Dünyanın En Değerli Para Birimi Ne?

Dünya üzerinde çoğu ülkenin kendine ait parası var. Bu paraların değeri dünya üzerindeki arz-talep dengesine göre artıyor veya azalıyor. Fakat bir para var ki bizim paramız karşısında oldukça değerli ve dünya da en değerli para birimi olarak rağbet görüyor. Öyle ki doları bile 2’ye katlamış durumda.

Bu değerli paranın sahibi Kuveyt. Evet dünya da herkesin her zaman duymadığı bir ülke olan Kuveyt dinarı dünyanın en değerli para birimlerinde ilk sırada yer alıyor yıllardır.

Kuveyt Dinarı Neden Yüksek?

Kuveyt dinarının yüksek olmasının temel nedeni talep meselesinden kaynaklanıyor. Şimdi Kuveyt dinarı hiç bir yerde kullanılmıyor ki nasıl bu kadar değerli olabiliyor. Adamların ülkesinde acayip petrol çıkıyor. Bu petrolü de akıllılık yapıp Dolar-Euro-Sterlin ile satmıyorlar. Şöyle küçük ama çok etkili bir stratejileri var. Ülke sattığı petrolü sadece Kuveyt Dinarı üzerinden satıyor. 🙂

Kuveyt Dinarına Bi Bakın:)

Bu sayede Kuveyt dinarına olan talep hooppp yukarı çıkıyor. Bir mal ne kadar istenirse o kadar değerli olur hesabı grafikler alt-üst Kuveyt dinarı sapasağlam ilk sırada en değerli para olarak ortaya çıkıyor.

Düşünün milyarlarca doları Kuveyt dinarına dönüştürmek zorunda kalıyor ülkeler. Adam hem kendi parasını ülke içinde tutuyor hem de parasına çok talep olduğu için para değerleniyor da değerleniyor.

Kuveyt Dinarı Ne Kadar?

21 Nisan 2018 itibariyle Kuveyt Dinarının değeri 13,60 Türk Lirası’dır.

Kuveyt hakkında kısa bir bilgi de verelim. Kuveyt’in Arapçadaki anlamı “su kenarındaki kale“dir. Kuveyt yakın zamanda birçok savaş geçirmiş ve sonunda büyük çevre felaketlerini de atlatarak dünyanın en değerli para birimine akılcılıkla sahip olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir