Android Oreo İle Gelen Bütün Yenilikler ve Özellikler

Android’in yeni sürümü Oreo hangi yenilikleri içeriyor ? Özellikle kullanıcı deneyimini artırmak amacıyla hazırlanan Oreo’nun Android kullanıcılarına açısından sağladığı en büyük özellikler neler ? Bir Android kullanıcısı olarak neden Oreo sürümünü tercih etmeliyiz ?

Bu yazımızda yukarıda sıraladığımız bütün soruları yanıtlayacağız ve Android Oreo hakkında bilmeniz gereken her ne varsa tek tek açıklayacağız. En baştan başlarsak Oreo hangi yenilikleri içeriyor ?

Android Oreo ile gelen yenilikler

Diğer Android sürümleri ile kıyaslarsak Oreo, önceki sürümlere gibi kapsamlı değişiklikler içermiyor. Keza yukarıda söylediğimiz gibi Oreo’nun hazırlanışında esas alınan kullanıcın deneyimini artırmak. Dolayısı ile gelen yenilikleri ortak noktası kullanıcıların daha iyi bir android deneyimi yaşamasını sağlamak. Zaten Oreo güncellemesi alacak olan telefonlara baktığımızda nedenini daha iyi anlıyoruz. Şimdi bu yenilikleri tek tek inceleyelim.

Yeni Emojiler

Oreo standart sistem yeniliklerinden farklı olarak yeni emoji çeşitleride içeriyor. Aslında birazı skype emojilerinden fırlamış gibi görünse de yeni emojiler oldukça ilgi çekici. Android Oreo toplamda 60 yeni emojiyi de barındırıyor.

Resim içinde Resim Modu

Namı diğer ‘picture in picture’ modu ile artık android telefonlar yavaş yavaş bilgisayar olma yolunda ilerliyor. Bu özellik sayesinde tek ekranda birden fazla uygulamayı kontrol edebiliyorsunuz. Öyle ki ekranın alt kısmında bir youtube videosunu izlerken üst kısmında internette gezinebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde görüntülü arama sırasında yine bu özelliği kullanabiliyorsunuz. Ancak bu özelliği şuan sadece bir kaç uygulama destekliyor. Diğer uygulamalar zamanla bu yeni özellikten faydanalacak mı bunu sonraki güncellemelerde göreceğiz.

Geliştirilmiş Önbellek Sistemi

Android Oreo diğer android sürümlerinden farklı bir önbellekleme sitemi içeriyor Bu yeni sistem sayesinde telefonunuz daha az işlem ile daha çok işi yerine getirebiliyor. Dolayısı ile bu durum performansınızı doğrudan artırırken dolaylı olarak batarya ömrünüzü de artırıyor.

Gelişmiş Bildirim Sistemi

Android Orenin en büyük yeniliklerinden biri ise bildirimler için gelen yenilik. Bildirim noktaları ile bir uygulamanın ikonuna basılı tutuğunuzda ekranda ufak bir pencere açılıyor ve o uygulamayla ilgili bildirimleri görebiliyorsunuz. Hatta Ayarlar menüsünde Bildirim Noktalarında olmasını istediğiniz diğer seçenekleri de ayarlayabiliyorsunuz

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Ayrıca gelen bildirime basılı tuttuğunuzda yeni bir pencere açılıyor ve bu pencerede az önceki bildirime ilişkin işlemler yapabiliyorsunuz. Mesela kullandığınız bir haber uygulamasında bir haber bildirimi gördünüz ve okumaya vaktiniz mi yok ? İşte bildirime basılı tutup ve daha sonra tekrar hatırlat diyerek gelen bildirime boş vaktinizde göz atabilirsiniz.

Otomatik Doldurma Özelliği

Günümüz tarayıcılarında hemen hemen hepsinde yer alan bu özellik Android Oreo ile telefonumuza da geliyor. Nedir otomatik doldurma ? Aslında hepimiz ne olduğunu biliyoruz ve hemen hemen her gün kullanıyoruz. Sosyal medya hesaplarımıza girerken, internette alışveriş yaptığımız sırada veya bir site üzerinde yorum yaparken Tarayıcılar bu verileri saklıyor ve ikinci ziyaretimizde bu alanları bizim için dolduruyor. Mesela şuan bu makrospota yorum yazarsanız tarayıcınız kullanıcı bilgilerinizi kaydedecek ve ikinci kez makrospota girdiğiniz zaman sizin için ‘isim’ ve ‘e-posta adresi’ alanlarını dolduracaktır.

İşte bu özellik Oreo ile android telefonlarımıza da gelecek. Autofill özelliğini aktif hale getirerek, uygulamalardaki ve tarayıcılarda ki verileriniz Oreo tarafından kaydedilecek ve ikinci yaptığınız girişlerde karşınıza çıkarılacak.

Yeni Ayarlar Menüsü

Android Oreo’nun bir diğer yeniliklerinden biride ayarlar menüsünde yapılan iyileştirmeler. Bunlardan en önemlisi ise Oreo, önceki sürümlerde olduğu gibi sizi bölünmüş menü gruplarında dolaştırmıyor. Artık bazı ayarlara, ayarlar menüsü içerisinde doğrudan ulaşabiliyorsunuz. Bu aslında bir yönüyle faydalı bir güncelleme iken bir yönüyle zararlı sayılabilir.

Çünkü biz hangi ayarın hangi grup içerisinde olduğunu biliyorduk ve rahatça ona ulaşıyorduk. Hem bu haliyle daha düzenli bir yapıya sahipti. Yeni gelen menü arayüzü yeni yeni android kullananlar için güzel olsa da yıllardır android kullananlar için biraz rahatsızlık verecek gibi görünüyor.

Instant App Seçeneği

Bu seçenek ile ilk olarak Android 6 ile tanışmıştık ancak sadece geliştiricilerin kullandığı bir özellikti. Daha doğrusu bu yenilikten faydalanmak için Android 6 üzeri bir telefon geliştirici modunu açmanız gerekiyordu.

Ancak Android Oreo ile bu özellik varsayılan olarak gelecek ve sadece geliştiriciler değil bütün herkes bu özellikten faydalanabilecek. Performans açısından oldukça faydalı  olan bu yenilik Oreo’nun diğer önemli yenilikleri arasında gösterilebilir.

Artırılan Açılış Hızı

Google ekibinin yaptığı önemli çalışmalardan biride açılış hızının artırılmasına yönelik. Hatta yapılan testlerde Google Pixel olağanüstü bir performans Android Oreo ile tam iki kat daha hızlı bir açılış hızını yakaladı.

Tabi bu her telefonda aynı olmayabilir. Bazı telefonlarda bir kaç saniyelik küçük artışlar yaşanırken Pixel gibi telefonlarda iki katına varan artışlar mümkün. Zaten Android Oreo’yu geliştiren Google’nin ilk sırada kendi ürünlerinin optimizasyonunu baz olması gayet olağan bir durum.

Google Player Protect

Belki kullanırken hiç fark etmeyeceksiniz ancak Android Oreo içerdiği güvenlik güncellemeleriyle sizleri meydana gelebilecek büyük güvenlik tehditlerinden koruyor. Telefonunuzdaki her uygulamayı ve dışarıdan indirdiğiniz 3. parti programlarını tek tek kontrol eden Google Player Protect önceki sürümlere nazaran daha gelişmiş bir güvenlik sağlıyor.

Daha Uzun Batarya Ömrü ve Daha Fazla Performans

Android Oreo iki açıdan bize performans ve pil ömrü sağlıyor. Bunlardan birincisi Android Oreo arka planda çalışan uygulamaları kısıtlayarak daha fazla enerji tüketmesini ve daha az iş yükü ile daha fazla iş yapılabilmesini sağlıyor.  Dolayısı ile doğrudan hem batarya ömrünü hemde performansınızı artırıyor.

İkincisi ise yukarıda bahsettiğimiz gelişmiş önbellekleme sistemi sayesinde telefonunuz hem daha uzun pil ömrüne sahip oluyor hemde daha yüksek performans gösteriyor.

Android Oreo ile gelen yenilikler temel olarak bu şekilde. İçerdiği yeniliklere bakarsak bizce 10 üzerinden 8 puanı hak ediyor. Peki siz Android Oreo hakkında ne düşünüyorsunuz. Yeni güncellemeden memnun musunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir