Android Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır ?

Android yüklü telefonlarda yanlışlıkla silinen dosyaları geri getirmek mümkün mü ? Aslında çevrenizde bu sorunun cevabını görebilirsiniz. Örneğin haber programlarında savcılığın ele geçirdiği bir telefonda silinen dosyaları nasıl ortaya çıkardığına dair haberler görüyoruz. Siz bir mesajı bir, video yada fotoğrafı telefonunuzda silseniz bile bu dosyaların çoğunluğu telefonun hafızasında alt kademelerde varlığını sürdürmeye devam ediyor.

Siz arayarak telefonun görünen arayüzünde belki bu dosyaları göremeyebilirsiniz ancak gerekli programlara sahipseniz sadece ufak bir arama ile bu dosyalara ulaşabilmeniz mümkün.

İşte burada size bu verileri kurtarmanızı sağlayacak program olan Android Data Recovery programını tanıtacağız. Ama ondan önce kısa bir bilgilendirme yapalım.

Hangi telefonlar ile uyumlu ?

 • Samsung
 • Google
 • LG
 • Sony
 • HTC
 • Motorola
 • Huawei
 • OnePlus
 • Asus
 • ZTE

Burada yer alan bir çok telefona ait verileri kurtarabilmeniz mümkün.

Ne tür verileri kurtarabilirim ?

 • Telefon Numaraları
 • Fotoğraf ve videolar
 • Müzikler
 • Mesajlar
 • Whatsapp mesaj, video ve görselleri
 • Çağrı bilgileri
 • Hafızada sakladığınız diğer özel dosyalar

Burada bahsettiğimiz verilerin %80-%90 civarını geri getirebilmeniz mümkün. Ancak fotoğraf ve videolarda bir takım hasar olabilir. Örneğin 5 dakikalık bir videonun son bir dakikasını kurtaramayabilirsiniz. Ya da bazı fotoğraflarda pixel bozulmaları olabilir.

Android Data Recovery Programını Bilgisayarınıza Kurun.

Bunun için öncelikle aşağıda vermiş olduğumuz Android Data Recovery adlı programı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor.

Windows İçin

Mac İçin

İndirme tamamlandıktan sonra yönetici olarak çalıştırın ve adımları takip ederek kurulumu tamamlayın.

Programın açılışında size iki ayrı seçenek sunuyor birincisi ücretsiz 30 gün dene ikincisi ise satın al. Eğer kurumsal olarak kullanmayacaksanız, sadece yanlışlıkla sildiğiniz bir veriye ulaşmak istiyorsanız 30 günlük deneme sürümünü seçin ve devam edin.

Şimdi ise programı çalıştırıp aşağıda anlattığımız adımları takip edin.

Android telefonunuzu bilgisayara bağlayın.

USB kablonuzu kullanarak telefonunuzu bilgisayara bağlayın. Ardından programı açın bağlanmasını bekleyin. Eğer otomatik olarak bağlanmazsa aşağıda yer alan ‘Manually Connect’ seçeneği ile telefona bağlanın. Bu sırada sizden telefonun marka, model ve android sürümü bilgilerini isteyecektir. Doğru bir şekilde girin ve tamam deyin.

USB Hata Ayıklama Seçeneğini Etkinleştirin

Bağlantınızı sağladıktan sonra telefonunuzun ayarlarına girerek USB hata ayıklama seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekiyor.

 • Ayarlar> Geliştirici Seçenekleri > USB Hata Ayıklama

Geri Getirmek İstediğiniz Dosyanın Türünü Seçin

Geri getirmek istediğiniz dosyanın türünü seçerek işleme devam ediyoruz. İsterseniz sadece mesaj yada medya dosyalarını İsterseniz de silinen bütün dosyalarınızı kurtarmayı seçebilirsiniz.

Seçikten sonra Next/İleri diyerek diğer aşamaya geçiyoruz.

Cihazın Taranması İçin Root İzni Verin

Bu aşamada program cihazınızı tarayacak ve dosyalara erişim için root izni olup olmadığını kontrol edecek. Şuan bir çok telefonda Root izni istediği için aşağıdaki ekran geldiğinde telefonu elinize alın ve tarama işlemi için gereken Root izinleri verin.

Gerekli izinler verildikten sonra bir süre program telefonda yer alan datayı tarayacak ve sildiğiniz verilerin bir çoğunu tekrar geri getirecektir. Keza bu sırada ekranın sol panelinde bulunan dosyaları rakamsal olarak görebilirsiniz.

Silinen Dosyaları Görüntüleme ve Kurtarma

Tarama tamamlandıktan sonra kurtardığınız tüm verileri görüntüleyebilir ve kurtarmak istediğiniz dosyaları seçebilirsiniz.

Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra sağ alt bölümde yer alan ‘Recovery’ programına tıklayarak bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

Yapmanız gereken her şey bu kadar hayırlı olsun artık silmiş olduğunuz verilerin çoğuna geri kavuştunuz.

Ek olarak şunu da belirtelim, bu program kurtardığınız verileri otomatik olarak telefonunuza yüklemez. Bilgisayarınızda oluşturulan kurtarılanlar dosyasına atar. Yani işlem sonunda telefona sarılıp mesaj yahut medya aramayın.

Bu programlar güvenli mi ? Dünya üzerinde teknik servislerden tutun, adli kolluk birimlerine kadar bir çok yerde bu programlar kullanılmaktadır. Yani gereken düzeyde güvenli olduğunu söyleyebiliriz. Anak sürekli kullanılması daha doğrusu sürekli bir şeyler silip bu program ile gün yüzüne çıkartmak, telefonunuzun hafızasına zarar verir. O yüzden tekrar tekrar yapmayın. Bu sadece bu program için değil bütün programlar için geçerli.

Eğer sürekli bu tür durumlar ile karşı karşıya kalıyorsanız android cihazınıza Play Store üzerinden bir yedekleme/backup uygulaması kurun. En güvenli yol iş işten geçmeden gittiğiniz yoldur. Standart bir yedekleme uygulaması sizi yukarıda ki gibi sıkıntılardan kurtarır.

Umarım burada anlattıklarım sizler için faydalı olmuştur. Herkese iyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir