Büyük Güneş Tutulması Ne Zaman ve Nerede Olacak?

Güneş Tutulması

Büyük Amerikan Tutulması

Niye büyük Amerikan tutulması yazdın derseniz. Bu güneş tutulması tarihin en büyük güneş tutulmalarından biri ve sadece Amerika dan görünecek. Tüm dünyanın merakla beklediği güneş tutulması öyle bi kaç dakika değil tam tamına 90 dakika. Yani aman geç kaldım kaçırdım olayına girmeyecek hiç kimse. Ve bu doğa harikası olay 113 kilometrelik bir şeritten izlenebilecek.

Güneş tutulması nasıl oluşur. Kısaca; Ay, Güneş ve Dünya arasına girerek belirli bir süreliğine güneşi tam veya bir kısmını görmemizi engelliyor.

Bundan 99 yıl önce 1918 yılında da Amerika da uzun süreli bir güneş tutulması olmuştu. Şimdi 21 Ağustos‘ta olacak. Bunun öğrenen ve bilen Google bunun için MyStery Science ile ortaklaşa bir gözlük üretti. 21 Ağustos’taki güneş tutulması tam güneş tutulması olarak geçiyor.

Ayrıca konuya vakıf olan NASA ise güneş tutulması esnasında tekrar bir deney gerçekleştirecek. Ve DKIST teleskobu ile gözlemlenecek.

Güneş Tutulması Nerede Görülecek

Amerika yaşayan ve güneş tutulması için Amerika’ya gideceklere izleyeceklere tavsiyem fotoğraf çekin ama abartmayın anın tadını çıkartın. Onlarca yılda bir olan bu güzel bir kaç dakikanızı israf etmeyin.

Bunu göremeyeceğim diye üzülmeyin 2024 yılında Meksika ve Texas taraflarında görülebilecek bir güneş tutulması daha gerçekleşecek.

Burası da meraklılara;

4 farklı türde güneş tutulması oluyor. Bunlar şöyle ki;

Tam Güneş Tutulması: Dünya ve Güneş arasına giren ve güneş ışınlarının tümüyle engellenmesi halidir. Bu sırada hava tümüyle kararır hatta gökyüzündeki yıldızlar dahi görebilir hale gelir.

Hibrit Güneş Tutulması: Dünya üzerinde farklı yerlerde tam veya halkalı olarak görülmesi.

Parçalı Güneş Tutulması: Güneş’in bir kısmının görülmesi olayıdır. Aslında tam ve halkalı güneş tutulmaları parçalı olarak başlar. Yani bu sene görülecek olayda tam ve parçalı güneş tutulması görülecek.

Halkalı Güneş Tutulması: Ay Dünya’dan küçük olduğu için tutulma sırasında Güneş’i tamamen örtmez bu yüzden güneşim kenarları açıkta kalır. Bu sırada ise bizde Güneş’i halkalı şekilde görürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir