinizi korumak için değil aynı zamanda hareket kabiliyetinizi artırmak içinde kullanılır. Mesela bazı evlerde, evin üst katlarında veya çatı katlarında ganimet sandıkları vardır. Ancak fiziksel olarak buraya doğrudan erişemezsiniz.

Bu gibi durumlarda tahta yapıları kullanarak, F3 ile yaptığımız merdiven yapılara ihtiyacınız var. Bu yapıyı dikkat ederseniz sadece ganimet sandığına ulaşmak için kullanıyoruz. Yani metal kaynağımızı burada boşa harcamak yerine, tahta kaynaklarımızı bu gibi durumlarda kullanabiliriz.

İkinci Kaynak: Tuğla

Bu kaynağı ise binalardan elde ediyoruz. Oyunda bütün yapılar parçalanabilir ve craft edilebilir. Oduna göre daha dayanıklıdır ancak metale göre daha zayıftır.

Eğer metal olan yerleşim yerlerine yaklaşamadıysanız, veya metal toplamaya zamanınız kalmadıysa, tuğlaları kullanarak ortalama dayanıklılığa sahip yapılar inşa edebilirsiniz.

Üçüncü Kaynak: Metal

Bu kaynağı ise çevremizde bulunan arabalardan elde ediyoruz. Bazı yerler metal bakımıdan yani araba bakımından çok zenginken bazı yerler ise çok fakirdir. Mesela Fatal Fields hem metal hemde silah bakımından çok zengin bir alandır ve oyuncuların bir çoğu bu bölgeye iniş yapar.

Ancak Lonely Lodge gibi bölgelerde ise neredeyse hiç yoktur. Burada iniş yapan oyuncular merkezi şehirlere doğru hareket ederek, yollarda veya yağmalanmış kasabalardaki araçları parçalar.

Metal toplarken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü bazı arabalarda alarm var. Vurduğunuzda deli gibi ötmeye başlıyor ve çevrenizdeki oyuncuları üzerinize çekmenize neden oluyor.

Her ne olursa olsun, haritanın neresinde olursak olalım metal toplamaya özen göstermeliyiz. Bir an önce fırtınanın gözüne gidip kendimize adam akıllı bir bina kurmalı ve düşmanlarımızı beklemeliyiz. Eğer tuzakta bulduysanız kale gibi yapılar inşa edebilirsiniz.

Hem metal toplamanın güzel yanlarından birisi de bazı büyük tırları parçalarken bunların içinden silah veya cephane çıkabiliyor. Genellikle düşük seviye silahlar olsa da oyun başı oldukça işinize yarıyor.

Yapılar ve Yapı Kurma

F1: Düz Blok >> Bu yapıyı bir binayı tamir ederken veya  kendimizi korumaya alacağımız bir bina inşa ederken duvar mahiyetinde kullanıyoruz.

F2: Yatay Blok >> Burada ise bir binanın katlarının tabanlarını tamir ederken veya birden fazla kata sahip binalar oluştururken kullanıyoruz.

F3: Merdiven Blok >> Bu yapıyı hem hareket kabileyetimizi artırmak hemde merdiven işlevi gören yapılar oluşturmak için kullanıyoruz.

Yukarıda dediğimiz gibi oyunda bazı silahlara ve ganimetlere doğrudan erişim mümkün değil. Bu gibi durumlarda merdiven blok oluşturmanız gerekiyor bu tür yerlere çıkabilmeniz için.

F4: Kubbe Blok >> Bu yapıyı ise oluşturduğumuz yapıların üstünü kapatmak için kullanıyoruz. İlk etapta böyle bir şeye ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Çünkü bende aynısını düşündüm ve oyunun başlarında hiç bir yapıma çatı eklemedim. Ama oyunda nice kobe bryant’lar ve nice el bombaları olduğunu fark ettim. İşinizi yarım bırakmayın, sıfırdan ev oluşturuyorsunuz çatısını da dikin.

Ayrıca diğer bir güzel yanı ise açık alanda ateş altında kalırsanız çok işinize yarıyor. Genelde Anarchy Acres civarında iniş yaptığımda, kimin nerden ateş ettiğini kolay kolay anlayamıyorum. Hatta bazen iki farklı kişi, farklı noktalardan ateş ediyor ve açık alanda olduğum için savunmasız durumda oluyorum.

Bu gibi durumlarda kubbe yapı dikip eğilerek hareket ediyorum ve böylece aldığım hasarı minimuma indiriyorum. Her yönden faydası olan bir yapı anlayacağınız.

Birde tuzaklar var ancak onları ayrı bir başlıkta inceleyeceğim için buraya yazmıyorum. Bir sonraki rehber yazısında görüşürüz, iyi oyunlar.

Fortnite Battle Royale Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir