Bilgisayar Açılış Hızlandırma Hakkında 9 İpucu!!!

Bilgisayarınızın açılması için uzun bir zaman gerekiyorsa bilgisayarınızın açılışını hızlandıracak bir kaç önerimizi var. Kahvenizi alın ve yazımızı okumaya başlayın. Veya bilgisayarınızın güç düğmesine bastıktan sonra telefonunuzdan bu yazıyı da okuyup uygulayabilirsiniz. Bilgisayarınızın yavaş başladığı için format atmadan önce bunları deneyin. Belki formata hiç ihtiyacınız olmayacak.

1- Bilgisayarınızın Masaüstünü Temiz ve Düzenli Tutun!

Bilgisayar önyükleme hızladırma

Evet yanlış duymadınız bazılarınız ne alaka şimdi onunla bu diyebilir. Bunu şöyle açıklayayım; Her programın masaüstündeki simgelerinin açılış hızına çok küçükte olsa bir etkisi var. Birde RAM miktarınızı etkilediği için açılışımızı bir nebze olsun hızlandırabilirsiniz. Masaüstünüzde çok fazla simge olduğunda her program veya klasör açarken masaüstünüz kasılacaktır. Bu gerginliği azaltmak için gereksiz uygulamaların simgelerini bilgisayar masaüstünüzden kaldırın.

Sonuçta bilgisayarımızda görev çubuğu neyimize yetmiyor ki. Masaüstüne yük bindirmeyin.

2- Gereksiz başlangıç programlarından kurtulun.

Bilgisayarımızın aslında hızlı açılmasına etki eden şey RAM. Bilgisayarımızda sınırlı bir RAM miktarımız var ve bunu da bilgisayarı açtıktan sonra açacağımız programlar için kullanmalıyız. Eğer ki; bilgisayarımız başlangıcında 10-15 tane program varsa windows ve svchost gibi hizmetler geç yükleneceği için bilgisayar açılışında yavaşlıklar görülür. Üstelik bu programlar hiç kullanmasanız dahi arka planda sürekli yürütüleceği için bilgisayarınızı sürekli olarak yavaşlatır. Bunu özellikle oyun oynarken ,Photoshop, AutoCad gibi programlar kullanırken veya ağır Ide’ler kullanırken yoğun bir şekilde hissedersiniz.

Bilgisayar açılış hızlandırma için önyüklenen programları kapatmak için;

Win 7 — > Windows Logo Tuşu + R basın. Çalıştır penceresine msconfig yazıp başlangıç programlarına erişin burada gereksiz olanları devre dışı bırakın.

Win 8.1 ve üstü –> CTRL + Shift + Esc sonra Başlangıç sekmesini seçip gereksiz programları devre dışı bırakın.

3- Tarayıcılarınızda çok fazla eklenti kullanmayın.

Eğer kullandığınız tarayıcıda her biri farklı işleve sahip onlarca eklenti varsa bu uygulamalar doğrudan Ram kullanımıza etki edecek ve biligisayarınızı yavaşlatacaktır.

Tarayıcınızda yer alan eklentileri kontrol edin, kullanmadığınız veya alternatif olarak kullanabileceğiniz başka bir program, yol vs olan eklentileri tarayıcınızdan kaldırın. Özellikle Chrome kullanıyorsanız bu işlem sonrasında senkranizasyonu devre dışı bırakmanız gerekmektedir. Aksi halde sildiğiniz tüm eklentiler geri gelecektir.

4- Tarayıcınızın ön belleğini temizleyin.

Tarayıcı ön bellekleme günümüzde her websitesi tarafından kullanılan bir özelliktir. Google tarafından gerekli bir unsur olması sebebi girdiğiniz her sitede mutlaka aktiftir. Bilmeyenleriniz için kısaca bahsedelim. Tarayıcı ön bellekleme girdiğiniz bir web sitesinde yer alan resim, css, js, html dosyaları tarayıcınızın ön belleğine indirilir ve orada saklanır. Bu bilgilerin saklanma süresi tamamen site sahibinin kontrolündedir. Örneğin şuan bu sayfaya girdiğinizde bu sayfa ile ilgili olan bütün resim/css/js ve html dosyaları 1 hafta boyunca tarayıcınızın ön belliğinde saklanacaktır. Kimi site sahipleri bunu 1 yıl olarak dahi belirleyebilir.

Dolayısı ile tarayıcınızı temiz tutmazsanız, tarayıcınızı açtığınızda Ram’inizi işgal edecek kocaman bir önbellek bekliyor olacaktır.

Tarayıcı önbelleği nasıl temizlenir ? İster manuel olarak tarayıcınızın ayarları üzerinden temizleyebileceğiniz gibi isterse de buradaki link üzerinde yer alan clear cache eklentisini kurabilirsiniz. Minimal bir eklentidir, hem bilgisayarınızda çok az yer kaplar, Ram kapasitesine çok az etki eder. Hem de pratik bir şekilde tarayıcınızı temizleyebilirsiniz.

5) Advanced Systemcare veya CCleaner Kullanın

Kullanım olarak ücretsiz olan bu iki uygulama bilgisayarınızda kapsamli bir temizlik yapmanızı sağlar. Dolayısı ile daha fazla performans sağlar. Her iki versiyonunda pro sürümleri de vardır ancak özellikle CCleaner bakımından bir fark yoktur. Pro versiyon kurumsal amaçlı hazırlanmıştır. Ücretsiz versiyonu üzerinde gerekli işlemleri yapabilirsiniz.

Advanced Systemcare ise ücretsiz versiyonda daha az seçenek sunuyor. Ancak yinede bilgisayarınızda yer tutan çöp dosyaları ve gereksiz kayıt defteri verilerini temizliyor, başlangıç programlarını düzenliyor. Ayrıca Turbo Boost özelliği sayesinde arka planda çalışan 2. derece uygulama ve servisleri susturarak  performans artışı sağlıyor.

6- Bilgisayarınızın Ram miktarını artırın.

RAM miktarınızı artırmak sizin bütçenize uygun gelmiyor olabilir fakat 2 GB altı RAM olana bilgisayarda çoğu yeni nesil uygulamaları açamıyor veya açılma sırasında ve kullanma esnasında donmalar yaşayabilirsiniz. Bunların nedeni RAM miktarınızın az olmasından kaynaklıdır.  Fakat burada gösterilen yöntemler bilgisayarınızın açılışını hızlandırmaya yetiyorsa buna gerek olmayabilir.

7- Bilgisayarınızı Virüs ve Zararlı Yazılımlardan temizleyin.

Bilgisayar önyükleme hızladırma

Bilgisayarımızın arka planında bizden habersiz çalışan bazı kötü amaçlı programlar olabilir. Bunların bilgisayarımızı hem yavaşlatır hem de bilgisayar açılış hızlandırma sorununun temel nedeni olabilir. Bilgisayarınızdan kötü amaçlı yazılımları kaldırmak için kaliteli malware ve virüs programlarını kullanabilirsiniz.

Ancak bu programları düzenli olarak kullanmaktan ziyade işiniz düştüğü zaman kullanmanız daha yararınıza olacaktır. Çünkü bu programlar düzenli olarak disk taraması yaptığı için işlemcinizi yorar ve performans düşüşüne neden olur.

Son olarak Win10 kullanıyorsanız Windows Defender uygulamasını çalıştırıp bilgisayarınızı taratmak bilgisayarınızı açılışını hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

8- Geçici Dosyalarınızı Kaldırmakta İşe Yarayabilir

Evet internet üzerinde gezinirken sitelerden kalmış olan çerezler bilgisayarınızda çok fazla olabilir. Bunları temizlemek için internet tarayıcınızın geçmişine CTRL + H tuşlarına basarak ulaşabilirsiniz.

9- Temp Dosyalarını Temizleyin. 

Bilgisayarınızda yer alan bir nevi çöp dosyaları ve kullanmayacağız kayıt dosyaları burada tutulur. Ayda bir olarak bu dosyanın içini temizlemeniz önemle rica olunur. Keza CCleaner kullanıyorsanız zaten bu program kendisi temizler, eğer kullanmıyorsanız aşağıdaki yöntemle temizleyebilirsiniz.

  • Sol alt bölümde yer alan Windows arama kısmına gelin.
  • %temp% yazarak aratın.
  • Açılan dosyanın içinde ne varsa silin.

Silinmeyen dosyalar olacaktır buna takılmayın.

10- SSD kullanın!

Sonuncusu ve en önemlisi ise acilen bir SSD alın ve kullanmaya başlayın. Sadece açılış hızı konusunda değil bilgisayarınızın performansı açısından da büyük fayda sağlar. Hem yüksek veri okuma hızına sahiptir. Dolayısı ile açılış hızınızı iki üç katına çıkaracaktır. Hemde daha az enerji tükettiği için pil tüketimi gibi konusunda da büyük fayda sağlayacaktır.

Özellikle windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız ve HDD belleğe sahipseniz yüksek disk sorunu ile karşılaşmanız kaçınılmaz. Diskiniz kendisinden beklenen görevleri yerine getiremeyecek ve işlemler sıraya alınacaktır. Ancak SSD kullırsanız bu problemler ile karşılaşmayacaksınız.

Yukarıda bilgisayarınızın açılış hızını ve performansını artırmanızı sağlayacak bir çok adım sıralanmıştır. Umarım bu rehber sizin için faydalı olmuştur. Ne düşünüyorsunuz daha bir kaç adımda bilgisayarınız hızlanmaya başladı öyle değil mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir