Avengers: Infinity War İncelemesi!

Yeni bir inceleme yazısı ile daha karşınızdayız. Bugün daha ilk üç gününde gişe rekorlarını paramparça eden Avengers serisinin yeni filmi Infinity War’ı inceleyeceğiz. İncelememize başlamadan önce uyaralım, bu yazı ağır spoiler içerir!

Aslında bu filme ne kadar Avengers filmi denilebilir tartışılır. Çünkü her ne kadar bir çok marvel karakterini bünyesinde barındırsa da konu daha çok Thanos üzerinden ilerliyordu. Onun hayatına tanık olduk, tüm evrenin yarısını yok etmek gibi radikal bir kararı nasıl aldığını, onun perspektifinde neden gerekli olduğunu tüm yönleriyle gördük. Aslında geniş bir açıdan baktığımızda daha önce karşılaştığımız klasik Villain karakterlerden çok farklıydı Thanos gerek amacı, gerekse davranışları ile seyircilerin beğenisini topladı.

Özellikle gerçekleştirdiği bütün katliamlara baktığımızda klasik kötü karakterler gibi bundan zevk alır bir yanı yoktu. Bunu sadece bir gereklilik olduğu için yapıyordu ve kim bilir içten içe yaptıkları için üzgündü. Keza yine film içerisindeki davranışlarından ve repliklerinden yola çıkarak bunu söyleyebiliriz. Özellikle Gamora’nın ölüm sahnesinde gösterdiği davranış bile aslında onu anlamaya yetiyor. (Bu arada bu sahneyi hazırlayan teknik ekibin ellerinden öpmek lazım. Bu nasıl bir CGI teknolojisidir ? Bir oyuncunun bile zar zor gösterebileceği performansı, teknik ekibin CGI tekolojisi ile gerçekleştirebilmesi takdire şayandı..)

Bu filmin güzel yanlarından biri elbette efektleriydi, şuana kadar yapılan filmler içerisinde CGI teknolojisinin bu kadar etkin ve başarılı bir şekilde kullanıldığı bir film henüz yoktur diye tahmin ediyorum. Savaş sahneleri gerçekten muazzamdı, özellikle Thanos ile Dr. Strange arasındaki birebir mücadelede yer alan sahneler Dr. Strange’in kendi filminde dahi yoktu.. Yine Wakanda savaşı ayrı bir güzeldi. Özellikle Thor’un giriş sahnesi tam bir efsaneydi. Sırf bu sahneyi izlemek için ne yalan söyleyeyim filme iki kez gittim ve ikincisinde telefonuma kaydettim. Halen açıp açıp bakıyorum 🙂

Diğer sevdiğim özelliklerden biriyse bu bölümde kadın karakterlere daha fazla yer verilmesi oldu. Klasik marvel filmlerinde hep kadın karakterlerin ikinci plana atıldığını görüyorduk. Serinin bir çok filminde oynamasına rağmen Black Widow için halen bir film yapılmaması, filmde daha az rol verilmesi, erkek kahramanların daha ön plana çıkarılması bazı seyircileri çok rahatsız ediyordu. Öyle ki DC Wonder Women ile ortaya çıktığında bir çok marvel fanı bir anda DC’ye dahi kaydı.. Ancak bu filmde nispeten kadın karakterlere yer verilmişti. Özellikle Scarlet sahnelerinde oldukça dominant ve güçlü bir kadın karakter gördük.

Tüm bu güzel şeylerin yanında elbette absürt şeylerde vardı. Sizleri olduğu gibi beni de en çok çıldırtan sahne tam Thanos’un eldivenin çıkarıldığı sırada Star Lord’un geçirdiği bir öfke krizi sonrası tüm her şeyi berbat etmesi oldu. Hayır, biz zaten o eldivenin orada çıkmayacağını, Thanosun o kadar kolay yenilmeyeceğini biliyorduk. Buna rağmen neden böyle bir sahne çekme gereği duyulmuş halen merak ediyorum.. Madem böyle bir şey olacaktı, geleceği görmüş bulunan zatı muhterem Dr. Strange neden buna engel olmadı öyle değil mi ?

Bu hususa da değinmeden geçmeyeceğim. Bazı seyirciler neden Dr. Strangenin taşı o kadar kolayca verdiğini soruyorlar. Bence her şey Dr. Strangenin savaş başlamadan önce gördükleri ile alakalı. Çünkü uzay gemisinde Stark ve Örümcek Adam ile Titan gezegenine doğru giderken onlara eğer taş ile sizin aranızda kalırsam direk sizi satarım, heeeeç kusura bakmayın minvalinde sözler söylemişti. Ne oldu da bir anda düşüncesini değiştirdi ? Biliyoruz ki Dr. Strange mekanı manipüle etme gücüne sahip. Kolayca oradan kaçabilir ve kendini kurtarabilirdi. Bunun yerine neden taşı vermeyi seçti ? Bence bütün sır daha önce gördüğü 14 milyonda bir olan kazanma ihtimalinde saklı. Kazanılan ihtimalde ise Iron Man büyük önem taşıyor. Bu yüzden taşı değil starkı kurtarmayı seçti..

Son olarak örümcek adamın öldüğü sahneye değinmeden geçemeyeceğim. O sahneye gerçekten üzüldüm. Thanosun yaptığı yıkım şeysi ile gezegenin yarısı ölürken hiç kimse hiç bir şey hissetmemişti, bizim örümcek hariç. Onunda muhtemelen örümcek hisleri sayesinde yokoluşu başlamadan bunun olacağını hissetmesi ve dehşete kapılmasıydı.. Gerçekten üzücü bir sahneydi..

Sonuç olarak güzel bir filmdi 10/10 diyemem çünkü Star Lord’un sahnesi için tam 1.5 puan kırıyorum ve 8.5 diyorum. Böyle bir filmle böyle bir sahne gerçekten gereksizdi. Birde fragmanlarda vadedilen Hulk’u görememek hevesimi kursağımda bıraktı. Halbuki fragmanda olduğu gibi olsa, hulku wakanda savaşında görsek, bizim için daha güzel görsel bir ziyafet olabilirdi.. Onun yerine Iron Man elbisesi içinde saklanan bir Banner’imiz oldu 🙁 .. Ancak geriye kalan her şey on üzerinden on puanı hak ediyor. CGI, senaryo, sahne çekimleri her şey çok iyiydi..

Peki siz Marvel’in yeni gişe canavarı Infinity War hakkında neşer düşünüyorsunuz ? Sizce gerçekten 9.0 gibi büyük bir IMDB puanını hak ediyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir