Bios Güncelleme Nasıl Yapılır ? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bugün bilgisayar kullanıcılarının korkuyla yaklaştıkları BIOS güncelleme işlemini nasıl yapacağınızdan ve bu sırada nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedeceğiz. BIOS sistemini güncellemek oldukça basittir ancak basit olduğuna aldanmamanız gerekir çünkü ufak bir hatanız bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir. Ancak aşağıdaki adımları takip ederek güvenli bir şekilde BIOS’unuzu güncelleyebilirsiniz. 

BIOS Güncellemesi Neden Önemli ?

BIOS güncellemelerinin en önemli nedenlerinden birisi anakartların daha stabil olarak çalışmasını sağlayarak size daha fazla performans kazandırmasıdır. Her BIOS güncellemesi daha fazla iyileştirilmiş stabilizasyon sağlar.

Bazı BIOS sürümlerinde hatalar yer almaktadır. Mesela Rampage IV gene BIOS 3504 sürümünde  WINPE UEFI modunu kullanarak boot edemiyor ve bilgisayara format atamıyoruz. Dolayısı ile bu tür hataların olduğu BIOS sistemlerini güncelleyerek sorunsuz bir sürüme taşımamız gerekebiliyor.

Eski sürüm BIOS sistemleri güncel işletim sistemleri ile uyumlu değildir. Bu nedenle uyumluluğu artırmak ve kullanıcıların daha fazla performans almasını sağlamak amacıyla yeni BIOS güncellemeleri getirilmiştir.

BIOS Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Öncelikle güncel kullandığınız bilgisayar için güncel BIOS sürümüne ihtiyacınız var. Bunu bilgisayarınızın model numarası ile birlikte google üzerinde arayabilirsiniz. Bir çok marka kendi destek sitelerinde güncel BIOS sürümlerini barındırıyor, kolayca ulaşacaksınız.

Bios sürümünü indirdikten sonra aşağıdaki işlemleri takip ederek BIOS sürümünü güncelleyebilirsiniz.

  • İndirdiğiniz güncel BIOS sürümünü rar dosyasından çıkarıp boş bir flash belleğe atıyoruz.
  • Daha sonra bilgisayarımızı kapatıyoruz ve BIOS panelimizi açıyoruz. Bu işlemi açılışta windows yüklenmeden hemen önce bios tuşuna basarak yapıyoruz. Genellikle F8, F2 ve Del tuşları bios panelini açmaktadır.
  • BIOS ekranı açıldıktan sonra yön tuşlarını kullanarak BİOS sekmesine geliyoruz ve Update Bios seçeneğine tıklıyoruz. Güncel bios sürümünün içinde bulunduğu flash belleği seçiyoruz ve güncelleme işlemini tamamlıyoruz.

BİOS Güncellerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

BIOS sürümünüzü güncellerken kesinlikle ama kesinlikle işlem tamamlanana kadar bilgisayarınız açık kalmalıdır. Bunu normal bir programın güncellenmesi gibi düşünmeyin.

Eğer güncelleme sırasında olurda bilgisayar kapanırsa, elektrik gidebilir vs. Bu gibi durumlarda doğrudan BIOS’unuz çökecek ve uzman yardımı almanız gerekecektir. Hatta daha kötüsü Anakartınızın da zarar görme ihtimali var..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir