En Etkili Bilgisayar Hızlandırma Programları! [Ücretsiz]

Bilgisayarınızın gün ve gün yavaşlaması canınızı sıkıyor öyle değil mi ? Ama bilgisayarınızın performansını hiç bir ücret ödemeden veya satın alım gerçekleştirmeden artıracak programların olduğunu biliyor muydunuz ? İşte bu yazımızda bilgisayarınızda gözle görülür değişiklikler sağlayacak ücretsiz programları sizlere tanıtacağız.

Başlamadan önce bilgisayarın hızını ne düşürüyor ? Özellikle windows işletim sistemin kullananlar için söylüyorum, güç geçtikçe bilgisayarınızı ne yavaşlatıyor merak ediyorsanız, windows neden yavaşlıyor yazımıza göz atabilirsiniz.

1- Advanced System Care

Belki bu öneriyi size kaçıncı söyleyen kişiyim bilmiyorum. Muhtemelen de bir çoğunuz bu başlığı görüp “yine aynı şeyler ya” deyip çoktan faresinin imlecini tarayıcı sekmesinin çarpı simgesine getirmiştir. Peki bende dahil olmak üzere neden bir çok kişi size bu programı kullanmanızı öneriyor, hiç düşündünüz mü ?

Çünkü ücretsiz olmasına rağmen bilgisayarınız “gözle görülür” derecede performans artışı sağladığı için. Başlangıç programlarınızı her daim takip eder, yeni bir program başlangıç programları arasında girdiğinde hemen size hatırlatır, çöp dosyalarınızı temizler ve düzenler, zararlı yazılımları temizler, temp dosyaları gibi çöp dosyalarını temizler, arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak hızınızı artırır.

Şüpheniz varsa youtube üzerinde bazı bilgisayar oyuncularına bakabilirsiniz. Sadece bu programı kullanarak oyunlarda gözle görülebilir derecede performans artışı sağlıyorlar.

2- CCleaner.

Özellikle ofis bilgisiyarlarının vazgeçilmez programlarından biridir. Tabi sadece ofis bilgisayarlarında değil, hangi amaçla kullanıyor olursanız olun herkesin kullanması gereken programlardan biridir.

Bir çok kişi bu programın adını mutlaka duymuştur. Reklam olarak karşımıza çıkmasa da, iş hayatımız gereği sürekli bu programın yüklü olduğu bilgisayarlar ile karşılaşıyoruz. Ancak bir çoğumuz programın sade bir arayüzü olması nedeniyle nedense bir türlü alışamadı CCleaner’a.

Halbuki geçtiğimiz aylarda gerçekleşen virüs krizinde bir çok firmanın CCleaner yüzünden mağdur olduğunu görmüştük. O firmalar arasında yazılım devlerinden olan Google’den tutun, Samsung’a kadar bir çok firmanın virüs tehdidi altında kaldığını görmüştük. İşte bu büyük firmalar, hiç bir etkisi olmasa bu programları kullanırlar mıydı ?

CCleanerin en güzel yanı ise ücretsiz sürümünün ücretli sürümü ile hemen hemen bir farkının olmaması. Ücretli versiyonu daha çok şirketlere hitap ediyor. Ancak normal kullanıcılar için ücretsiz versiyon bütün ihtiyaçlarını karşılıyor. Pro versiyon ayrımı ile sizi satın almaya zorlamıyorlar.

3- Iolo System Mechanic

Diğer ücretsiz olan yazılımlardan biri ise Iolo System Mechanic. Oldukça sade bir arayüzü var ancak performans optimizasyonu konusunda piyasadaki en iyi yazılımlardan bir tanesi.

Önce bilgisayarınızı sıkı bir analiz eder, daha sonra çöp dosyalardan başlayarak, istenmeyen yazılımları siler, işlevsiz – kullanılmayan uygulamaların çalışmasını engeller, Raminizi temizler, kayıt defterini düzenler ve temizler, tarayıcı geçmişini ve önbelleklerini temizler.

Güzel bir yanı ise tarayıcı güvenliği konusunda da etkili olması. Oturum izleyici faliyetleri önleyen lolo, daha güvenli bir gezinme yapmanızı sağlar.

(Merak edilen konulardan birisi olduğu için söylüyorum, tarayıcı önbelleği girdiğiniz sitelerde, resimleri, sitenin css ve js dosyalarını tutan ara birimdir. Eğer sık sık farklı sitelerde geziniyor iseniz önbelleğiniz onlarca veya yüzlerce siteye ait bu dosyalar le dolmuş olabilir. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir