BitCoin 4 Bin Doları Aştı!

Özellikle son aylarda hızına hız katan BitCoin bugün son 24 saatte gerçekleştirdiği performansı ile herkesi şaşırttı. Tam bir günlük zaman dilimi içinde 400 dolar üzeri bir değer kazanan Bitcoin şuan tam 4,135.00 dolar. Yani türk aklıyla düşünürsek 14.6 milyon Türk Lirası ediyor. Eğer dün sadece bir btc almış olsaydınız sadece bir günde 1,460 TL para kazanmış olacaktınız.

Peki bir kaç yıl öncesine kadar para etmeyen, insanların hobi olarak biriktirdiği Bitcoin nasıl bu kadar hızlı yükseliyor ? Esasen aşağıda sıraladığımız üzere bunun bir kaç nedeni var.

Birincisi yani genel olarak Bitcoinin aydan aya yükselişe geçmesinin temel nedeni teknolojik alış verişlerde kullanılmaya başlanması. Steam’dan tutun Mcdonalds’a kadar bir anda her alana yayılması nedeniyle bir andı yüksek bir değer kazanmaya başladı. Ancak söz konusu bu durumlar son bir kaç aylık artışları açıklıyor.

İkincisi Bitcoin’in klon parası olan Bitcoin Cash çıktığı ilk günden beri beklenenden çok daha az ilgi gördü. Bunun üzerinde SegWit’e odaklanan Bitcoin kodlarda değişikliğe giderek daha fazla satın alımını sağlayan bir çözüm yolu buldu.

Üçüncüsü ise dünya genelinde yaşanan ICO çılgınlığı. Geçtiğimiz hafta Filecoin’in çok fazla değer kazanması sonucu son bir haftadır yatırımcılar tarafından çılgınlar gibi yatırım yapılıyor. Dolayısı ile Filecoin almak isteyen yatırımcılar Filecoin satın almak için gereken Bitcoin’i dolaylı olarak satın almak zorunda kalıyor. Dolayısı ile Filecoin de yaşanan bu artış Bitcoin talebini fena bir şekilde artırmış durumda.

Dördüncüsü ise Son aylarda Wall Street üzerinde sıkça Bitcoin muhabbetlerinin dönmesi. Borsa danışmanlarının sürekli televizyon ekranlarında sıkça “Bitcoin yılın en iyi yatırımı” şeklinde açıklamalarda bulunması nedeniyle yatırımcıların Bitcoine ayırdığı yatırım miktarını giderek artırması..

Tüm bu nedenlerin bir araya gelmesi ile Piyasada bir Bitcoin çılgınlığı aldı başını gidiyor. Sadece bir günde yaşanan bu artış ilerde çok korkunç krizlere neden olabilecek gibi görünüyor. Özellikle teknoloji, donanım ve oyun sektörünün Bitcoin yüzünden başı çok ağrıyacak..

Bu yazıya yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir