Android Oreo Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

İçerdiği kullanıcı tabanlı yenilikler nedeniyle merakla beklenen Android Oreo kısa bir süre sonra çıkış yapacak. Peki siz Oreo’ya geçmeye hazır mısınız ? Telefonunuza yeni Android güncellemesini nasıl kuracağınızı biliyor musunuz ?

İşte bu yazımızda mevcut android sürümünüzü nasıl kolayca Oreo’ya güncelleyeceğinizi anlatacağız. Ama ondan önce gelin kısaca bu güncellemeyi bir tanıyalım.

Oreo güncellemesi hangi yenilikleri içeriyor ?

Önceki sürümler kadar kapsamlı yenilikler olmasa da Oreo’da kullanıcı tabanlı yenilikler olduğu için Android kullanıcılarına büyük kolaylık sağlıyor.

  •  Yeni Emojiler geliyor
  • Resim içinde Resim modu ile aynı ekranda birden fazla uygulamayı yönetebilirsiniz. Mesela ekranın üst kısmında youtube uygulaması ile video izlerken alt kısmında tarayıcınız ile internette gezebilir yada whatsapp’ta mesaj yazabilirsiniz.
  • Geliştirilmiş bildirim sistemi içeriyor. Uygulamarınızın bulunduğu ekranda o uygulamalara ilişkin bildirimleri görebiliyorsunuz.
  • Google Play Koruması ile indirdiğiniz her uygulama ve 3. parti yazılımlarınız otomatik olarak denetleniyor ve virüs kontrolünden geçiyor.
  • Daha hızlı bir şekilde uygulamalarınızı indirebiliyor ve güncelleyebiliyorsunuz.
  • Geliştirilmiş önbellek sistemi ile daha uzun pil ömrü ve daha yüksek performans sağlıyor.

Android Oreo Güncellemesi Ne Zaman Çıkış Yapacak ?

Tüm telefonlar ve ülkeler bazında net bir zaman verilmedi ancak geçtiğimiz günlerde Google yaptığı açıklama ile ilk güncellemenin kendi telefonu olan Google Pixel ve Pixel XL geleceğini duyurmuştu. Yine aynı şekilde güncellemenin ilk çıkış yapacağı ülke önceki sürümlerde olduğu gibi Amerika olacak.

Google Pixel ve Pixel XL  için olan Anroid Oreo güncellemelerinin ise 12 saat içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Anroid Oreo Güncellemesi Nasıl Yapılır ?

Gelelim esas konumuza, güncelleme yayınlandığında ne yapacağız ? Aşağıda yapmanız gereken işlerim adım adım anlattık. Oldukça basit bir şekilde android sürümünüzü güncelleyebilirsiniz.

  1. Ayarlar’ı açıyoruz.
  2. Telefon Hakkında bölümüne geliyoruz.
  3. Burada yer alan ‘Sistem Güncelleme’ seçeneğine tıklıyoruz.

Yapmanız gereken işlem bu kadar basit. Ancak güncelleme yapabilmeniz için telefonunuzun güncellemeyi desteklemesi gerekiyor. Burada yer alan link üzerinden hangi telefonların Android Oreo güncellemesini desteklediğini görebilirsiniz.

Önemli Uyarı: Android Oreo güncellemesini yapmadan önce bataryanızın %75 dolu olduğundan emin olun aksi halde güncelleme yarıda kesilebilir bu da size koyabilir. Siz her ihtimale karşı telefonunuzu şarza takılı olarak güncelleyin ve yine her ihtimale karşı dosyalarınızı yedekleyin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir