Excel’de Toplama Nasıl Yapılır? Excel Toplama Formülü

Excel’de bulunan herhangi bir hücre içerisine iki rakamı yazıp Enter tuşuna bastığınızda hesaplamayı otomatik olarak o hücrede gösterir. Örnek; =41 + 11 yazdıktan sonra Enter tuşuna basarsanız otomatik olarak 52 cevabını size verecektir. Excel’de çeşitli toplamalar var ve toplama formülleri değişiklik gösteriyor.. Excel’de toplama nasıl yapılır?

Excel Formülleri

Excel Toplama Formülü

Excel Basit Toplama Formülü

Excel’de toplama formülü hepimizin bildiği gibi “+” işaretidir. Bunu da hücre içerisine; Örnek; =4 + 4 + 4 yazdıktan sonra Enter tuşuna basın ve işlem tamamdır.

Veya bir hücre içerisinde herhangi bir sayıda bulunan hücreleri toplamak için: Örnek; C5 hücresinde A1 ve B5 hücrelerindeki rakamların toplamını görmek istiyorsanız. C5 hücresine =TOPLA(A1 + B5) yazın ve Enter tuşuna basın. Daha sonra A1 ve B5 hürelerine istediğiniz rakamları yazın ve sonucunu C5 hücresinde görün. Rakamları istediğiniz kadar artırabilirsiniz.

Excel Sayfalar Arası Toplama

Excel’de farklı sayfalardaki verileri toplamak mümkündür. Bunun için basit ve çok bilinmeyen bir formül var. Bu sayede ne kadr sayfa olursa olsun verileri toplamanız mümkün oluyor.

Örnek; =TOPLA(Sayfa1:Sayfa2!A5)

Yukarıdaki örnekte Sayfa 1 ve Sayfa 2 deki A5 hücrelerini otomatik olarak toplamış olduk.

Excelde Aynı Verileri Bulma ve Toplama

Excel de Aynı Verileri Bulma ve Toplama

Yukarıda ki örnekte olduğu gibi “3” verisini seçili hücrelerde bulup toplattık. Böylece excelde aynı verileri bulma ve toplama işlemini yapabiliyoruz.

Formülü; =ETOPLA(A1:A14;“3”) bu işlemde A1 ve A14 satırları arasındaki 3 rakamını bularak toplama işlemini yapmış olduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir