Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma – RESİMLİ –

Windows bilgisayardan ekran görüntüsü almak

Ekran görüntüsü almak mı istiyorsunuz? Belki de internette gördüğünüz komik bir yazının veya bilgi içeren bir sayfayı yazmadan veya kopyalamadan bilgisayara resim olarak kaydetmek isteyebilirsin.

Yol Yordam 1. En Basit Ekran Görüntüsü Alma Klavyeden

  1. Klavyenizin Print Screen [PRTSC] tuşuna bir kez basınca ekran görüntünüzü alıverir siz farkında olmadan. Bu ekran görüntüsünü hemen bir yerlere yapıştırıp düzenleyebilirsiniz. En kolayı “Paint” programını açıp düzenlemek.
  2. Veya bilgisayarınızda [Windows Tuşu+ PRTSC] tuşuna basarsanız ekranınız bir anlık kararır ve ekran görüntüsünü alır. Bu ekran görüntüsünü Bilgisayarım –) Resimler –) Ekran Görüntüleri klasöründe bulabilirsiniz. Bu yöntem sayesinde ekran görüntünüz sürekli olarak bu klasöre kayıt olur.
  3. Eğer sadece ekranınızda bulunan bir internet sayfası veya dosyanın ekran görüntüsünü almak istiyorsanız o ekrana gelip [Alt + PRTSC] tuşlarına basmanız yeterli olacaktır. Paint veya benzeri bir programa giderek resminizi düzenleyin.

Paint programını açtıktan sonra [CTRL + V] tuşlarına basarak ekran görüntüsünü Paint’te düzenlemeye hazır hale getirin.

Sonra isteğiniz doğrultusunda değişimleri yaptıkta sonra sol üst köşedeki “Dosya” tıklatın. Buradan Farklı kaydet tıklatarak resminizi istediğiniz bir yere kayıt edin.

Dosyayı adlandırma konusunda seçim ekranı gelecek buradan dosyanıza bir isim verin ve Dosya türü olarak JPG seçmenizi öneririz.

Yol Yordam 2: Kesme Ekran Kırpma Aracını Kullanma

Windows bilgisayarlarda yerleşik olarak bulunan bu uygulama sayesinde ekranın istediğimiz yerini istediğimiz ölçülerde kesip biçebiliyoruz.

Bir ekran görüntüsünü almak için Windows 7, 8 veya 10 sürümlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Buna bağlı olarak ekran görüntüsü alma değişmiyor. Çok hızlı işlem yapılamadığından yukarıdaki seçenekler daha iyi. Fakat resimde hemen bir düzenleme yapmak istiyorsanız tam size göre bir yöntem.

Ekran Alıntısı aracı ile Ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Bu programı açmak için;

  1. Başlat menüsünü açın.
  2. Buradan “Ekran Alıntısı Aracı” yazın ve ulaşın.
  3. Programı açın.
  4. Ekran alıntısı aracını Yeni kısmında “Serbest Biçimli“, “Dikdörtgen Biçimli”,Pencere” ve “Tam Ekran” Alıntısı seçenekleri vardır. Buradan isteğinize göre seçiminizi yapıp ekran görüntüsünü alın.

-Ekran Görüntüsü Alma Video-

Sizin için seçtiklerimiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir