CCleaner Virüsü Gittikçe Yayılıyor!

Geçtiğimiz günlerde CCleaner’in yeni güncellemesi ile birlikte yeni bir virüs bilgisayarları etkisi altına almaya başladı. CCleanerin güncelleme paketinin içinde yer alan bu virüs, güncellemeyi gerçekleştiren kullanıcıların bilgisayarlarına işlemiş durumda.

Ücretsiz olması ve çok iyi bir performans aracı olmasından dolayı dünya üzerinde 2 Milyardan fazla indirme sayısına sahip olan CCleaner için şuan durum gittikçe vahim görünüyor. Şuan programı kullanan milyonlarca kişinin güncelleme yaptığını düşünürsek, virüs gittikçe yayılmaya devam ediyor. İlk aşamada 700.000‘den fazla bilgisayara bulaşan virüs, Microsoft ve Samsung gibi şirketlerinde içinde bulunduğu büyük şirketlerde önemli erişimleri olan 20 bilgisayara da sızmış durumda.

Yakın zamanda CCleanerin üreticisi olan Piriform’u satın alan antivirüs firması Avast şuan virüs tehdidi için çalışmalarını yürütüyor.  16 Eylüle kadar Cisco, Microsoft, Gmail, VMware, Akamai, Sony ve Samsung gibi büyük firmaların bilgisayarlarına sızmış olan virüsler ile mücadele eden Avast, yukarıdaki firmalarda yer alan 7 bilgisayarda ki virüslerin ortadan kaldırılması için büyük bir çaba sarf etti.

Şuana kadar karşılaşılan virüslerden çok farklı bir yapıya sahip olan virüsün tespit edilmesi neredeyse imkansız. Talos’da yönetici yardımcısı olan Craig Williams yaptığı açıklamada, virüsün bilgisayar diskine yazılmadan enjekte edilen “fileless” olarak adlandırdıkları bir aşama olduğunu ve bu nedenle virüsün tam olarak nasıl çalıştığının anlaşılamasına yol açtığını söyledi. Avast mühendisleri, ters mühendislikle virüsün çalışma mekanizmasına yönelik araştırmalarına şuan halen devam ediyor.

Ayrıca Williams açıklamasında bu virüsün çok kapsamlı bir geliştirilme süreci sonucunda oluşturulduğunu, ve bu virüsü bu kadar geliştiren bir kişinin daha önceden de mutlaka kullanmış olabileceğini öne sürdü. Eğer Craig Williams tarafından yapılan bu açıklamalar doğruysa, durumun ciddiyeti görünenden çok daha üst boyutlarda olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir