Age of Empire IV Ne Zaman Çıkacak ?

Tamam. Yaparım. Usta. Oduncu. Eminim bu sözler şuan kulaklarınızda yankılanıyordur. Bir zamanlar internet cafelerde çılgınlar gibi oynadığımız Age Of Empires’in yeni geliştiricisi olan firma Relic, serinin dördüncü oyun olan Age of Empire IV için çalışmalara başladığını duyurdu. Peki yeni oyunun çıkış tarihi ne zaman ?

Oyunun geliştirilme sürecine bakarak şuan için net bir çıkış tarihi vermek erken ancak oyunun en geç 2020 yılına kadar çıkış yapması bekleniyor.

Oyuna gelirsek şuan oyunun asıl yayıncısı olan Microsoft halen bir açıklama yapmadı. Sadece Relic tarafından yapılan ve oyunun geliştirilme sürecinde olduğunu belirten bir açıklama ve Windows’un youtube hesabında yayınlanan fragman var. Söz konusu fragmana baktığımızda serinin önceki oyunlarında olduğu temel çağdan gelişmiş çağa doğru salt bir gelişim değil her çağa ayrı savaş mekaniklerini içeren yeni bir sistem yer alacak gibi görünüyor.

Oyun fragmana baktığımızda yine çok sayıda uygarlığın olduğunu görüyoruz. Franklardan Romalılara, Amerikalılardan İngilizlere hatta Japonlara kadar çok sayıda ulus yer alıyor. Ancak Türk ulusu olacak mı, şuan ne fragmanda ne de oyunun kendi sitesinde bu yönde bir açıklama yer alıyor.

Ayrıca Age of Empires’in resmi sitesinden paylaşılan bir açıklama da geliştirici firma olan Relic şu sözler ile duygularını ifade ediyor.

” Bu mirası devam ettirmekten gurur duyuyoruz. Stüdyo olarak tarihi bir derinliğe sahip bu strateji oyununu var gücümüzle geliştirmek ve yıllardır severek oynayan insanlara ulaştırmak için sabırsızlanıyoruz. “

Daha çok Warhammer serisi ile bildiğimiz Relic ilk defa bir yayıncı adına oyun geliştirecek. Gerek Relic tarafından gerekse de sosyal medya da yapılan tartışmalara bakarsak Age of Empire son yıllar içinde bu derece büyük bir merakla beklenen tek oyun gibi görünüyor.

Peki siz yeni oyun hakkında ne düşünüyorsunuz ? Age of Empires 3’te olduğu gibi bir başarısızlık söz konusu olabilir mi yeni oyun için ? Özellikle günümüzde oyuncuların daha çok fps ve moba oyunlar oynaması ve strateji oyunlarının gittikçe önemini kaybetmesi, Age of Empires IV için olumsuz sonuçlar doğurabilir mi?

Bu yazıya bir yorum yapılmış

  1. Hakan topçu dedi ki:

    Age of empire her zaman hak ettiği yeri alır. Bu oyunu oynamayanlar da bir kez tadını aldılar mı bırakmazlar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir